Pytanie|Odpowiedź: Jakie jest pierwsze znane zdjęcie obrobione w Photoshopie?

15 lipca 2014, by , Dodaj komentarz

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek profesjonalną publikację fotograficzną, nie „wygładzoną” przy użyciu Photoshopa. Historia tego jednego z najpopularniejszych na świecie programów  nie jest jednak tak długa jak mogłoby się wydawać. Prace nad nim rozpoczęto w 1987 roku. Z tego samego roku pochodzi również pierwsze na świecie zdjęcie, poddane obróbce.
Pytanie: Jakie jest pierwsze znane zdjęcie obrobione w Photoshopie?
Odpowiedź:
 Jennifer in Paradise – zdjęcie zrobione w 1987 roku na wyspach Bora Bora

Jennifer in Paradise - pierwsze zdjęcie poddane obróbce Photoshop

Półnaga dziewczyna wpatrzona w egzotyczny krajobraz to z całą pewnością wdzięczny temat, jednak nie dlatego przeszedł on do historii fotografii cyfrowej. Zdjęcie przedstawia ówczesną narzeczoną Johna Knolla – jednego z twórców programu Photoshop (drugim był jego brat Thomas Knoll), a fotografia pochodzi z prywatnego archiwum pary. O jego użyciu do pierwszej, historycznej obróbki zadecydował przypadek:

Kiedy w 1988 roku bracia Knoll prezentowali możliwości programu szefom firmy Apple, potrzebowali zdjęcia, na którym mogliby swobodnie pokazać jego zalety. John Knoll po prostu zeskanował jedno ze swoich wakacyjnych zdjęć i nazwał plik „Jennifer in Paradise.tif”. Podczas prezentacji bracia dokonali szeregu modyfikacji – m.in. „sklonowali” siedzącą na plaży Jennifer, usunęli i dodali wyspę.

Prezentacja okazała się wielkim sukcesem – Apple podpisał umowę z braćmi Knoll i w 1989 roku na rynku zadebiutowała pierwsza wersja Photoshopa – przeznaczona wyłącznie na platformę Macintosh.
Zdjęcie przyniosło szczęście również na polu osobistym – niedługo później „Jennifer in Paradise” poślubiła Johna i została panią Knoll.

Pierwszy tutorial w wykonaniu Johna Knolla można obejrzeć tutaj:

Masz pytanie dotyczące sztuki? Przyślij je do nas:

whyartpl@gmail.com (temat: „Pytanie”)


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *