7 rzeczy na dobry tydzień

9 grudnia 2013, by , Dodaj komentarz

W tym tygodniu mam dla Was 7 zupełnie nowych rzeczy. Zobaczcie co poprawiło mi humor w ostatnich dniach

1. W przeciwnym kierunku
okładka płyty The Beatles, "Abbey Road"

Wszyscy znamy legendarne zdjęcie The Beatles przemierzających Abbey Road. Fotografia ozdobiła okładkę 11 albumu studyjny angielskiej grupy The Beatles wydanego 26 września 1969 w Wielkiej Brytanii. Była to ostatnia nagrana wspólnie płyta zespołu. Wokół okładki stworzono ogromną ilość teorii spiskowych – pewne drobiazgi na zdjęciu spowodowały powstanie plotek na temat przypuszczalnej śmierci Paula McCartneya. Paul jest na nim boso, nie kroczy równo z pozostałymi Beatlesami i trzyma papierosa, zaś tablica z numerami samochodu – „281F” (odczytywana „28 if” – choć rzeczone „i” to w rzeczywistości „1”) ma wskazywać na to, że miałby 28 lat gdyby żył (ang. if – „gdyby”). Plotka ta urosła do ogromnych rozmiarów i zaowocowała tym, że do dzisiaj niektórzy sądzą, iż Paul McCartney to tak naprawdę udany sobowtór samego siebie…

Wracając do fotografii… W myśl zasady co wisiało musi upaść…Jeżeli The Beatles przeszli na jedną stronę ulicy, z całą pewnością poszli też na drugą.. W ten sposób powstała właśnie ta oto fotografia. Aż trudno uwierzyć jak bardzo przywiązani jesteśmy do wizualnych szablonów. Czy Wam też sytuacja przedstawiona poniżej wydaje się zupełnie nienaturalna :)?

The Beatles przechodzą na drugą stronę Abbey Road

2. Nie dla BP
Nie dla BP
Świat sztuki nie należy do najmoralniejszych. O tym, że tam, gdzie wchodzą w grę wielkie pieniądze, o etyce często się zapomina pisałam już przy okazji prowokacji Petro Wodkinsa. Z tym większym zadowoleniem przyjmuję informacje takie jak ta. Sześciu członków zarządu Tate Britain, ustąpiło ze swoich funkcji, w ramach protestu przeciwko umowy sponsorskiej, którą  Tate zawarło z gigantem naftowym BP.
W oświadczeniu wydanym przez sześciu odważnych czytamy, iż „W żaden sposób nie możemy dłużej usprawiedliwić naszego członkostwa w organizacji, która kolaboruje z BP – firmą, której model biznesowy opiera się na niszczeniu klimatu, a co za tym idzie życia na naszej planecie”.

3. Neony Tracy Emin
Tracy Emin

Nieważne jak bardzo pretensjonalne mogą wydawać się świetlne instalacje Tracy, nic tak nie poprawia humoru jak neony. Jeżeli do tego stoi za nimi ciekawa sentencja, mamy kombinację doskonałą!
Krytycy sztuki mają okazję po raz kolejny drobiazgowo przyjrzeć się wartości artystycznej prac Tracy Emin, aktualnie trwa kilka równoległych wystaw artystki, m. in. we Freud Museum w Londynie oraz kilku innych miejscach.

Tracy Emin

4. Odbicie lustrzane

Cody William Smith, “A Moment’s Reflection”

Fotografie Cody’ego Williama Smitha z serii „A Moment’s Reflection” są wprost genialne w swojej prostocie. Odbicie lustrzane nadal fascynuje i jak widać nadal oferuje niezmierzone możliwości.
Cody William Smith, "A Moment's Reflection"

5. Tunel miłości
Zielony tunel w Kleven, Ukraina

To nie scena z „Opowieści z Narni”, a prawdziwe zdjęcie. Jako przeciwwaga dla BP i pogody za oknem – odrobina dzikiej przyrody w – nie tak znowu dalekim sąsiedztwie. Ten zielony tunel znajduje się w Klewaniu na Ukrainie i stanowi znaną atrakcję turystyczną regionu. Powszechnie przyjęło się nazywać go Tunelem Miłości. Ma ok 3 km i służy m. in. jako tory dla lokalnej kolejki, która pozwala pracownikom fabryki dojechać do pracy. Oprócz tego miejsce te jest również oblegane przez zakochanych, którzy nie tylko wyznają sobie uczucia, ale nawet składają przysięgi małżeńskie.

6. Tajemniczy kryształ
Bizmut

Z chemii nigdy nie byłam orłem, więc skrępowania przyznaję się, że ta informacja mnie zaskoczyła. Te cudeńka to nie drogocenne kamienie, a syntetyczny kryształ bizmutu. Efekt opalizacji to skutek obecności warstwy tlenku na powierzchni metalu. Rudy bizmutu występują w skorupie ziemskiej dwa razy częściej, niż złoto, co większe i ładniejsze kryształki mają już jednak swoją ceną. Do kupienia np. TUTAJ.

7. Święty Mikołaj patrzy
Ed Wheeler, Santa Classics, obraz inspirowany  "The Art of Painting" Johannesa Vermeera - 1666

Artysta Ed Wheeler zreinterpretował klasyczne obrazy, umieszczając na nich samego siebie w przebraniu Św. Mikołaja. Grudzień to chyba jedyny miesiąc w roku, kiedy takie przeróbki uchodzą bezkarnie i skutecznie poprawiają humor. Koniecznie zobaczcie resztę prac Eda.

Miłego tygodnia!

 


Tagi: , , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *