Fotofestiwal 2014 otwarty! Znamy zdobywcę Grand Prix.

6 czerwca 2014, by , Dodaj komentarz

Zdobywcą Grand Prix13 edycji łódzkiego Fotofestiwalu został Szwajcar David Favrod i jego projekt ‚Gaijin’. Favrod otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Ogłoszenie wyników konkursu zainaugurowało 13 edycję Fotofestiwalu, który potrwa do 15 czerwca.

David Favrod 'Gaijin', 'Mishiko', (fot. Fotofestiwal)

David Favrod ‚Gaijin’, ‚Mishiko’, (fot. Fotofestiwal)

David Favrod  'Gaijin' 'Bombardements', (fot. Fotofestiwal)

David Favrod ‚Gaijin’ ‚Bombardements’, (fot. Fotofestiwal)

David Favrod  'Gaijin' 'Vent divin', (fot. Fotofestiwal)

David Favrod ‚Gaijin’ ‚Vent divin’, (fot. Fotofestiwal)

David Favrod to syn Szwajcara i Japonki. Projekt ‚Gaijin’ (z japońskiego: ‚cudzoziemiec’) to próba odpowiedzi na pytania dotyczące toższamości. Favrod czuje się zarówno Szwajcarem, jak i Japończykiem – kombinacja ta okazała się jednak trudna do zaakceptowania dla wielu osób. Favrodowi odmówiono przyznania japońskiego obywatelstwa (jako dziecko rodzice przeprowadzili się do Szwajcarii), a Szwajcarzy słyną z niechętnego stosunku do innych narodowości.

‚Gaijin’ rozlicza się z przeszłością fotografa, tworząc zupełnie nową tożsamość – ‚małą Japonię’ w sercu Szwajcarii.

Do tegorocznego konkursu napłynęło ponad 600 zgłoszeń z całego świata. David Favrod pokonał m. in. Adama Lacha, którego projekt „Stigma”, opowiadający o żyjącej na wrocławskim koczowisku rodzinie Romów, otrzymał nagrodę rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

Wręczenie nagrody Grand Prix Fotofestiwal oficjalnie zainaugurowało tegoroczną edycję festiwalu. Deszczowa aura nie zniechęciła fanów fotografii, którzy tłumnie odwiedzili Art Inkubator przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Kto przegapił wernisaż ma jeszcze okazję to nadrobić. Festiwal potrwa do 15 czerwca. Wydarzeń towarzyszących jest tak dużo, że warto sprawdzić harmonogram.

IMG_7473 IMG_7474 IMG_7475 IMG_7476 IMG_7481 IMG_7483 IMG_7484 IMG_7495 IMG_7496
IMG_7488
fot. Whyart.pl


Tagi: , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *