VI Konkurs Sztuki Ludowej pod patronatem Whyart

15 maja 2015, by , Dodaj komentarz

Sztuka ludowa to całokształt artystycznej działalności społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej. Obok twórczości plastycznej zaliczyć można do niej m.in. stroje, muzykę, tańce, poezję i literaturę oraz zwyczaje i obrzędy. Sztuka ludowa przez wieki była inspiracją dla artystów, stając się ważnym elementem narodowej spuścizny.
Muzeum Częstochowskie od 2000 r., cyklicznie co trzy lata organizuje konkursy poświęcone sztuce ludowej. W dwóch pierwszych edycjach uczestniczyli twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki. W 2006 r. zaprosiliśmy do udziału rzeźbiarzy i malarzy, kolejna edycja o charakterze międzynarodowym zatytułowana „Z nitki i z gliny” obejmowała garncarstwo, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo i krawiectwo strojów ludowych. Uczestniczyli w niej poza artystami z Polski także wytwórcy mieszkający w Czechach, Słowacji, na Litwie i Ukrainie. Edycja z 2012 r., również o charakterze międzynarodowym, poświęcona była wycinance polskiej i żydowskiej i zatytułowana była „Wycinanki niezaplanowane”. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wówczas twórców z Polski i Izraela.
VI Konkurs Sztuki Ludowej zatytułowany „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte” poświęcony jest wycinankom z papieru inspirowanym szeroko rozumianą kulturą tradycyjną. Ma charakter otwarty, tzn. udział w nim może wziąć każdy, kto zajmuje się wykonywaniem wycinanek z papieru. Konkurs adresowany jest zarówno do osób związanych z kulturą tradycyjną, jak i do tych, dla których kultura ludowa jest tylko inspiracją.
Pierwotnie wycinanka powstawała w środowiskach wiejskich i służyła do dekoracji izb. Obecnie straciła pierwotną, dekoracyjną funkcję, stała się sztuką komercyjną, skierowaną głównie do odbiorcy miejskiego. Jest też chętnie kupowaną przez obcokrajowców pamiątką z Polski.
Konkurs ma integrować twórców. Doskonałą okazją do wymiany poglądów będzie otwarcie wystawy pokonkursowej, podczas którego zostanie ogłoszony werdykt Jury i będą wręczone nagrody. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog, zawierający m.in. życiorysy laureatów, fotografie nagrodzonych prac, wykaz prac prezentowanych na wystawie i listę wszystkich osób biorących udział w Konkursie.
BANER wycinanka konkurs kopia

Regulamin konkursu i więcej szczegółów na stronie Muzeum Częstochowskiego >>> TUTAJ

Konkurs trwa do 29 maja 2015


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *