1. aukcja prac na papierze – Bohema Nowa Sztuka

25 października 2016, by , 1 komentarz

Dość już tego! Czas na grafikę. Raz na zawsze postanowiliśmy zakończyć jałowe deliberacje związane z „oryginalnością” grafiki artystycznej. Na kopię można się było nadziać w średniowieczu podczas turnieju rycerskiego, czego zresztą życzymy dopytującym się o kopie. Ograniczone nakłady prac naszych artystów powstają z ich osobistym udziałem i ten etap należy do procesu twórczego. Filozofom, sceptykom i gawędziarzom mamy do powiedzenia jedno: „Przyjdźcie do naszej galerii i sprawdźcie jakie odczucia wzbudzą w Was nasze rysunki i grafiki. Sztuka jest, przede wszystkim albo dobra, albo słaba.” 27.10.2016, godz. 19
Bohema Nowa Sztuka, ul. Poznańska 16, Warszawa www.bohemanowasztuka.pl

Krzysztof Gil 'Zaklęcie' 2016 technika autorska papier 70x50 cena wyw. 700 zł

Krzysztof Gil ‚Zaklęcie’ 2016 technika autorska papier 70×50 cena wyw. 700 zł

Piotr Czajkowski 'Roosevelt z cyklu Metro Paris 2016' serigrafia rysunek papier 27x41 cen wyw 1200 zl

Piotr Czajkowski ‚Roosevelt z cyklu Metro Paris 2016’ serigrafia rysunek papier 27×41 cen wyw 1200 zl

Choć najlepszy głos przychodzi w późniejszym wieku, czterej bardzo obiecujący graficy, Mateusz Rafalski, Kamil Kocurek, Karol Gawroński i Michał Cygan zasługują na miano Czterech Tenorów z Katowic. Aby pokazać najlepszą młodą grafikę, sięgnęliśmy bowiem do najważniejszego centrum graficznego w kraju, katowickiej ASP. Praca Kocurka pochodzi z głośnego cyklu „Topography of war”, który zdobył już najwyższe laury w kraju i za granicą (ostatnio we wrześniu tego roku, triumfując na 1. Międzynarodowym Biennale Grafiki Xuyuan w Pekinie). Uważamy, że taka sztuka godnie prezentuje się w katalogu obok prac klasyków: grafik Jana Tarasina i Jana Pamuły oraz subtelnych prac Jerzego Stajudy. Grafiki tej klasy (również nagradzanej) będzie na aukcji znacznie więcej. Międzynarodowe Biennale Grafiki wygrała w tym roku w Skopje Aleksandra Bury, której „Uderzenie” może być dotkliwe lub ożywcze (niepotrzebne skreślić) dla sceptycznie odnoszących się do jakości prac na papierze w Polsce. Wygląda na to, że jesień, zarówno ta w Pekinie, jak i na całym świecie, jest w tym roku złota i polska, o czym zaświadczamy katalogiem.

Jan Pamuła 'Image 2013 2014 2013' grafika cyfrowa papier 90x108 cena wyw 1200 zl

Jan Pamuła ‚Image 2013 2014 2013’ grafika cyfrowa papier 90×108 cena wyw 1200 zl

Nastanie nowej pory roku odnotowuje w swojej akwaforcie także młoda Aleksandra Czudżak. Jej „rosyjska” praca to przykład wspaniałego współczesnego horror vacui, z wielkim pożytkiem dla widza. Imponujący warsztat grafika licytować można pod adresem: Bohema, katalog, numer 55. Tomasz Winiarski dokonał bowiem niemożliwego – zwielokrotnił efekt, który wywołują jego mezzotinty, wrzucając do Escherowskiej studni bez dna szpule drutu, kłębki wełny i kolczaste łupiny kasztanów. Na wyczyn zdobył się również Oskar Gorzkiewicz, który rozpiął nad tytułowymi miejscami z różnych bajek („Vilnius” i „Chinatown”) trans-bajkowy, akwafortowy most na niebotycznej pod względem biegłości technicznej wysokości. Inny most wyłania się z mroków (Nowego Jorku? Duszy?) niesamowitej pracy Oksany Bagriy. Nawet starożytnym filozofom nie śniło się, że patrząc na litografię można doznać katharsis.

Kamil Kocurek 'Topography of war' 2015m druk wklęsły papier 75x118 cena wyw 1300 zl

Kamil Kocurek ‚Topography of war’ 2015m druk wklęsły papier 75×118 cena wyw 1300 zl

Tą samą techniką włada Robert Szczebiot, który jednak sięgnął po kolor. Niestety, jego prac nie można na razie docenić na Facebook’u, gdyż niedostępna jest opcja „ubóstwiam to!”. Polecamy też najbardziej unikatową z grafik, monotypię Natalii Krasoń „Blue mood”, sugerując jednocześnie zmianę tytułu na retoryczne pytanie „Czy jesteś w stanie oprzeć się mojej rewelacyjnej sztuce?”. Jakby tego było mało, na licytację wystawiamy tekę 26 plakatów grupy Twożywo ze słynnego cyklu „Herostrates” – kawałek dającej do myślenia klasyki polskiej sztuki współczesnej sprzed dekady.

Krzysztof Powałka 'XXV' z cyklu Big City Nemesis olej tektura 19x35 cena wyw 500 zl

Krzysztof Powałka ‚XXV’ z cyklu Big City Nemesis olej tektura 19×35 cena wyw 500 zl

Drugą część katalogu stanowią prace wykonane w rozmaitych technikach malarskich i rysunkowych, często mieszanych ze sobą i zawsze na papierze w różnych jego postaciach. Dwie klimatyczne prace Tomasza Tobolewskiego („Raskolnikow” i „Instytut”) najlepiej świadczą o tym, jaką sztukę cenimy. Świetne, wręcz malarskie efekty płaszczyzn i dyskretny detal, który nadaje treść i otwiera pole do interpretacji. Ulubieniec koneserów malarstwa sprawi bardzo przyjemną niespodziankę swoim wielbicielom, aczkolwiek może zaistnieć wśród nich już nieco mniej przyjemny konflikt interesów. O te grafitowe kompozycje warto rzeczywiście powalczyć. Beata Sosnowska, ceniona artystka multimedialna walkę już toczy. Z przyjemnością korzystamy z faktu, że jej zaangażowanie przebiera formę tak wyszukaną artystycznie jak w przypadku namalowanej tuszem „Brzoskwinki”. Dużą atrakcją aukcji jest „Roosevelt” Piotra Czajkowskiego z głośnego cyklu „METRO” inspirowanego stacjami paryskiego metra. Również w przypadku tej pracy trudno spodziewać się pokojowego zawieszenia broni podczas aukcji.

szczebiot

Jednak grono młodszych, bardzo obiecujących twórców, także chętnie sięga po papier. Krzysztof Gil wywiązał się z wysokich oczekiwań. „Zaklęcie” ma w sobie autentyczną magię, która działa natychmiastowo, ujawniając indywidualność artysty i jego sztuki. Tę cudowną właściwość mają też filigranowe akryle z cyklu „Big City Nemesis” Krzysztofa Powałki. Bardzo ludzkiej intymności towarzyszy w tych pięknych miniaturach wysmakowana kompozycja i forma malarska. Brat artysty, Michał Powałka, użył swojego zaczarowanego ołówka i narysował dziwaczne, niepokojące stworzenia – zwierzęce, ale zaskakująco ludzkie. U Piotra Dudka doszło do cudownego artystycznego in vitro – rasowe, streetartowe prace zostały poczęte bez pomocy sprayu i farb, lecz przy pomocy tego, co większość gimnazjalistów nosi w piórniku. Wymagający znawcy docenią na pewno również dzieła „łukaszowców”, wyrafinowaną kompozycję Łukasza Gila, zarazem prostą i bardzo bogatą w artystyczne wartości, a także tryptyk „Kaligrafy” Łukasza Zagórskiego, w których, przy odpowiednim powiększeniu, prowadzenie linii w piśmie staje się prawdziwym misterium.

Tomasz Tobolewski 'Instytut' 2016 grafit papier 50x70 cena wyw 800 zl

Tomasz Tobolewski ‚Instytut’ 2016 grafit papier 50×70 cena wyw 800 zl

Przy okazji aukcji wprowadzamy kolejną nowość. Zamieściliśmy w katalogu słowniczek terminologiczny. Definicje mniej i bardziej ścisłe, a także osobiste uwagi twórców, wprowadzą w pozornie zawiły, ale fascynujący świat technologii artystycznej. Dalej nie wierzycie Państwo, że aukcja rysunków i grafik może być hitem? Teraz macie to na papierze. Czarno na białym.
Zapraszamy do obejrzenia prac na wystawie przedaukcyjnej i udziału w licytacji.
wystawa przedaukcyjna: 15.10-27.10.2016
katalog aukcyjny – www.bohemanowasztuka.pl
katalog i licytacja online na portalach artinfo.pl i onebid.pl

 


Tagi: ,
W kategorii:


1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *