1. aukcja sztuki religijnej. Wierzenia, mity, obrzędy

13 grudnia 2016, by , Dodaj komentarz

Zapłakał, gdyż nie zdzierżył kolejnej aukcji młodej sztuki, identycznej jak poprzednie, nudnej, wypranej z siły wyrazu, pozbawionej energii i polotu. Wiemy, że „Klęczący” z linorytu Adama Sikorskiego nie jest jedyny. Czujemy to samo, bo nie zapomnieliśmy, jak powinna działać sztuka. Tak jak magia i tak jak religia – dlatego w poszukiwaniu utraconej mocy i jakości sztuki sięgamy właśnie do świata wierzeń, kultu, obrzędów i rytuałów wszelkiego rodzaju.

Justyna Górecka-Relikwie I-II-III-IV-cztery obiekty technika mieszana asamblaż 26×21-17×14-17×14-23×18 cena wyw. 1200-zł.

Karol Gawroński-Kampania 3 uratować królestwo 2016 akryl olej płótno 100×120-cena wyw. 1500-zł.

W związku z tym zamiast menażerii na tle pstrokatych szachownicowych kafli, kulawych lisów i jeleni, obłąkanych tukanów i papug zlewających się w jedno potworne malarskie monstrum, chcemy oglądać dzieła takie jak „Sąd Ostateczny” Krzysztofa Sokolovskiego. Owszem, przed taką sztuką możemy klęczeć i płakać ze wzruszenia, bo wartości, które przynosi urodzony na Litwie artysta, są prawdziwym ocaleniem. Metafizyka, połączenie malarstwa z architekturą, tradycji z nowoczesnością, porywająca, uniwersalna wizja Wszechświata i abstrakcyjna elegancja najwyższej próby. W rezultacie, wspaniały skrzydłowy malarski ołtarz na miarę XXI wieku.

Krzysztof Powałka Red-line 2016 olej płótno 60×50-cena wyw. 1500 zł.

Odruch przyklęknięcia jest na miejscu także przed nowym obrazem Krzysztofa Powałki „Red line”, jednak po chwili płótno wciąga w gąszcz możliwych interpretacji. Stelaż, na którym uwieszony jest za ramiona mężczyzna, zdaje się nie mieć końca, a więc może być przeznaczeniem wszystkich. Czerwona kropka, niczym komputerowe oko Clarke’owskiego HALA 9000 z „Odysei kosmicznej”, nie zapomina o nas ani na moment. Czerwona linia wokół obrazu pozwala przypuścić, że czerwone oko, może być jednym z wielu oczu pająka, wielkiego rezydenta elektronicznej sieci, w którą daliśmy się złapać.„Przepraszam Dave, ale nie mogę Ci pomóc”.

Antek Wajda Św. Izydor 2015 asamblaż akryl płyta CD deska 36×25-cena wyw. 1200 zł.

Podobnie świdrującym wzrokiem spogląda „Św. Izydor” z obrazu Antka Wajdy, polskiego mistrza współczesnego malarskiego kolażu i asamblażu. Czyż cyfrowy nośnik danych, przytwierdzony do obrazu jako głowa patrona programistów, nie jest nośnikiem nowej religii, potężniejszej niż wszystkie wcześniejsze wyznania? Uzdrawiająco krytycznie podchodzi do spraw kultu świętych Justyna Górecka, przy czym jej zestawu relikwii nie bierze się do rąk z ulęknionym, bogobojnym szacunkiem, lecz z wyostrzoną przez błyskotliwą artystkę świadomością. Certyfikaty dołączone do przenajświętszych szczątków zaświadczają w pełni tylko jedno – autoironię Góreckiej. Bardziej klasyczny, aczkolwiek w na wskroś nowoczesny sposób, jest w swojej rzeźbie Sebastian Skoczylas. Arcytemat sakralny potraktował artysta z ogromną czułością, ale też biegłością w tradycji Giacometti’ego. Jego „Ukrzyżowanie”, podobnie jak grafika Mateusza Rafalskiego „Juda Jakubowy” to dwa przykłady sztuki, z którą Bohema chce zapoznawać kolekcjonerów. To przed takimi dziełami warto się zatrzymać wśród wielu innych, choć w zasadzie to one same wymuszają uwagę swoją klasą artystyczną i indywidualnością stylu. Także „Feniks” Katarzyny Kukuły wyposażony został przez malarkę w siłę, dzięki której zdobywa uwagę i podziw. Ta siła bliska jest pradawnym rytuałom ku czci żywiołów. Taki „ognisty” głos może na nowo rozniecić kolekcjonerski płomień w tych, którzy zwątpili i poddali się rynkowemu marazmowi.

Franciszek Ledóchowski Budda 2 2014 olej płótno 150×100 cena wyw. 1500 zł

Z odrętwienia skutecznie budzi też niepokojące „Misterium” Tomasza Tobolewskiego, choć wymagania, które stawia przyzwyczajonemu do spokojnych wód współczesnych polskich licytacji, są dość wysokie. Kolorystyczna odwaga artysty, wprowadzającego umęczone ciało w otchłań zieleni, przywodzi na myśl totalne, ponadczasowe dzieła Williama Blake’a. Innym indywidualistą, którego talent mamy przywilej prezentować w Bohemie, jest Krzysztof Gil. Kolejny raz uzyskał na papierze magię i kolejny raz odmówił widzom spojrzenia w oczy postaci ze swoich obrazów. Mimo to, wielu koneserów sztuki straci głowę dla jego „Judyty”.

Piotr Ambroziak Game-over 2015 akrylpłótno 75×145 cena wyw. 5500 zł.

Jeśli są rynkowymi racjonalistami i pragmatykami, stracą głowę także dla obrazu Piotra Ambroziaka. Od razu zobaczą, że znowu do wylicytowania jest „doskonały Ambroziak” z fenomenalną wizją włączającą sprawy ostateczne we współczesne konteksty. Takimi obrazami Ambroziak przemawia do większości rywali w branży tytułem obrazu: „Game over”. Nieco młodszą konkurencję dystansuje Karol Gawroński, któremu udało się zespolić w doskonałym obrazie kompetencje malarskie i siłę znaku graficznego. Święta wojna w „Kampanii 3 – uratować królestwo” rozgrywa się w pewnym nadmorskim kraju, podzielonym na pola niczym plansza gry, toczonej o panowanie nad duszami.
Zapraszamy do obejrzenia prac na wystawie przedaukcyjnej i udziału w licytacji.

Katarzyna Widmańska Red Madonnna 2013 fotografia cyfrowa wydruk papier 5 10 60×40 cena wyw. 600 zł.

wystawa przedaukcyjna: 3.12-14.12.2016
katalog aukcyjny – www.bohemanowasztuka.pl
katalog i licytacja online na portalach artinfo.pl i onebid.pl


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *