2. aukcja profesorów 21.09.2016, godz. 19 Bohema Nowa Sztuka, ul. Poznańska 16, Warszawa

19 września 2016, by , Dodaj komentarz

Druga edycja aukcji profesorów to rozwinięcie autorskiego, projektu Bohemy, który ma aktywizować środowisko pedagogów polskich akademii sztuk pięknych. Z punktu widzenia kolekcjonera można mówić o dużym wydarzeniu, gdyż na licytację w ramach cyklu trafia pula dzieł wybitnych artystów o ogromnym dorobku i znaczeniu, która jest dotąd właściwie nierozpoznana rynkowo. I tak, doskonałe prace rektorów, dziekanów, kierowników katedr i asystentów, profesorów i doktorów, są dostępne łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej – a także – jak już nigdy w przyszłości.

Tomasz Tobolewski, Wyjście, 2016, olej, płótno, 110x140, cena wyw. 2 000 PLN .jpg

Tomasz Tobolewski, Wyjście, 2016, olej, płótno, 110×140, cena wyw. 2 000 PLN .jpg

Znak rozpoznawczy 2. aukcji profesorów to prace ze słynnych cykli malarskich, które rozsławiły swoich autorów i są najbardziej klasyczną emanacją ich talentu. To właśnie cykle, rozpoznawalne od razu, spójne i precyzyjne, zaprowadziły profesora Adama Wsiołkowskiego na stanowisko dziekana Wydziału Malarstwa, a następnie rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Żelazna precyzja kompozycji i wykonania najnowszego cyklu, „Felek i ja”, już od 13 lat elektryzuje siłą wyrazu lapidarnego malarskiego znaku. Niemniejsze wrażenie robi najsłynniejszy cykl prof. Zbigniewa Gorlaka „Bio Army Lego”, z którego pochodzi praca oferowana na aukcji, przedstawiająca armię cesarza Le. Obraz działa jak mieszanka piorunująca. Wybuchnąć w odbiorcy może połączenie w efektownym akrylu trudnych pytań o świat z estetyką najsłynniejszej zabawki świata. Wśród „zabawkowej” estetyki żółtych buziek, jedna, biała, wieńcząca szkielet, nie pozwala zapomnieć, że legendarna chińska armia cesarska została pochowana żywcem. Innym cyklem, który spotkał się już z dużym rozgłosem, jest „METRO” Piotra Czajkowskiego z łódzkiej ASP. Serię zainspirowały wędrówki artysty po podziemnym świecie paryskiego metra. Jak Czajkowski zachowuje się w metrze? Tak samo jak wszyscy: spieszy się, ale czyta wszystkie napisy. To, co zdążył zanotować, musiał zobaczyć z wagonu w biegu, ale zdążyło go zaczarować.

Adam Wsiołkowski, Felek i ja C, 2016, olej, płótno, 75x75, cena wyw. 13000 PLN (1)

Adam Wsiołkowski, Felek i ja C, 2016, olej, płótno, 75×75, cena wyw. 13000 PLN (1)

Zbigniew Gorlak, Armia Cesarza Le, obraz z cyklu BIO ARMY LEGO, 2012, akryl, płótno, 120x150, cena wyw. 7000 PLN

Zbigniew Gorlak, Armia Cesarza Le, obraz z cyklu BIO ARMY LEGO, 2012, akryl, płótno, 120×150, cena wyw. 7000 PLN

Aby zobaczyć malarski zapis i poczuć czar paryskiego metra, trzeba przyjść na wystawę przedaukcyjną do Bohemy. W katalogu zamieściliśmy obraz z jeszcze jednego wspaniałego cyklu -„Wykopaliska 1” Łukasza Butowskiego z wystawy poplenerowej w Mikołowie, w których dał upust swojemu zachwytowi akwarelą i gwaszem. Z wielką korzyścią dla widza. Mniej nostalgii, za to więcej gorzkiej, krytycznej refleksji jest w oryginalnej „Piramidzie żywieniowej” profesora Ireneusza Walczaka. Wszystko, od zdroworozsądkowych warzyw i owoców, po smakowite, acz ryzykowne mięso i makarony, malarz ukazał w szponach profesjonalnej ekipy spryskującej. Trzy postaci w białych skafandrach nie zwracając niczyjej uwagi, spokojnie i metodycznie pompują w naszą codzienność zawartość swoich kanistrów. Co jest w kanistrach i kto je napełnia? Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się syntetyczny tryptyk Miłosza Pobiedzińskiego, a jeszcze na innym wspaniały nowy, bujny olej „Wyjście” Tomasza Tobolewskiego, w którym pobrzmiewają nuty wielkich XX-wiecznych kompozycji… Ofertę malarstwa dopełniają dwa obrazy profesorów: Romana Maciuszkiewicza i Eugeniusza Józefowskiego. Do „Przystani” Maciuszkiewicza powinny zawinąć nie tylko łodzie miłośników sztuki, ale również kolekcjonerskie transatlantyki, złaknione spokoju i harmonii. „Kilka uwag o siedemdziesięcioleciu” Józefowskiego to delikatnie niedoszacowana w tytule malarska opowieść pełna osobistych wspomnień o Akademii. Podziwiający płótno, łatwo wybaczą nadmierną skromność profesorowi, który szczelnie zapełnił tekstem całe obrzeże obrazu.

Piotr Czajkowski, Centre Pompidou, 2015, akryl, płótno, 150x150, cena wyw. 5000 PLN

Piotr Czajkowski, Centre Pompidou, 2015, akryl, płótno, 150×150, cena wyw. 5000 PLN

Na aukcji oferujemy prace aż sześciu doskonałych grafików (Andrzej Łabuz, Tomasz Winiarski, Andrzej Michalik, Karol Pomykała, Marcin Białas i Izabela Łęska), chcąc podkreślić dobry klimat dla grafiki w Bohemie. Dwie okazałe mezzotinty z cyklu „Perpetuum mobile” Tomasza Winiarskiego to dzieła wirtuoza, twórcy niekończących się wzorów i konstrukcji. Praca z cyklu „Sąd Ostateczny” Andrzeja Michalika, o równie imponującym formacie, to dwadzieścia przedstawień przywodzących na myśl witruwiańskiego homo quadratusa. Według artysty człowiek, wymyśliwszy geometrię chciał uczynić samego siebie ideałem, ale zapomniał, że stopień realizacji ideałów ocenia kto inny w okolicznościach od dawna specjalnie na to zaplanowanych.

Tomasz Winiarski, Z cyklu Perpetuum mobile, 2013, mezzotinta, sucha igła, papier, 100x70, cena wyw. 500

Tomasz Winiarski, Z cyklu Perpetuum mobile, 2013, mezzotinta, sucha igła, papier, 100×70, cena wyw. 500

Rzeźbę reprezentuje dwóch warszawskich twórców – wykładowców, których łączy relacja mistrza i ucznia. „Bigos” profesora Piotra Gawrona, jednego z nestorów polskiej rzeźby, pochodzi ze znanego cyklu tematycznego, prezentowanego na wielu wystawach. Brązowy odlew w charakterystyczny, ciepły sposób prezentuje nie tyle słabości narodowe (jak twierdzą niektórzy kuratorzy), ile raczej chlubę narodowego dziedzictwa i czołowy polski towar eksportowy. W pracowni profesora terminował przyszły doktor, Jarosław Skoczylas. Jego „Ironman 9” to demonstracja najwyższych jakości rzeźbiarskich, nabytych pod okiem świetnych pedagogów, dodając od siebie między innymi imponujące wykorzystanie walorów rdzy.
Zapraszamy do obejrzenia prac na wystawie przedaukcyjnej i udziału w licytacji.
wystawa przedaukcyjna: 9.09-21.09.2016
katalog aukcyjny – www.bohemanowasztuka.pl
katalog i licytacja online na portalach artinfo.pl i onebid.pl

Tagi: ,
W kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *