Aukcja Sztuki Orientu i Degustacja tajwańskiej Whisky Dom Aukcyjny DAES 6 kwietnia

2 kwietnia 2017, by , Dodaj komentarz

Destylarnia Kavalan, należąca do King Car Group, jest pierwszą wytwórnią whisky na Tajwanie. Rozpoczęła działalność niedawno, w roku 2008, ale zyskała już pewną renomę, zdobywając wiele liczących się nagród a także została wybierana przez dwa lata z rzędu (2015, 2016) jako World’s Best Single Malt Single Cask na konkursie World Whiskies Awards.

Kavalan nawiązuje do nazwy pierwszego plemienia, które osiedliło się na Tajwanie. Tradycyjnie przypisuje mu się szczerość, uczciwość i nieugiętość w codziennym zmaganiu z rzeczywistością. Destylarnia Kavalan stara się podążać tą samą drogą, tworząc najwyższej jakości whisky. Kavalan jest skomplikowana, złożona, pachnąca owocami i kwiatami dzięki leżakowaniu w beczkach po burbonie i sherry. Degustację poprowadzi Jarosław Buss, pomysłodawca i organizator cyklicznych degustacji i szkoleń. Założyciel i publicysta portalu „Whisky Fan Club” — grupy zrzeszającej ponad 15 tys. członków w serwisie Facebook. Publicysta miesięcznika Forbes. Za swoją wiedzę, dokonania i wkład w promocje whisky jako pierwszy Polak został uhonorowany zaproszeniem do sędziowania w prestiżowych zawodach Worlds Whiskies Awards odbywających się co roku w Londynie. W 1995 roku założył Tudor House – jedną z najbardziej wpływowych firm zajmujących się importem i dystrybucją whisky segmentu premium w Polsce. Jest także właścicielem sieci sklepów Ballantine’s. Stale kształci się w dziedzinie szlachetnych trunków a swoją wiedzą chętnie dzieli się z adeptami sztuki degustacji. Podróżuje po całym świecie odkrywając nowe destylarnie, poznając nowe sposoby produkcji i kultury spożywania bursztynowego trunku. Przed Aukcją sztuki Orientu będą mieli Państwo okazję do skosztowania trzech
gatunków tajwańskiej whisky – Sherry Oak, Peaty Cask i Port Cask z edycji specjalnej Solist.

Na Aukcji Sztuki Orientu, która odbędzie się 6.04. w warszawskiej siedzibie Domu Aukcyjnego DAES, zaprezentowane zostanie rzemiosło z Azji Wschodniej, pochodzące głównie z Japonii, Chin oraz Nepalu. Jedną trzecią obiektów stanowić będą elementy broni japońskiej, poza tym niewielkich rozmiarów chińskie figurki i japońskie netsuke, a także puzderka, inra oraz naczynia wykonane w przeróżnych technikach i materiałach: obok niewielkiej tabakierki z jadeitu, na aukcji nabyć będzie można wielobarwne talerze wykonane w technice emalii komórkowej. Między innymi z Nepalu pochodzą natomiast posągi z brązu przedstawiające wschodnie bóstwa. Aukcję sztuki Orientu poprzedzi degustacja wyjątkowej, tajwańskiej whisky.

Bez wątpienia do najciekawszych obiektów należą elementy miecza samurajskiego. Samuraje, podchodzący z pewnego rodzaju snobizmem do swego rzemiosła, dobierali dekoracje nieprzypadkowo. Stanowiły one rodzaj „wizytówki” określającej przynależność stanową wojownika, wyznawane przez niego wartości etyczne, czy też gust estetyczny. A estetami samuraje niewątpliwie byli wybitnymi, szczególnie ci pochodzący z wysokich warstw społecznych. Dlatego kashiry, czyli nakładki na końcu rękojeści, czy też metalowe pierścienie fuchi, ze względu na finezyjne wykonanie uznawane są za samodzielne dzieła sztuki.

6 kwietnia 2017, Dom Aukcyjny DAES, ul. Piękna 28/34, lok. 1, Warszawa
Degustacja whisky Kavalan: godz. 17.00, wstęp wolny
Aukcja sztuki Orientu: godz. 18.00, wstęp wolny
Wystawa przedaukcyjna: 9 marca–6 kwietnia, wstęp wolny


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *