10 najsłynniejszych obrazów świata i gdzie je zobaczyć?

10 kwietnia 2018, by , Dodaj komentarz

Od „Krzyku” po „Słoneczniki”. Sprawdź, gdzie obejrzeć najsłynniejsze obrazy świata! Sztukę najlepiej podziwiać na żywo – w czasach gdy głównym obiektem naszych westchnień jest feed Instagramu, może brzmieć to jak herezja, jednak jeśli nigdy nie stanęliście oko w oko ze słynnym dziełem sztuki – najwyższa pora to zmienić!

Bilety lotnicze nieustannie tanieją, a wejście do wielu najsłynniejszych muzeów jest bezpłatne. Nie ma na co czekać!

1. Narodziny Wenus, Florencja

Jeden z najsilniej istniejących w europejskiej wyobraźni zbiorowej obraz Sandra Botticellego można podziwiać na żywo we florenckiej galerii Uffizi. „Narodziny Wenus” robią niesamowite wrażenie, a przecież w tym samym muzeum mają ostrą konkurencję. Można pośród niej znaleźć dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy Rafaela.

 

2. Krzyk, Oslo

Tajemnicą poliszynela jest, iż swój najsłynniejszy obraz Munch namalował w aż czterech wersjach. Najstarsza a zarazem najbardziej tajemnicza z nich znajduje się w norweskim Muzeum Narodowym w Oslo, a wyróżnia ją obecność dziwnych białych plam, które nie występują na innych płótnach z „Krzykiem”. Wszystkie wersje łączy jedna rzecz: są częstym celem kradzieży. Ostatnia miała miejsce w 2004 roku. Szczęśliwie obraz odzyskano w roku 2006 – policja nie ujawniła szczegółów akcji, zapewniła jednak, że nie było mowy o płaceniu okupu, którego początkowo domagali się złodzieje.
Ze względu na duże ryzyko kradzieży, lokalizacja obrazu w muzeum jest często zmieniana dlatego najlepiej przed wycieczką potwierdzić te informacje.

3. Guernica, Madryd

Na początku 1937 roku rząd hiszpański zlecił Picasso  wykonanie malowidła dla hiszpańskiego pawilonu na lipcową Światową Wystawę w Paryżu. Tematem dzieła stało się bombardowanie Guerniki – świętego miasta Basków – w czasie hiszpańskiej wojny domowej 26 kwietnia 1937 i towarzyszące mu, ludzkie cierpienie.
Ponury, dramatyczny nastrój „Guerniki” podkreślają wykorzystane przez malarza barwy – różne odcienie szarości, czerń i biel. Przedstawione na obrazie postaci wiją się, upadają, krzyczą. Ich twarze zastygły w wyrazie bólu i rozpaczy. Wśród ofiar znajdują się zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Z lewej strony obrazu wyjąca z rozpaczy kobieta, trzyma na rękach swoje martwe dziecko.

4. Gwiaździsta noc, Nowy Jork

Gwiaździsta Noc jest jednym z dwóch sprzedanych obrazów artysty
Drugim była Czerwona Winnica w Arles, która jest z kolei jedynym sprzedanym w ciągu życia Van Gogha obrazem, sprzedaż Gwiaździstej Nocy została dokonana krótko po jego śmierci.
Według niektórych analiz Gwiaździsta Noc interpretowana jest jak obraz na temat ludzkiej śmiertelności
Według tej interpretacji znajdujące się na obrazie cyprysy są symbolami śmierci. Według innych obraz nawiązuje do opisu apokalipsy św. Jana, bądź też że jest to symboliczne przedstawienie nocy w Ogrójcu. Dla innych jest odbiciem niespokojnego stanu emocjonalnego artysty i doznanego niedługo wcześniej wstrząsu.

5. Stworzenie Adama, Watykan

Stworzenie Adama” jest fragmentem wspaniałego fresku zdobiącego sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Został namalowany przez Michała Anioła w 1511 roku i zajmuje powierzchnię 280×570 cm. Fresk ten z resztą jak cała reszta został wykonany na zamówienie papieża Juliusza II i jest ilustracją do zdania pochodzącego z Księgi Rodzaju: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz”(Rdz 1,27). Pierwszy plan stanowi Adam i Bóg Ojciec dający mu życie.

 

6. Słoneczniki, Londyn

To właściwie nie jeden obraz, a cała seria, choć w masowej świadomości utrwaliła się jako indywidualne dzieło. Istnieje jedenaście wersji tego obrazu. Wersja z National Gallery w Londynie została namalowana w sierpniu 1888 r. w Arles i przedstawia wazon z piętnastoma słonecznikami. Obrazy słoneczników namalowane w Arles powstały jako dekoracja tzw. żółtego domu lub domu artysty, w którym w tym okresie mieszkał van Gogh. Ten konkretnie obraz powstał, gdy artysta czekał na Paula Gauguin’a, który miał dołączyć do niego, by zapoczątkować stworzenie wymarzonej przez van Gogha kolonii artystów.

7. Dziewczyna z perłą, Haga

Obraz Dziewczyna z perłą od stuleci zachwyca ludzi na całym świecie. Inaczej nazywany jako Dziewczyna w perłowych kolczykach został stworzony przez znanego holenderskiego malarza Jana Vermeera. Dziewczyna z perłą bywa określana również mianem Mona Lisy północy lub Holenderskiej Mona Lisy. Wszystko za sprawą porównywalnej popularności obu pań.

8. Trwałość pamięci, Nowy Jork

Okoliczności powstania obrazu opisał sam Salvador Dalí w swojej autobiografii. Obraz powstał w Port Lligat, gdzie zwykli z Galą spędzać wakacje. Pewnego wieczoru Dalí, mimo wcześniejszych planów pójścia z przyjaciółmi do kina, postanowił z powodu zmęczenia i lekkiego bólu głowy pozostać w domu. Kiedy Gala wyszła, on nadal siedział przy stole rozmyślając o filozoficznych problemach „supermiękkości” wywołanych pod wpływem sera (stąd ów paranoiczno-krytyczny camembert), w związku z bardzo ostrym camembertem, jaki jedli na zakończenie kolacji. Następnie udał się do swojej pracowni, aby zgodnie ze swoim zwyczajem jeszcze raz spojrzeć na obraz. Był to pejzaż z okolic Port Lligat.
Wiedziałem, że klimat, jaki udało mi się w nim stworzyć, powinien stanowić tło jakiejś idei, jakiejś zaskakującej wizji, ale nie miałem najmniejszego pojęcia, co by to mogło być. Chciałem już zgasić światło, kiedy nagle „ujrzałem” rozwiązanie. Zobaczyłem dwa miękkie zegarki, z których jeden zwisał żałośnie z suchej gałęzi oliwnego drzewka

9. Pocałunek, Wiedeń

w 1907 roku Gustav Klimt pracuje jak zwykle, w swoim atelier, od wczesnego ranka, bez przerw, aż do wieczora. Wkrótce niezliczone szkice pokrywają podłogę pracowni. Ale Klimt wielokrotnie skarży się na trudy swej pracy. Pisze w liście: „Albo jestem za stary albo zbyt nerwowy albo zbyt głupi – coś w tym musi być.“ Jednak ten rok okaże się jednym z najbardziej produktywnych w jego życiu. Klimt ukończy między innymi Portret Adeli Bloch-Bauer I, Nadzieję II, a przede wszystkim rozpocznie pracę nad obrazem „Pocałunek”, który z czasem stanie jednym z najsłynniejszych dzieł w historii sztuki

10. Ostatnia wieczerza, Mediolan

Ostatnia wieczerza to bez wątpienia ikona malarstwa światowego. Na stałe znajduje się w Mediolanie, we Włoszech. Nie da się jej jednak pokazać, a tym samym zobaczyć, w innych muzeach. Da Vinci namalował to wielkie religijne dzieło na – i precyzyjnie do wymiarów – jednej ze ścian jadalni zakonu Santa Maria delle Grazie w roku 1495


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *