Robert Capa w kolorze – nieznane oblicze mistrza czarno-białej fotografii

11 marca 2014, by , Dodaj komentarz

Robert Capa, a właściwie Endré (André) Ernő Friedmann to jeden z najbardziej znanych fotografów wojennych XX wieku. Jego niezapomniane fotorelacje z aż pięciu wojen, jak i innych ważnych chwil przeszły do historii i stanowią kanon fotografii reportażu. Jak wielu innych kolegów po fachu zginął na froncie robiąc to, co kochał najbardziej – fotografując w centrum wydarzeń.

Portret Roberta Capa zrobiony w Paryżu 1935 roku

Portret Roberta Capa zrobiony w Paryżu 1935 roku (fot. magnumphotos)

Najnowsza, nowojorska wystawa prac Roberta Capa to okazja by poznać tego wielkiego fotografa z nieco innej strony.
Kojarzony głównie z czarno-białą fotografią wojenną – Robert Capa (o czym wie niewiele osób) był także zdolnym dokumentarzystą bardziej błogich i beztroskich chwil. W 1941 roku zaczął eksperymentować z fotografią kolorową i kontynuował swoje próby aż do swojej tragicznej śmierci w 1954 roku.

Wystawa  „Capa in Color” , autorstwa kuratorki Cynthi Young koncentruje się właśnie na tym nieznanym szerzej aspekcie twórczości Roberta Capa.

Na wystawie można podziwiać m.in. unikatowe zdjęcia Pablo Picassa z synem, Ernesta Hemingwaya oraz wielu anonimowych już dzisiaj osób – stanowiących niezwykłą reprezentację kultury i mody lat 40-tych i 50-tych minionego stulecia.

Wystawa obejmuje 125 niepublikowanych wcześniej fotografii.International Centre of Photography do niedawna trzymało zdjęcia w swoich archiwach, gdyż, jak tłumaczy Cynthia Young „nie opracowano dostatecznie dobrego sposobu konserwacji koloru na odbitkach”

Ernest Hemingway z synem Gregorym w Sun Valley, Idaho, rok 1941

Ernest Hemingway z synem Gregorym w Sun Valley, Idaho, rok 1941 (fot. Robert Capa—International Center of Photography/Magnum Photos)

Montmartre, Paryż, 1952 r.

Montmartre, Paryż, 1952 r. (fot. Robert Capa/International Center of Photography/Magnum Photos)

Capucine, francuska aktorka i modelka na balkonie we Włoszech, sierpień 1951 r.

Capucine, francuska aktorka i modelka na balkonie we Włoszech, sierpień 1951 r. (fot. Robert Capa/International Center of Photography/Magnum Photos)

Pablo Picasso bawi się z synem Claudem Vallauris, France, 1948

Pablo Picasso bawi się z synem Claudem Vallauris, France, 1948 (fot. Robert Capa/International Center of Photography/Magnum Photos)

Modelka prezentuje kreację od Diora na wybrzeżu Sekwany, 1948 r.

Modelka prezentuje kreację od Diora na wybrzeżu Sekwany, 1948 r. (fot. Robert Capa/International Center of Photography/Magnum Photos)

Członek załogi wysyła sygnał do statku sił alianckich, 1942 r.

Członek załogi wysyła sygnał do statku sił alianckich, 1942 r. (fot. Robert Capa/International Center of Photography/Magnum Photos)

Wystawa potrwa do 4 maja 2014 r. Więcej szczegółów na stronie ICP >>> TUTAJ


Tagi: , , , , , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *