Mordercza nagość Laury Krifke

10 maja 2015, by , Dodaj komentarz

„Reap the Whirlwind”, co może być tłumaczone jako “Zbierający Burzę” to nazwa wystawy autorstwa Laury Krifke. Na swych niesamowitych obrazach łączy dwa przeciwieństwa: pełne kształty i aksamitny światłocień, tak charakterystyczne dla malarstwa barokowego, zestawia z przerażającymi, krwistymi elementami. Sceny na pierwszy rzut oka pełne łagodności okazują się wizją mordu, gwałtu i przemocy.

Laura Krifka The Prick, 2014

Laura Krifka The Prick, 2014


Laura Krifka Lambs, 2014

Laura Krifka Lambs, 2014

Kirfka w swej twórczości łączy kontrasty, które niemal nikomu nie przyszłyby na myśl. Postacie o renesansowym i barokowym uroku przedstawione na płótnach odkrywają swoje mroczne oblicze. W estetyczny sposób ukazano sceny pełne ironii i groteski- i tak w prowokacyjnym „The Prick” widzimy piękną, zmysłową blondynkę z wszystkimi atrybutami kobiecości- kaskadą loków, jędrnymi piersiami i zachęcająco rozchylonymi ustami. Wizję psuje męski penis, wystający z krótkich szortów. Pytanie jednak brzmi – to groteska, czy tylko odważna próba przedstawienia jednego z tematów tabu?
o-PRICK-900

Laura Krifka Archer, 2014

Laura Krifka Archer, 2014

Na płótnach artystki pełno jest elementów zaburzających ogólne wrażenie, powstałe na pierwszy rzut oka. We „Flying” młody, pozornie beztroski mężczyzna zawieszony w powietrzu, został umieszczony tuż nad morzem kaktusów, a w „Judycie i Holyfernesie” urocza, sprawiająca wrażenie niewinnej dziewczyna z niewymuszoną lekkością, jakby od niechcenia, podrzyna gardło leżącemu mężczyźnie. To świat brutalnych skrajności przedstawiających to, o czym ludzie na ogół boją się mówić- że piękno, urok i młodość nie zawsze idą w parze z dobrem i niewinnością.

Twórczość Kirfke to swoista gra prowadzona z odbiorcami, przekaz stworzony nie dla każdego. To także ukazanie świata, w którym wzniosłe wartości, prezentowane w sposób metaforyczny dzięki urodzie postaci (przez krytyków sztuki nazywanych „nadmuchanymi lalkami”) mogą współistnieć z rozpustą, agresją i złem. Przekaz jest krótki- ludzie wypierają się swych mrocznych żądzy, z których niejednokrotnie czerpią przyjemność.

Laura Krifka Flight, 2015

Laura Krifka Flight, 2015

Oprócz malarstwa artystka zajmuje się także tworzeniem małych rzeźb z elementami multimedialnymi. Podobnie jak jej obrazy prowokują i bezwstydnie odsłaniają ukryte fantazje społeczeństwa.

Wystawa została zaprezentowana w CB1 Gallery w Los Angeles i zakończyła się 28 II 2015 r.


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *