FLUCTUS – wystawa Roberta Szczebiota w Dagma Art

16 listopada 2016, by , Dodaj komentarz

FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich. Kontrast ten wzmaga przedstawienie dzieci w otoczeniu szalejącego wokół nich żywiołu.

Robert Szczebiot z cyklu FLUCTUS olej na płycie

Robert Szczebiot z cyklu FLUCTUS olej na płycie

Niemniej jednak, niewzruszone, zafascynowane czy wręcz wykorzystujące do zabawy niemal katastroficzny żywioł dzieci beztrosko uczestniczą w tym dynamicznym przedstawieniu. Pozorna więc bezradność przeplata się z beztroską, napawające lękiem ogromne fale z ich harmonijnym przepływem. Ujęcie tej chwili to z jednej strony możliwość napawania się tym pełnym energii widokiem, a z drugiej spokój wynikający ze zgody na to co nieuniknione; na to co za moment nastąpi. Zaklęty w tej chwili pejzaż, jest pejzażem tylko z pozoru – wypełniony historią, kontrastami, tęsknotą za dziecięcą nieświadomością z wynikającego zagrożenia, jest niezwykle graficzny, pełen syntezy, elegancji, rytmicznej geometryzacji. Efekt ten wzbogaca silne nasycenie kolorystyczne, fakturalność, czy liczne laserunki.

img_4418 fluctus-logo
Na wystawie FLUCTUS artysta przedstawi dwadzieścia prac olejnych, które doskonale oddziałują zarówno jako bardzo efektownie namalowane pejzaże, jak i pełne emocji i, przede wszystkim, kontrastu historie. Jego twórczość bowiem to próba przedstawiania i łączenia subtelności ludzkiej natury z nieubłaganą siłą natury nań działających.
robert-szczebiot-z-cyklu-fluctus-olej-na-plycie-2

FLUCTUS to pierwszy z triady cykli ukazujący w sposób symboliczny impas w jakim od początku istnienia pojawił się człowiek. Kontrast zestawienia infantylności z monumentalnością. Zmagania, na które wystawieni jesteśmy nieustannie, wręcz sinusoidalnie. W obrazach Roberta sceny ukazane są jakby chwilę przed lub po katastroficznym zdarzeniu. Ale czy napawają lękiem? Czy budzą niepokoje? Jest w nich jakaś zaklęta harmonia, zgoda, odprężenie, nadzieja.
„Postać ludzka nie jest jednoznacznie określana, lecz osadzana w mechanizującej rzeczywistości, przez co staje się ona ekwiwalentem dążności. Istotne okazują się być działanie i aktywność, momentami przyjmujące charakter fatalistyczny. Oto człowiek, ograniczony przez swoją popędliwość, stara się odnaleźć swoje miejsce w kosmosie i poznać swoją istotę. Pozorny dualizm przedstawienia w rzeczywistości jest finezyjnym aktem łączenia tego, co ludzkie i poza-ludzkie.” N. Ciura.
robert-szczebiotRobert Szczebiot

Absolwent LP w Supraślu i ASP w im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni litografii pod przewodnictwem dr hab. Piotra Panasiewicza. Malarz, grafik, ilustrator. Interesuje się problemami technicznymi i technologicznymi. Jest zagłębiony bez reszty w swoje nadrealne światy. Obrazy z pogranicza ilustracji, marzeń, snu charakteryzują się rozbudowanymi fakturami, wielowarstwowymi laserunkami, obrazowaniem światła
wynurzającego się z mroku.

Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota rozpocznie się otwartym wernisażem 17 listopada o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 2 grudnia 2016.
Galeria Dagma Art czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Wstęp wolny.
Dagma Art, ul. Puchały 4/1, Katowice
godz. otwarcia: pon-pt 9:00 – 17:00
więcej informacji na stronie: www.dagmaart.com
i na profilu Facebook: www.facebook.com/dagmaart

logo-dagma-art


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *