Stefan Gierowski w Galerii Zderzak. Wystawa pod patronatem WhyART!

13 grudnia 2016, by , Dodaj komentarz

„Mistyczna” wystawa obrazów Stefana Gierowskiego przygotowana przez Jana Michalskiego. Oparta na prostym planie: jedną stronę galerii zajmą obrazy malowane czernią i czystymi kolorami widma, drugą stronę zajmą obrazy malowane brązami, czerwieniami, ugrami, zieleniami, mieszaninami kolorów. Pośrodku – między niebem i ziemią – znajdzie się obraz złożony z triady chromatycznej w formie trzech prostokątów na bieli. I to wszystko? To wszystko.
Sfera kosmiczna i sfera ziemska. Neonowe kolory DCCXCII (2003), śmigające przez czarnografitową przestrzeń. Wulkaniczny, krwistobrązowy żużel DCLXI (1991) po drugiej stronie. Mandala pigmentów DCCXCIV (2003) rozwinięta w nieskończoności. Gejzer zmieszanych kolorów DXXXVII (1984), tryskających z szarobrązowej glinki po drugiej stronie. Geometria pośrodku. W zamierzeniu kuratora wystawa ma być kluczem do malarstwa Stefana Gierowskiego. Czystym absolutem możliwym do zobaczenia tylko przez dwa miesiące na trzecim piętrze kamienicy przy Floriańskiej 3; czy tak istotnie będzie, widz sam osądzi. Jej urzekający, zmysłowy charakter nawiązywać ma do wspólnej wystawy obrazów Jana Cybisa i Stefana Gierowskiego pokazanej w Zderzaku piętnaście lat temu. Gierowski to specjalista od trudnych zadań malarskich i mistrz równowagi. Jeśli widz tę równowagę odczuje, jeśli ogarnie go radość, będzie to znaczyło, że klucz
został odnaleziony.

Stefan Gierowski – klasyk polskiej nowoczesności, przedstawiciel współczesnej awangardy malarskiej. Urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza, a także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1961 r. był profesorem warszawskiej ASP, gdzie prowadził pracownię, która wychowała wielu znakomitych malarzy. W latach 1957-61 współpracował z M. Boguszem w Galerii Krzywe Koła. W latach osiemdziesiątych związany z kręgiem „kultury niezależnej”. Około 1957 głównym obszarem zainteresowań artysty staje się malarstwo niefiguratywne. Obrazy tytu
łowane są kolejnymi cyframi rzymskimi. Twórczość Gierowskiego wyróżniają zharmonizowane barwy, podstawowe kształty geometryczne i intensywne kolory. W 1980 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. W Zderzaku odbyły się cztery wystawy indywidualne Stefana Gierowskiego (“Malowanie dziesięciorga przykazań” 1991, “Nowe obrazy” 1996, “Malarstwo – farby wodne. Retrospektywa” 1999 i “Kolor czarny i inne” 2004””) a także dwie wystawy zorganizowane w duecie z innym artystą (“Obrazy chromatyczne”
Stefan Gierowski i Jan Cybis z 2001 oraz “Trzy pejzaże i cztery meta” Stefan Gierowski i Jarosław Modzelewski z 2008 r.). Galeria Zderzak wydała pięć publikacji poświęconych twórczości Stefana Gierowskiego: „Malarstwo” z 1991, „malowanie dziesięciorga przykazań” z 1991, „Nowe obrazy” z 1996, Cybis Gierowski „Obrazy chromatyczne” z 2002 i „Kolor czarny i inne” z 2004.

wernisaż 15 grudnia 2016 r. o godz. 19,00

Galeria Zderzak

ul. Floriańska 3 III p., Kraków

wystawa czynna od 15 grudnia 2016 do 15 lutego 2017


Tagi:
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *