Aukcja Sztuki Współczesnej Sotheby’s (12 luty 2014) – podsumowanie

13 lutego 2014, by , Dodaj komentarz

Wczorajsza aukcja w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie zakończyła się sprzedażą na kwotę w sumie ponad 87 milionów funtów. 82% wystawionych obiektów zostało sprzedanych. Nie brakowało jednak kilku niespodzianek.

Monumentalny obraz Gerarda Richtera jest transportowany do domu aukcyjnego Sotheby's. 12 lutego 2014 został sprzedany na aukcji za ponad 28 mln dolarów

Monumentalny obraz niemieckiego artysty Gerharda Richtera (ur. 1932 r.) „Wand (Wall)” to najdrożej sprzedany obiekt na wczorajszej aukcji. Obraz nie był nigdy wcześniej wystawiany na aukcji, co więcej – 15 lat spędził w prywatnej kolekcji artysty, który przywiązywał do niego tak dużą wagę, że w 2010 roku sprzedał, a następnie odkupił go z powrotem od japońskiej galerii sztuki Wako Works of Art.

Obraz został wczoraj sprzedany za ponad 28 milionów dolarów.
Andy Warhol "Mao", sprzedany 12 lutego 2014 za ponad 12 milionów dolarów

Ikoniczny obraz Andy’ego Warhola „Mao” był swego rodzaju pewniakiem na londyńskiej aukcji. Obraz sprzedał się za ponad 12 milionów dolarów, nieco ponad górnej granicy estymacji.
Andy Warhol "Eva Mudocci (after Munch)"

Na kupca nie czekał też długo inny obraz Andy’ego Warhola „Eva Mudocci (after Munch)”. został sprzedany za ponad 4 miliony dolarów – grubo powyżej górnej granicy estymacji.
Andy Warhol 'Diamond Dust Shoes'

Za blisko 2 miliony dolarów sprzedano także inny obraz Andy’ego Warhola – „Diamond Dust Shoes”.
Cy Twombly Untitled Rome
Długą batalię, efektem której był rekord cenowy dla danego artysty, stoczyło 3 licytujących obraz Cy Twombly „Untitled (Rome)”. Ostatecznie wylicytowana kwota dwukrotnie przekroczyła cenę estymowaną i wyniosła ponad 20 milionów dolarów.
Jean-Michel Basquiat, Untitled

Duże zainteresowanie wzbudził również obraz Jeana-Michela Basquiata „Untitled”.  Bardzo ciekawa praca dwukrotnie sprzedawana już na aukcjach Christie’s w Nowym Jorku (a następnie jak to jest w zwyczaju odkupywana przez poprzedniego właściciela) osiągnęła cenę blisko 2,8 miliona dolarów.
Sztuka nie udała się jednak z innym obrazem tego samego autora. „Water worshipper” sprzedano poniżej dolnej granicy estymacji – na sali brakowało chętnych.

Na aukcji pojawił się także akcent polski. Obraz Romana Opałki „Detal 2,389,630 – 2,409,346” został sprzedany za prawie 815 tys dolarów, a więc blisko 2,5 mln złotych. Kolejny obraz Romana Opałki – tym razem dużo mniejszy format – tusz na papierze pojawi się na aukcji w Sotheby’s również dzisiaj. Estymacja dla tego dzieła jest jednak dużo niższa.
Roman Opałka 1931 - 2011 1965/1-∞, "Detal 2,389,630 - 2,409,346" sprzedany dziś na aukcji w Sotheby's za 494 500 GBP.
Na aukcji nie brakowało także rozczarowań.
Ten obraz Marka Rothko pozostał niesprzedany, potwierdzając opinię, że ciemne obrazy artysty sprzedają się dużo gorzej, niż te w jasnej kolorystyce (!)
MARK ROTHKO 1903 - 1970 UNTITLED

Poniżej estymacji sprzedano także obraz Roya Lichtensteina ‚Interior With Painting Of Trees’ (nawiasem mówiąc bardzo ładny).
Roy Lichtenstein Interior With Painting Of Trees'

Niewielkim zainteresowaniem cieszyły się też prace Dana Colena, Adama McEwana, a także bardzo charakterystyczny obraz Takashi Murakami „AND THEN, AND THEN AND THEN AND THEN AND THEN AND THEN. RED DOTS”
Takashi Murakami AND THEN, AND THEN AND THEN AND THEN AND THEN AND THEN. RED DOTS

Według ekspertów rozczarowaniem była także sprzedaż obrazu Luciana Freuda „Head on a Green Sofa” za blisko 5 milionów dolarów. Obraz ten uważany jest za jedno z najlepszych dzieł artysty. Obraz nigdy wcześniej nie pojawiał się na aukcjach sztuki.
Lucian Freud head-on-a-green-sofa-1961

A już dziś w Sotheby’s do kupienia obraz Wilhelma Sasnala „Gas Station” – spodziewana cena ok. 100 tys. złotych, a pojutrze w konkurencyjnym Christie’s ogromna płaskorzeźba Piotra Uklańskiego przedstawiająca polskiego orła – górna granica estymacji to ponad 350 tys. złotych.

Wilhelm Sasnal "Gas Station"

Wilhelm Sasnal „Gas Station”

Piotr Uklański "Orzeł" 2005

Piotr Uklański „Orzeł” 2005


Tagi: , , , , , , , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *