To ona kupiła na aukcji najdroższy obraz świata!

20 stycznia 2014, by , Dodaj komentarz

W listopadzie świat obiegła wiadomość, że poprzedni rekord cenowy, ustanowiony przez „Krzyk” Edwarda Muncha został pobity przez kupca tryptyku Francisa Bacona „Trzy studia do portretu Luciana Freuda”. Obraz irlandzkiego artysty został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku, za zawrotną sumę 142,4 mln dolarów. Tym samym jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji za dzieło sztuki.

Francis Bacon "Trzy studia do portretu Luciena Freuda', 1969

© The Estate of Francis Bacon. All rights reserved. / DACS, London / ARS, New York / Christie’s Images Limited 2013

„Trzy studia do portretu Luciana Freuda” nigdy wcześniej nie pojawiły się w obiegu aukcyjnym.
Cena wywoławcza dzieła ustalona została na 85 mln dolarów, co samo w sobie było już znakiem, że dom aukcyjny Christie’s szykuje się na kolejny rekord cenowy.
Najwyższą jak do tej pory cenę wywoławczą za dzieło Francisa Bacona, Christie’s uzasadniało rzadką kolorystyką obrazu, szczególnymi okolicznościami powstania tryptyku (Bacon żywił podobno do wnuka Zygmunta Freuda gorące uczucia), oraz faktem, iż tuż przed kryzysem – w maju 2008 roku, Roman Abramowicz zakupił na aukcji w Sotheby’s podobny tryptyk Bacona w nieco innej kolorystyce, za kwotę 86,2 mln dolarów.

Wszystko to złożyło się na niesamowity rezultat cenowy, osiągnięty na aukcji 13 listopada. Anonimowy, telefoniczny nabywca zdecydował się zapłacić za obraz rekordowe 142,4 mln dolarów.

Kto został szczęśliwym właścicielem tryptyku? Dom aukcyjny nie ujawnił personaliów bogatego kupca. Jedyne informacje przekazane opinii publicznej sugerowały, że nabywca jest Amerykaninem i pochodzi z Zachodniego Wybrzeża.

Internet kipiał od plotek i spekulacji. Jednym z najpewniejszych typów wydawał się być potentat kasynowy, a zarazem miłośnik sztuki Stephen Wynn. I to jemu przypisywano rekordowy zakup. Aż do teraz…

Według najnowszych doniesień, nabywcą tryptyku Francisa Bacona nie jest jednak Stephen Wynn, a… jego była żona – Elaine Wynn.

Elaine Wynn

Elaine i Stephen Wynn w 2009 r. <zdjęcie: API>

Elaine i Stephen Wynn byli małżeństwem dwukrotnie: pobrali się w 1963 roku, lecz w 1986 roku wystąpili o rozwód. Kilka lat póżniej zmienili jednak zdanie i ponownie przysięgali sobie miłość i wierność. I tym razem postanowili jednak odwołać swoje słowa i w 2010 roku sfinalizowali kolejny rozwód. Rok później Stephen ożenił się ponownie z Andreą Hissom. Byli małżonkowie pozostają jednak partnerami w interesach – Elaine jest w posiadaniu 9,6 % udziałów imperium Wynn Resorts, zasiada również w jego radzie nadzorczej. Pakiet kontrolny jest nadal w rękach Stephena, w zeszłym roku Elaine rozpoczęła jednak sądową batalię o uniezależnienie się od Stephena i uzyskanie zgody na sprzedaż swojej części akcji.

Jak widać małżonkowie dzielą nie tylko doskonały zmysł do interesów, ale także gust jeśli chodzi o dzieła sztuki.

„Trzy studia do portretu Luciana Freuda” pozostają na razie czasowo w posiadaniu muzeum w Portland. Dalsze plany Elaine co do dzieła nie są znane.


Tagi: , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *