Tak się toczy Wielka Sztuka! Ogromna 115 kilogramowa piłka toczy się ulicami Toledo.

29 sierpnia 2015, by , Dodaj komentarz

Nie dalej jak tydzień temu, w mieście Toledo w stanie Ohio miało miejsce niecodzienne widowisko. Jeśli wydaje Wam się, że to kadry z jakiegoś filmu – nie jesteście sami. Podobnie sądziło setki osób, które były świadkami ogromnej czerwonej piłki toczącej się ulicami miasta. 
redball

Piłka to w rzeczywistości nadmuchiwana konstrukcja z gumpodobnego tworzywa, wzmocniona lekkimi drutami. Jej autorem jest brooklyński artysta Kurt Perschke.

 

RedBall Project ma na celu uwolnienie naszej wyobraźni i przygotowanie nas na nieoczywistości dnia codziennego. Projekt podróżuje po całym świecie już od 13 lat i właśnie w zeszłym tygodniu zawitał do Toledo by odbyć 10-dniową wycieczkę ulicami miasta – wprawiając w osłupienie przechodniów i kierowców aut.
Ta szalona, niekontrolowana eskapada nie obyła się jednak bez pewnych konsekwencji. Na szczęście wszystkie incydenty z udziałem piłki były prawdopodobnie najgorsze w skutkach dla samej sprawczyni – RedBall musiała zostać poddana kilkukrotnym zabiegom konserwacyjnym, by móc kontynuować podróż w pierwotnym kształcie. Oryginalna formuła projektu nie zakłada piłki poruszającej się swobodnie ulicami miasta (waży w końcu 115 kg!). Pogoda w Toledo okazała się mieć jednak własny artystyczny plan. Konstrukcja zerwała się z umocowań i pofrunęła swobodnie po dachach zaparkowanych w pobliżu samochodów.
redball1

Po Toledo, piłka odwiedzi Francję, gdzie odwiedzi kilka miast takich jak Bordeaux i Marsylia. W następnej kolejności powinna dotrzeć także do Londynu – gdzie z całą pewnością zawita na Trafalgar Square – miejsce dość kontrowersyjne dla autora projektu  – Kurta Perschke, który w 2014 roku oprotestował kampanię billboardową firmy Shell. Jego zdaniem, plakaty ze zdjęciem ogromnej, czerwonej kuli umieszczonej w centrum Trafalgar Square to ewidentna kopia projektu RedBall. Potentat paliwowy zdecydowanie zaprzeczył jakiemukolwiek podobieństwu…
Shell advert

Zobaczcie jak 115 kilogramowa piłka toczy się ulicami Toledo!


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *