PRYWATNE MUZEA – Werner Jerke i Krzysztof Masiewicz w rozmowie z Contemporary Lynx

26 września 2014, by , Dodaj komentarz

28.09.2014, godz. 12:00
Aula Akademii Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
Contemporary Lynx jako patron medialny Warsaw Galery Weekend’u a także organizacja artystyczna promująca polską sztukę za granicą, ma przyjemność zorganizować debatę/rozmowę dotyczącą prywatnych muzeów zakładanych przez kolekcjonerów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Jest to niezwykle ciekawy temat, który coraz częściej z idei przeradza się w realny projekt i fizyczną realizację.

Obecnie bardzo dużo miejsca poświęca się dyskusjom o programie kolejnych publicznych instytucji. Rozważa się założenia ich kolekcji, cele i kierunek rozwoju zbiorów. Od kilku lat opinię publiczną rozgrzewają kolejne rozpisywane konkursy na projekt architektoniczny, czy też dyrekcję muzeów.
W cieniu wielkich rozgrywek politycznych, poza oficjalnym – zbiurokratyzowanym procesem wyłaniania kolejnych etapów i przetargów prywatni kolekcjonerzy tworzą wspaniałe kolekcje, a ich zbiory często nie ustępują klasie tych muzealnych. Prace z tychże zbiorów pokazywane są od czasu do czasu, pojedynczo przy okazji kolejnych wystaw. Rzadko kiedy jest możliwość zobaczenia całości, lub chociażby reprezentatywnej części pokazującej zamysł i charakter kolekcji/kolekcjonera.

Jeszcze rzadziej słyszy się w Polsce o prywatnych muzeach, mimo, iż za granicą jest to dość popularny sposób na wyeksponowanie i udostępnienie szerszej publiczności swojej pasji do sztuki, która objawia się w kolekcji. Zaproszeni przez nas goście: Werner Jerke oraz Krzysztof Masiewicz, na podstawie swoich własnych doświadczeń, zamiłowania do sztuki i planów opierających się na stworzeniu muzeum z prywatnych zbiorów (zarówno w Polsce jak i w Niemczech) podzielą się swoimi przemyśleniami. Poruszymy temat problemów i wyzwań które stanęły przed nimi i które jeszcze są do rozwiązania. Jak tworzy się prywatne muzeum? Jakie są zagrożenia, trudności, a z drugiej strony jakie możliwości? Zapytamy o cele, strukturę i program. Otwarta debata da słuchaczom możliwość włączenia się i zadania bezpośrednich pytań.
debata

Werne Jerke – kolekcjoner polskiej sztuki współczesnej i promotor polskiej kultury w Niemczech. Jego najnowszym, wielkim projektem jest zbudowanie Muzeum Sztuki Polskiej w zagłębiu Ruhry (Recklinghausen). Prace z jego kolekcji pokazywane są na wystawach na całym świecie, m.in. prace Aliny Szapocznikow pokazywane były na głośnej retrospektywnej wystawie nowojorskiej MoMA, Brukseli, Los Angeles, Columbus w Ohio. Pod koniec 2012 prace Samuela Szczekacza pokazano w Atlasie Sztuki. Na wiosnę 2014 roku wystawa abstrakcyjnych prac z jego kolekcji prezentowana była w Düsseldorfie. Werner Jerke od wielu lat jest sponsorem spotkań polskich artystów geometrii obecnie odbywających się w Radziejowicach wcześniej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wizualizacja Muzeum Wernera Jerke

Wizualizacja Muzeum Wernera Jerke

Krzysztof Masiewicz – Współautor „Przewodnika kolekcjonera sztuki najnowszej”, który był pierwszą na polskim rynku książką o kolekcjonowaniu sztuki najnowszej. Swoje zamiłowanie do tropienia sztuki, poznawania związanych z nią ludzi, miejsc, instytucji przekłada na teksty – jest współautorem pierwszego w Polsce bloga poświęconego rynkowi sztuki współczesnej ArtBazaar: www.artbazaar.blogspot.com. Kolekcjoner polskiej sztuki. Jego kolekcja oparta jest na czterech głównych punktach: twórczości Andrzeja Wróblewskiego – Gruppy – Grupy Ładnie – Penerstwa. Kolekcjonuje również komiksy, artist’s book, płyty winylowe, lampy i meble.

Contemporary Lynx jest organizacją artystyczną z siedzibą w Londynie. Organizację założyły i prowadzą historyczki sztuki – Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń. Misją Contemporary Lynx jest promocja polskiej sztuki współczesnej poza granicami kraju poprzez działalność publicystyczną, wystawową oraz wymianę międzynarodową z organizacjami z całego świata. Na stronie internetowej organizacji: www.contemporarylynx.co.uk oraz w magazynie publikowane są wywiady z artystami, kolekcjonerami, kuratorami, recenzje z wystaw i relacje z targów sztuki i festiwali z całego świata. Contemporary Lynx przedstawia najciekawsze informacje dotyczące polskiej sztuki, które często są trudne do znalezienia lub niedostępne dla zagranicznej publiczności i promuje je wśród szerokiej zagranicznej oferty kulturalnej.
www.contemporarylynx.co.uk
Contemporary Lynx obejmuje patronatem medialnym najciekawsze wydarzenia w kraju. W tym roku po raz drugi będzie patronem Warsaw Gallery Weekend’u.

Wydarzenie organizowane przy współpracy z Galerią Salon Akademii
Po rozmowie zapraszamy na wystawę Roberta Kuśmirowskiego – Träumgutstraße w Galerii Salon Akademii.
Tytuł wystawy nawiązuje do nazwy ulicy Traugutta, przy której znajduje się Pałac Czapskich-Raczyńskich, będący siedzibą warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Budynek ten został zburzony w czasie wojny, a następnie odbudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jest więc fantomem, rekonstrukcją, architektonicznym fałszem udającym miejsce, którego już nie ma. Fotografie i plany archiwalne pokazujące jego stan sprzed wojny zdają się przedstawiać puste obrazy.
Kuśmirowski dokonuje rekonstrukcji ruin budynku i zniszczonego arystokratycznego salonu. Jego praca ma wszystko to, do czego broni nam dostępu czarno-biała fotografia: ciężar, masę, kolor, rzeczywisty wymiar. Ta zmysłowa forma sprawia, że nieczytelna przeszłość zdaje się rozszczelniać, a historia miejsca ponownie ożywać, nabierać przestrzennego charakteru. Obraz ruin obiecuje zapełnienie pustki, zastąpienie realnego bytu, ciała zabranego po śmierci.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Urbańska

Patronat nad rozmową objęła Fundacja Zwierciadło


Tagi: , , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *