Bogate prace Liny Iris Wiktor

15 kwietnia 2016, by , Dodaj komentarz

Urodzona w Londynie, Lina Iris Wiktor w swoich pracach łączy styl hip-hop’u z modą high fashion. Dzięki temu powstają śmiałe dzieła, które przedstawiają sztukę współczesną. Jej prace wyróżniają się łączeniem kolorów bieli, błękitu, czerni i złota. Artystkę inspirują różne figury geometryczne, które doskonale widać w jej pracach. Dzięki zastosowaniu podstawowych form geometrycznych: kwadratu, koła, trójkąta, które pojawiają się w szerokiej gamie odmian i rozmiarów, buduje specyficzny krajobraz wizualny. lina lina1 lina2
Prace artystki są hipnotyzujące, inspirujące i orzeźwiające. Wiktor używa 24k złota, które pojawia się w jej obrazach, instalacjach, fotografiach i rzeźbach. Przyglądając się portretom można śmiało powiedzieć, że nawiązuje do sztuki bizantyjskiej, gdzie przeważały złote lub neutralne tła. Wyraz twarzy ukazywanych postaci był z reguły surowy, poza sztywna, stroje długie, fałdowane schematycznie. Malarstwo cechowały: brak głębi przestrzeni, hieratyczność i monumentalizm ujęć, kolorystyczny przepych i dekoracyjność. W taki sposób starano się przedstawiać świat pozazmysłowy, mistyczny i wizyjny.
Według Liny złoto jest magicznym metalem. W końcu to jeden z najrzadszych pierwiastków we wszechświecie, który powstaje w kosmosie wyłącznie w wyniku zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Dlatego właśnie ten materiał jest tak ważny i inspirujący dla artystki.
lina3 lina4 lina5 lina6
Lina Iris Wiktor zdecydowała się pracować w ściśle ograniczonym świecie. Jest muzą sama w sobie. Ma tendencję do ,,anulowania’’ materialności, aby przenieść ją do sfery duchowej. W swoich pracach miesza palety kolorów, dodaje naturalnych praw, hermetycznej filozofii, zasad matematycznych i naukowych. Stara się zaszczepić ,,boski porządek’’ wokół niej. Artystka wystawiała swoje obrazy obok dzieł Andy’ego Warhola, Takashi Murakami, Jean-Michel Basquiat’a, Tom’a Sachs’a, Ryan’a McGinley’a czy Peter’a Beard’a.
lina7 lina8
Patrząc na całokształt prac artystki widzimy inspiracje zaczerpnięte nie tylko z Bizancjum, ale i starożytnego Egiptu z bardzo nowoczesnymi akcentami. To połączenie nadaje indywidualny charakter jej prac, które są zarazem sprzecznością i synchronizacją. To obrazy monumentalne i malutkie, dekadenckie i minimalne, spektakularne i niewidzialne, starające się zwiększyć doświadczenie widza.
Lina Wiktor mieszka i pracuje pomiędzy Nowym Jorkiem, Londynem i Genewą. Została wychowana w Londynie. Tworzy swoją własną mitologię jako malarz, rzeźbiarz, fotograf i performer.
lina9 lina10
Prace artystki i więcej informacji znajdziecie tutaj: www.linaviktor.com


W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *