Czy na rynku sztuki jest miejsce na moralność? Petro Wodkins demaskuje czołowe galerie

11 października 2013, by , Dodaj komentarz

Kilka tygodni temu na łamach Sunday Times ukazał się artykuł opisujący prowokację, jakiej podjął się rosyjski artysta Petro Wodkins. Petro oskarżył niektóre z najlepszych brytyjskich galerii o stawianie łatwego zarobku ponad zasadami moralnymi, po tym gdy z powodzeniem udało mu się namówić je do negocjacji na temat sprzedaży dzieł sztuki jednemu z najgorszych dyktatorów świata – Emomali Rachmona – prezydenta Tadżykistanu.

Artysta podawał się jako agent Rachmona i wyraził zainteresowanie zakupem dzieł m.in. takich artystów jak Ai Weiwei, Damien Hirst i Anish Kapoor.
w celu zapewnienia dyskrecji, Petro zaproponował dokonanie transakcji za pomocą tajnych kont bankowych zlokalizowanych w rajach podatkowych.

Rozmowy z galeriami odbywały się za pomocą skypa i zostały zarejestrowane kamerą. Powstał z tego kilkunastominutowy film, który zdaniem Petro Wodkinsa demaskuje stopień zdemoralizowania czołowych brytyjskich galerzystów.
Film od kilku dni można obejrzeć w sieci – przekonajcie się sami!
Sami zainteresowani nie bez powodu twierdzą, że rozmowy prowadzone były tylko wstępnymi negocjacjami  i do faktycznych transakcji nigdy by nie doszło.

Czy więc prowokacja Wodkinsa została przerwana zbyt wcześnie?
Zapraszam do obejrzenia filmu!


Tagi: , , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *