Pytanie|Odpowiedź: Jaki jest największy obraz na świecie?

29 kwietnia 2014, by , Dodaj komentarz

Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o sztuce, ale boicie się zapytać. Nie ma pytań, których nie wypada zadać na Whyart :)

Pytanie: Jaki jest największy obraz na świecie?

Odpowiedź: Odpowiedź na to pytanie ulega niestety dość szybkiej deaktualizacji. W ostatnich latach zmiany na podium w tej kategorii mamy praktycznie co roku. Aktualny rekord potwierdzony wpisem do Księgi Guinessa należy do Pakistanu, gdzie  14 marca 2013 roku podczas Punjab Youth Festival w Pakistanie namalowano obraz o całkowitej powierzchni 3717 m2.
Największy obraz świata namalowany 14 marca 2013 roku w Pakistanie

Obraz mierzył 45, 72 m szerokości oraz 81,3 m długości i przedstawiał najpopularniejsze monumenty znajdujące się w regionie Punjab w Pakistanie. Przy tworzeniu obrazu pracowało 1557 wolontariuszy. Wykonanie pracy zajęło około 6 godzin – 3 pierwsze poświęcono na narysowanie wzoru, a kolejne 3 na pokrycie go farbą.

Pakistańskie dzieło to jednak nie jedyny największy obraz na świecie. W Księdze Guinessa jest miejsca dla wielu śmiałków.
I tak, w kategorii NAJDŁUŻSZY obraz świata, rekord należy do malowidła stworzonego w 2012 roku w Erytrei. Obraz mierzył 7166 km , a przy jego stworzeniu pracowało 827 dzieci. Obraz zatytułowany „Pollution-Free World” miał na celu zademonstrowanie potencjału erytrejskiej młodzieży.
longest-painting_

Wysiłek kolektywny jest jednak niczym w obliczu pracy indywidualnej. Stąd osobny rekord dla najdłuższego obrazu namalowanego przez jedną osobę, ustanowiony został przez Gurmeja Singha ze Stanów Zjednoczonych. Obraz zatytułowany „The Transcedental” mierzył 3444,91 m długości. Wykonanie go zajęło artyście 38 dni ciągłego malowania.
Painting article main

Czymże jednak jest 38 dni w porównaniu z….2,5 roku! Tyle bowiem zajęło szwedzkiemu artyście Davidowi Abergowi namalowanie obrazu „Mother Earth”, który został w 2006 roku uznany przez komisję rekordów Guinessa za największy obraz namalowany przez jednego artystę. David zużył ponad 100 ton farby, a swoje dzieło tworzył w hangarze lotniczym w Angelhorm w południowej Szwecji.
David Aberg "mother Earth"

To jednak nie koniec bicia rekordów. W Księdze Guinessa znajdziemy również „najdłuższy obraz anamorficzny”. Rekord ten ustanowiony został w Londynie przez Joe Hill’a z 3D Joe i Maxa. Najdłuższe, zwodzące nasz wzrok malowidło miało 106,3 m i zostało odsłonięte 17 listopada 2011 roku w West India Quay.
Joe Hill, najdłuższy obraz anamorficzny

 

Masz pytanie dotyczące sztuki? Przyślij je do nas:

whyartpl@gmail.com (temat: „Pytanie”)

Dla nas nie ma głupich pytań :) Najciekawsze nagrodzimy!

Jaki jest największy obraz na świecie?


Tagi: , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *