Dawid Czycz „Woodland” – wystawa w Galerii Zderzak

6 kwietnia 2015, by , Dodaj komentarz

Jeszcze dwa tygodnie można oglądać w Galerii Zderzak rewelacyjną wystawę Dawida Czycza zatytułowaną „Woodland”.
„Woodland przypomina bardziej zoo lub cyrk, niż naturalne środowisko zwierząt. To scena dla różnych wydarzeń – zwierzęta prezentują się na niej w pełnej okazałości, odgrywają różne role lub oczekują na prezentację. Oglądamy je przez lornetkę, dzięki czemu możemy zobaczyć je bardzo dokładnie, mając pewność, że się nie spłoszą.
Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie, 65 x 80 cm, 2014_Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie,  60x70 cm,  2015_Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie, 60×70 cm, 2015_Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Woodland to także nazwa materiału maskującego typu moro, co nawiązuje do motywu przykrywania, ukrywania się pod tkaniną. Inspiracją do powstania tych obrazów były stare grafiki przedstawiające zwierzęta w typowych dla nich sytuacjach. Często wyrwane z szerszego kontekstu, skoncentrowane na przedstawieniu danego motywu. Zainspirował mnie również wczesnorenesansowy sposób przedstawiania draperii w niemal abstrakcyjny sposób”.

Dawid Czycz

Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie, 35 x 25 cm, 2015_Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie, 35 x 25 cm, 2015 Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie, 90x70 cm, 2015_Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Dawid Czycz, Bez tytułu, olej na płótnie, 90×70 cm, 2015 Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

„Woodland” to trzecia indywidualna wystawa Dawida Czycza w Zderzaku. Pierwsza „O wadach” odbyła się w 2010 roku, druga „Ciała stałe” w 2011. W obrazach prezentowanych na obecnej wystawie przykuwają uwagę niespotykane wcześniej, a cieszące oko zestawienia kolorów, np. purpury i oranżu, delikatnego seledynu i bladego różu, stosowane w dawnych iluminarzach i florenckim malarstwie renesansowym.

Dawid Czycz Woodland
DAWID CZYCZ (ur. 1986) mieszka i pracuje w Krakowie. W 2011 obronił dyplom na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka. Debiutował w Zderzaku na zbiorowej wystawie „Science & Fiction” (2009). Jest malarzem o rozpoznawalnym stylu, zaliczanym do grona nowych surrealistów. Chętnie posługuje się parabolą, układa swoje prace w narracyjne sekwencje. Trochę śmieszy, trochę straszy. Ciekawi go komiczna strona życia – jego humor oscyluje od makabreski do liryzmu. Prace Dawida Czycza pokazywane były w kraju i za granicą, na wystawach i targach m.in. w Berlinie, Wiedniu, Londynie, Paryżu, Brukseli.
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3
31-019 Kraków
tel. 12 429 67 43
zderzak.pl


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *