10 najpiękniejszych krajobrazów zimowych w malarstwie światowym

8 stycznia 2014, by , 1 komentarz

Kto z nas nie lubi śniegu? No dobrze, może nie, kiedy znowu sypie w oczy albo wciska się za kołnierz lub kiedy zamienia się w brudną breje, ale wszyscy kochamy pierwszy biały dzień, kiedy niczym małe dzieci przykładamy twarz do okna i czujemy niesamowitą radość.  Zeszłoroczny grudzień upłynął nam oczekiwaniu na śnieg. Marzenie nie do końca się spełniło, a i styczeń wygląda dużo bardziej wiosennie, niż zimowo. Całe szczęście mamy sztukę, a tam zima zawsze jest piękna :)
Dzisiaj przedstawiamy (subiektywnie) najpiękniejsze krajobrazy śnieżne malarstwa światowego.

1. Pieter Bruegel Starszy “Myśliwi na śniegu”
1.	Pieter Bruegel Starszy “Myśliwi na śniegu” , najpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Obraz powstał w 1565 r., obecnie znajduje się w KunsthistorischesMuseum w Wiedniu. Dzieło to należy do cyklu „Cztery pory roku”. Na pierwszym planie obrazu widzimy myśliwych ze sforą psów wracających z polowania. Postacie na obrazie nie są dokładnie odwzorowane, autorowi chodziło przede wszystkim o ujęcie pejzażu i atmosfery zimy na wsi, dzięki temu zauważyć, że zimowe rozrywki ludzi na  XVI wiecznej wsi niczym nie różnią się od tych dzisiejszych.

2. Hiroshige Utagawa „Wieczorny śnieg w Kambara”
Hiroshige Utagawa „Wieczorny śnieg w Kambara”, najpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Ten barwny drzeworyt z ok. 1833-1834 r., znajduję się w Honolulu Museum of Art. Obraz przypomina fotografię zrobioną z zaskoczeni. Artysta w swojej pracy odwzorował zwykłe życie mieszkańców Kambara, w zimowy śnieżny wieczór.

3. Bracia Limbourg, Luty z „Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry”
Bracia Limbourg, luty z „Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry”, najpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Dzieło to powstało koło roku  1410 r. Ten bogato  iluminowany rękopis godzinek zamówiony przez Jana de Berry, to jedno z najważniejszych  dzieł gotyku. Manuskrypt przechowywany jest obecnie w Musée Condé (Muzeum Kondeuszy) w Chantilly. Przed sobą widzimy ilustracje do miesiąca lutego. Malarz wpuszcza nas do intymnego życia mieszkańców wsi. W domu przy kominku grzeją się trzy osoby. Na zewnątrz właściciel osiołka podąża z nim do miasta, obok mężczyzna rąbie drewno, a w dolnej części obrazu widzimy człowieka zacierającego ręce z zimna. Miniatura ta jest pierwszym w sztuce europejskiej przedstawieniem pejzażu pokrytego śniegiem.

4. Van Gogh „Pejzaż ze śniegiem”
Vincent Van Gogh „Pejzaż ze śniegiem”, ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Ten obraz olejny namalowany przez Vincenta van Gogha w lutym 1888, podczas jego pobytu w miejscowości Arles, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Obraz namalowany szybkimi, krótkimi pociągnięciami pędzla, przedstawia fragment spokojnej, zasypanej śniegiem wsi, z jednym tylko mieszkańcem, który wyszedł na spacer z psem. Inspiracją do powstania obrazu mogły być  japońskie drzeworyty, które artysta uwielbiał i kolekcjonował lub XVII wieczne pejzaże holenderskich malarzy.

5.   Claude Monet „Sroka”
Claude Monet, "Sroka", ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Obraz powstał w 1869 roku. Znajduje się w Paryżu w Muzeum d’Orsay. Jest to jeden ze sławniejszych obrazów artysty. Główną rolę w dziele odgrywa jeden z ulubionych motywów impresjonistów – śnieg. Drugim tak popularnym motywem była woda, na której różnych stanach skupienia impresjoniści ćwiczyli malowanie efektów świetlnych. U Moneta kolorystyka jest stonowana, monochromatyczna, przełamaniem śniegu jest ciemna plama tworząca srokę. Pejzaż ukazuję fragment spokojnej wsi, sądząc po jej wyludnieniu i świetle jest to krajobraz wczesnym rankiem.

6. Iwan Szyszkin „W dzikiej północy”
Iwan Szyszkin „W dzikiej północy”, ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Obraz namalowany w 1891 roku robi niesamowite wrażenie. Malarz zamknął w tym niezwykłym krajobrazie skrajne uczucia samotności, poczucia opuszczenia i smutku. Widzimy mroźną północ przysypaną śniegiem, pejzaż oświeca jedynie księżyc i w tej ponurej scenerii, znajduje się nasz główny bohater –  oblodzona, samotna sosna, rosnąca na szczycie wzgórza. Rosnące drzewko jest jedynym symbolem życia w czasie tej ponurej, mroźnej nocy. Na żywo obraz możemy zobaczyć w Kijowskim Muzeum Sztuki Rosyjskiej.

7. Caspar David Friedrich, „Zimowy pejzaż”
Caspar David Friedrich, „Zimowy pejzaż”, ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Obraz Friedricha, genialnego, choć nieco zapomnianego przedstawiciela romantyzmu, powstał w 1811 roku. Nie jest to obraz podobny do wesołych pejzaży Moneta, z tego obrazu emanuje głęboki smutek i samotność, ale kiedy lepiej przyjrzymy się obrazowi, rodzi się w nas nadzieja, dostrzegamy, pośród zimowego poranka, ludzką figurkę, kalekę, siedzącego pod krzyżem. Kule porzucił nieco dalej w śniegu. Czy w drodze do kościoła, którego zarysy wyłaniają się z mgły, został uzdrowiony? Nad całym tym krajobrazem górują zarysy gotyckiego kościoła, czujemy w całej scenerii obecność Boga, siły większej niż wszystko inne na świecie, górującej nad samotnością człowieka w zimowym krajobrazie.

8. Thomas Kinkade, „Święta w Nowym Jorku”
Thomas Kinkade, „Święta w Nowym Jorku”, ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Obrazy tego współczesnego malarza nazywane są symbolami kiczu. Nie da się ukryć, że sceny te wyjęte żywcem z bajek Disneya, ociekają słodyczą, niemniej mają spore grono fanów. Artysta sam siebie nazywa „malarzem światła”, cóż na pewno światła w jego obrazach nie brakuje…
Na przedstawionym obrazie mamy wizerunek idealnych świat Bożego Narodzenia – ogromna rozświetlona choinka góruje nad całym przedstawieniem, dookoła niej budynki mieszkalne, a na pierwszym planie lodowisko z bawiącymi się ludźmi. Obraz przypomina idealny happy end „Kevina w Nowy Jorku”.

9. William Turner „Burza śnieżna na morzu”
William Turner "Burza śnieżna na morzu", ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Obraz namalowany w 1842 roku. Jak we wszystkich obrazach Turnera, także w tym kluczową rolę odgrywa światło. Jest to portret żywiołów, które nie maja sobie równych, człowiek nie jest w stanie z nimi wygrać. Furia przedstawiona na obrazie oddziałuje na widza, głównie dzięki niesamowitej technice, jaką autor namalował dzieło. Obraz rozwija się od środka – we wszystkich kierunkach, najważniejsza rolę pełni światło.  Sam Turner twierdził, że „Słońce jest Bogiem”. Ten portret natury możemy oglądać w Tate Gallery w  Londynie.

10. Hendrick Avercamp, „Zabawy na lodzie”
Hendrick Averkamp, "Zabawy na lodzie", ajpiękniejsze krajobrazy zimowe w malarstwie

Na obrazie z 1610 roku widzimy jedną z wielu rozrywek Holendrów – jazdę na lodzie. Artysta sportretował miasto w gwarny dzień. Zwykły, codzienny obraz miasta pełnego rozrywki, interesów –  swoiste okno w przeszłość. Mamy wrażenie, że wraz z zamarznięciem jeziora większość mieszkańców wyszła pojeździć łyżwach, widzimy bogate damy bez oporów sunące w swoich sukniach po tafli jeziora, rozbrykane dzieci, a także mieszkańców z niższych klas. Bez względu na wiek i status społeczny wszyscy wyszli się pobawić. Mamy wrażenie, że na obrazie czas toczy się nieco wolniej, niż w inne dni.


Tagi: , , , ,
W kategorii:


1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *