Nieznana strona rzeźbiarstwa w programie „CNN Ones to Watch” Nowy odcinek już na antenie

17 marca 2015, by , Dodaj komentarz

Nieznana strona rzeźbiarstwa w programie „CNN Ones to Watch”
Nowy odcinek już na antenie
Antony Gormley analizuje status rzeźbiarstwa
• Dyrektor galerii Tate Modern Chris Dercon nominuje meksykańskiego rzeźbiarza Abrahama Cruzvillegasa
• Krytyczka sztuki Estelle Lovatt wskazuje pochodzącego z Południowej Afryki, Jonty’ego Hurwitza
Marcowy odcinek „CNN Ones to Watch” poświęcony jest trójwymiarowej formie sztuki – rzeźbiarstwu i sprawdza, który z artystów ma narzędzia, aby wspiąć się na szczyt.
Gormley pressroom.jpeg

Jeden z najbardziej znanych współczesnych rzeźbiarzy, Antony Gormley, podzieli się swoimi przemyśleniami na temat dzisiejszego statusu sztuki. Odcinek zawiera również głosy dwóch wybitnych osób kultury: Chrisa Dercona, dyrektora galerii Tate Modern w Londynie oraz wybitną brytyjską krytyczkę sztuki, Estelle Lovatt. To właśnie oni wskażą osoby, które ich zdaniem mają szansę zdobyć sławę, dzięki swojej twórczości.

Antony Gormley stworzył ponad dwa tysiące rzeźb inspirowanych swoim ciałem, wśród których najsławniejsza to „Angel of the North”. Ta wykonana z brązu statua stała się brytyjskim punktem orientacyjnym na mapie wszystkich miłośników sztuki. Prace Gormley’a wystawiane są na całym świecie, zdobył on uznanie i wiele międzynarodowych nagród, między innymi Turner Prize oraz japońską Praemium Impriale.
Ze swojego londyńskiego studia, gdzie przygotowuje się do nowej wystawy „Second Body” w Paryżu, Gormley mówi „CNN Ones to Watch”: „Nie stworzysz dobrego dzieła bez dobrego pomysłu, lecz pomysły biorą się z tworzonego dzieła. Rzeźbiarstwo jest prawdopodobnie najcichszą i najbardziej wypełnioną emocjami sztuką. Umiejętność słuchania dzieła, które się stworzyło, to cenna nauka – to właśnie z niej wypływają najważniejsze inspiracje. Jedna rzeźba jest matką kolejnej.”
Jako dyrektor galerii Tate Modern, Belg Chris Dercon, nadzoruje najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. W ciągu ostatniego roku przyjęło ono ponad 5,5 miliona gości.
Raz do roku Dercon i jego zespół wybierają nowego artystę, którego prace wypełnią największą część galerii Tate Modern, Turbine Hall. Sala ta, od otwarcia w 2000 roku, stanowi ważny punkt dla wschodzących rzeźbiarzy. Możliwość prezentowania tam swoich prac może automatycznie przenieść artystę do grona wybitnych postaci i stała się przełomowym momentem w karierze takich artystów jak np. Ai Weiwei i Anish Kapoor.

Dercon wybrał meksykańskiego rzeźbiarza Abrahama Cruzvillegasa, by ten wystawił swoje prace w Turbine Hall w październiku 2015 roku. Dyrektor Tate Modern tłumaczy swój wybór w następujący sposów: „Abraham Cruzvillegas nie boi się powagi Turbine Hall i przekształcenia jej wnętrza w coś innego. To właśnie magia takich artystów: potrafią swoimi pracami zmienić przestrzeń galerii w coś niestandardowego. Abraham Cruzvillegas oferuje zwiedzającym otwarte dzieło sztuki, które każdy musi skonfrontować z własnym doświadczeniem i oczekiwaniami.”
Ekipa ‘”CNN Ones to Watc”’ podróżuje do Mexico City, gdzie zaczęła się historia Cruzvillegasa: „Nie jestem tradycyjnym rzeźbiarzem tworzącym z marmuru czy drewna. Moja praca to testowanie, czy mogę stworzyć coś z niczego. Używam własnych włosów, roślin, korzeni, ziemniaków, ubrań czy filmów, by tworzyć rzeźby.
Cruzvillegas odnosi się do własnych doświadczeń, które nazywa „Autokontrukcją”. Związana jest z tym, w jaki sposób ludzie budują swoje domu bez pieniędzy (w niektórych krajach „autokonstrukcja” może być nazywana np. slumsami): „Ludzie kierują się swoimi potrzebami, ja robię to samo, kiedy buduję rzeźbę.”
Antony Gormley komentuje wybór Chrisa Dercona: „Interesują się Abrahamem, ponieważ widzę, że wyrósł na pracach Orozco i innych Meksykanów, co oznacza, że jego twórczość polegaj na obserwacji miejskiego życia z punktu widzenia ulicy. Cruzvillegas robi to bardzo inteligentnie, w otwarty i przystępny sposób, dając tym samym nadzieję tym, którzy próbują tworzyć coś z niczego.”
Szanowana brytyjska krytyczka sztuki, Estelle Lovatt uważa, że pochodzący z Południowej Afryki rzeźbiarz, Jonty Hurwitz jest artystą nadającym rzeźbiarstwu nowe znaczenie. Współpracując z animatorami Hollywood i mikrofizykami Hurwitz stworzył najmniejszą rzeźbę świata.
Lovatt mówi: „Jestem dumna, że mogę nominować Jonty’ego Hurwitza, ponieważ nikt nie pracuje tak jak on. Jego dzieła to mieszanka emocji i inteligencji, mające w sobie „to coś”.
“CNN Ones to Watch” przedstawia figurkę kobiety autorstwa Hurwitza, która widoczna jest jedynie przez mikroskop. Postać tańczy na cienkim paśmie ludzkich włosów. Dążenie Hurwitza do połączenia sztuki i nauki nie zna granic: artysta za pomocą algorytmów i luster, bawiąc się perspektywą, tworzy olbrzymie rzeźby z brązu.
Program obserwuje Hurwitza podczas pracy w laboratorium Instytutu Technologii Karlsruhe, należącego do jednego z przodujących w technologii i nauce uniwersytetu w Niemczech.
Artysta mówi: „Wiele mojej artystycznej ekspresji reprezentuje obecny moment w rozwoju ludzkości – druk 3D, jego technologie czy związane z nim badania naukowe.”
Antony Gormley podziwia innowacyjny charakter prac Hurwitza: „Myślę, że cały świat nanotechnologii jest niezwykły, ponieważ otwiera się na nieograniczone możliwości przestrzenne sztuki. Uważam, że podział na naukę i sztukę nie powinien mieć miejsca. Obie dziedziny wymagają określonej struktury, dyscypliny, lecz także intuicji.
„CNN Ones to Watch” można oglądać w CNN International od piątku 13 marca, a także:
We wtorek 17 marca o 9:30 oraz 10:30 i 16:30
W środę 18 marca o 3:30 oraz 8:30 i 9:30

Więcej o programie:
www.cnn.com/onestowatch
#CNN1s2watch


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *