Gotowe podobrazie – czy warto i jakie wybrać?

8 grudnia 2016, by , Dodaj komentarz

Przygotowanie własnego podobrazia to proces bardzo czasochłonny. Nie jest to też takie proste jak mogłoby się wydawać. Aktualnie rynek gotowych akcesoriów do malowania jest już tak rozbudowany, że bez problemu i za niewielkie pieniądze kupimy gotowe podobrazie.

Oto kilka mocnych argumentów, które przemawiają za zakupem gotowego produktu:
– Podobrazie jest idealnie naciągnięte – kto choć raz samodzielnie starał się naciągnąć płótno na ramę, wie o czym mowa.
– Podobrazie kupujemy zapakowane w folię (zazwyczaj). Dzięki temu mamy pewność, że płótno będzie idealnej jakości
– W komplecie dostajemy zestaw listewek, które należy wbić w otwory pozostawione przy rogach ramy. Ma to na celu dodatkowe umocnienie i usztywnienie ramy. Gotowe podobrazia są jednak na tyle mocne i stabilne, że dodatkowe wzmacnianie jest potrzebne bardzo rzadko.

Jeśli jesteście zdecydowani skorzystać z gotowego podobrazia pozostaje zdecydować się na jego rodzaj. Oto kilka pomocnych zasad. Wybór podobrazia zależy od techniki, jaką chcecie malować oraz pewnego rodzaju osobistych preferencji. Najpopularniejsze płócienne podobrazia to:

bawełniane – największą zaletą płótna bawełnianego jest przede wszystkim stosunek jakości do ceny. Bawełna jest jednym z najtańszych surowców używanych do podobrazi, ma jednak swoje wady. W zależności od gramatury może spełniać swoje funkcje bez zarzutu lub być krótko mówiąc bezużyteczne. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje podobrazie jest dobrej jakości, wybieraj bawełnę o gramaturze nie mniejszej, niź 320g/m2. Bawełna jest dość łatwa w naciąganiu na ramę. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie siły można bez problemu osiągnąć wysoki stopień napięcia. Niestety ma to też swoje wady. Przy zbyt mocnym napięciu płótno ma tendencje do odkształcania się. Z tego względu tanie podobrazia charakteryzują się zwykle dość luźnym napięciem płótna bawełnianego. Taka inwestycja czasami może się zwyczajnie nie opłacać.

len – płótno lniane jest dużo mocniejsze od bawełnianego. Praktycznie nie zachodzi ryzyko przypadkowego rozerwania materiału. Len jest mniej od bawełny wrażliwy na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się specyficznym, lekko szarym kolorem i krzyżowym splotem. Cena podobrazia lnianego jest mniej więcej dwukrotnie wyższa, niż bawełnianego. Zyskujemy jednak pewność, że obraz będzie trwały i nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu.

jedwabne – podobrazie jedwabne definiuje technikę malowania. Jedwab jest kosztownym materiałem, jednak malowanie na nim dostarcza dużo satysfakcji. Konieczne jest jak najmocniejsze napięcie by ograniczyć niepożądane mieszanie się kolorów. Przed malowaniem, zaleca się użycie specjalnej konturówki, pomagającej wydzielić sektory kolorystyczne.

płyta MDF – inaczej tablica malarska to podobrazie, cieszące się coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoją cenę i uniwersalność. Tablice malarskie wykonane są z płyty MDF o grubości 3mm, które są pokryte płótnem malarskim uniwersalnie gruntowanym, co pozwala na użycie ich do praktycznie wszystkich technik malarskich.
Tablice charakteryzuje duża wytrzymałość, gdyż są sztywne i twarde a przy tym są lekkie i wygodne w przemieszczaniu, np. w plenerze malarskim.
Dodatkowo, technologia wykonania tablicy w znacznym stopniu utrudnia uszkodzenie płótna malarskiego, np. na skutek przebicia. Tablice to aktualnie jedno najpopularniejszych podobrazi używanych w szkołach plastycznych i przez osoby malujące hobbistycznie.


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *