Tank Man – historia rewolucji w jednym zdjęciu

4 grudnia 2013, by , 1 komentarz

Niewielu jest ludzi którzy jawnie zbuntowali się przeciwko władzy, nie bacząc na swoje życie stawili opór dyktaturze – przykłady masowych manifestacji możemy mnożyć w nieskończoność, ale rewolucyjne bunty pojedynczych jednostek możemy policzyć na palcach jednej ręki – lecz właśnie te przypadki przechodzą do historii,

Najsłynniejszym symbolem oporu przeciwko władzy dyktatorskiej jest zdjęcie wykonane przez Charlesa Cola. Oprócz niego sytuację uwieczniło także trzech innych fotografów i kamera.
Całość miała miejsce, w przełomowym dla całego świata roku 1989, miejsce wtedy miały rozpad bloku wschodniego, pierwsze wolne wybory w Polsce, upadek muru berlińskiego, a w Chinach masowe protesty studentów.

Charles Cole, Tank Man, zdjęcie symbolizujące rewolucję
Początkiem rewolucji była śmierć, uwielbianego przez młodych, Hu Yaobanga – byłego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin – został on odsunięty od władzy, dzięki oskarżeniom o podburzanie studentów do rewolucji.
W dniu pogrzebu nieformalnego przywódcy, mieszkańcy Pekinu – studenci, robotnicy, lekarze, wojskowi, wychodzą na ulicę, żądają demokratyzacji kraju, rozprawienia się z korupcja oraz rehabilitacji Hu.
Od 4 maja ludność okupuję plac Tian’anmen. Partia odsuwa od władzy wszystkich, którzy chcą rozmawiać ze studentami, zamiast tego wprowadza siłowe rozwiązania – ciężarówki z żołnierzami zostają skierowane do stolicy. Jednak protestujący zatrzymują kolumny wojskowe i nie zezwalają im na wjazd do centrum. Liderzy partii decydują się w tej sytuacji na odwrót wojska. Ten cios dla władzy musiał jednak zostać srogo ukarany.
Do stolicy zostaje wprowadzona armia, okrąża plac Tian’anmen –studenci dalej liczą na pokojowe rozwiązanie, lecz pierwsze kule padające w ich stronę rozwiewają wszelkie wątpliwości, na placu rozpoczęła się rzeź – ludzie ginęli pod gąsienicami czołgów, byli rozszarpywani przez kule i bagnety. Strajk został stłumiony, a rewolucyjne postulaty utopione w morzu przelanej krwi.
Sytuacja widoczna na zdjęciu ma miejsce 5 czerwca, dzień po krwawym stłumieniu protestów. Wszystkim wydawało się, że nie można zdziałać nic więcej, że sprawa jest przegrana – jeden człowiek odważył się spojrzeć władzy prosto w twarz.
Kiedy czołgi rozpoczęły wycofywać się z miasta, na ich drodze stanął zwykły człowiek, trzymający, o dziwo, siatki na zakupy. Ten zwykły mieszkaniec Pekinu, zagrodził czołgom przejazd. Nie baczył na krew rewolucjonistów zaschniętą pod jego nogami, nie bał się, wykonał gest, który przeszedł do historii świata.

Niestety do dzisiaj nie jesteśmy pewni tożsamości buntownika, określany jest jako Tank Man lub Nieznany Buntownik. Brytyjski Sunday Express podał, że tym człowiekiem był 19-letni Wang Weilin,  jest to jednak nie potwierdzona informacja. Jeżeli został schwytany, karą  mogła być jedynie śmierć.

W końcu na oczach całego świata ośmieszył panujący reżim i ośmielił się sprzeciwić władzy. Nie wiemy także czy grupa osób odciągająca go od kolumny, to zwykli przechodnie starający się ocalić mu życie, czy może pracownicy służb specjalnych.

Ta sama sytuacja została uchwycona przez 3 innych fotografów. Byli nimi Stuart Franklin, Jeff Widener oraz Arthur Tsang Hin Wah. Każdy z kadrów niesie w sobie inny rodzaj napięcia i zdaje się dokumentować odrębną sytuację.

Stuart Franklin, Tank Man

Zdjęcie Stuarta Franklina wygląda bardziej jak obraz, niż fotografia. Spalony autobus w głębi i cień spowijający całą lewą stronę kadru zdają się symbolizować zło, któremu sprzeciwia się anonimowy rewolucjonista. Czwarty, dojeżdżający do blokady czołg pozostawia zdjęcie niedokończone i niedopowiedziane.

jeff-widener

Jeff Widener – zdjęcie wykonano z dużo niższej perspektywy. Jeff zrobił je z niższego piętra, dzięki czemu udało się mu uchwycić fragment latarni ulicznej, przełamujący kompozycję kadru. Jest to prawdopodobnie jedno z najczęściej rozpowszechnianych zdjęć z tamtego okresu. Dzięki temu, że zdjęcie zrobione zostało z niższego położenia, kontrast pomiędzy wielkością czołgu, a „Tank Manem” jest dodatkowo zaakcentowany.

Arthur Tsang Hin Wah, Tank Man

Zdjęcie Arthura Tsang Hin Waha z agencji Reuters dokumentuje chwilę kilka sekund przed ujęciami poprzedników. Czołgi dopiero formują szyk, tajemniczy mężczyzna z zakupami w ręku wydaje się jeszcze być tylko przypadkowym przechodniem. Dwa słupy widoczne na pierwszym planie podkreślają grozę sytuacji i wskazują gdzie rozegra się scena główna.

Każde ze zdjęć pokazuje ułamek historii z odrobinę innej perspektywy. Po blisko 25 latach od tragicznych zdarzeń na placu Tianamen, kadry te nadal robią niesamowite wrażenie.

Tank Man, 4 ujęcia


Tagi: , , , ,
W kategorii:


1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *