Poznaj ‚selfies’ – tak wygląda sztuka w 2013 roku!

27 listopada 2013, by , Dodaj komentarz

W ciągu ostatnich kilku lat błyskawicznie zawładnęło większością portali społecznościowych a dziennie zamieszczany jest ich ponad milion na Facebooku i Instagramie. Ta swoista epidemia zalewająca internet autoportretami małolatów obu płci możliwa jest dzięki zawrotnemu rozwojowi mobilnych technologii O czym mowa?

O „selfie” – czyli zdjęciu robionym samemu sobie. Aparat cyfrowy lub telefon należy trzymać na odległość wyciągniętego ramienia, a najlepiej jest fotografować swoje odbicie w lustrze. Jeśli akurat jest nas więcej możemy zrobić sobie tzw „group selfie” – na przykład zdjęcie z koleżankami w lustrze publicznej toalety.
Zjawisko miało swój początek na jednym z pierwszych portali społecznościowych jakim był Myspace, który po pewnym czasie ustąpił pod względem popularności Facebookowi (stąd poczatkowo zdjęcia tego typu określano mianem „Myspace picture”).

Aby zrobić dobre selfie paradoksalnie potrzebne są pewne umiejętności, głównie świadomość pod jakim kątem ustawić aparat aby wypaść najbardziej korzystnie; samo tło na jakim się fotografujemy jest w zasadzie mniej istotne choć warto zwrócić uwagę na przykład na bałagan panujący w sypialni.
W internecie możemy bez trudu odnaleźć specjalne poradniki mówiące czego należy unikać a na co zwracać uwagę by stać się mistrzem selfie.
Niestety angielski termin nie doczekał się jeszcze zgrabnego tłumaczenia na język polski, mamy więc jak na razie dość infantylny odpowiednik: „zdjęcie z rąsi” jak i bardziej wulgarny, którego nie będziemy tu przytaczać.
kim kardashian, selfie 2013

(fot. instagram.com/kimkardashiam#)

O skali zjawiska świadczy fakt, iż słowo „selfie” wybrane zostało przez Oxford English Dictionary słowem roku 2013. Specjaliści zajmujący się badaniem języka wybiererają słowo lub wyrażenie, które najbardziej adekwatnie oddaje nastroje panujące w danym roku (poprzednie zwycięskie słowa roku to min „carbon footprint” w 2007 i „sudoku” w 2005.)

W sztuce fotografowania się „z ręki” w każdej sytuacji prym wiodą oczywiście celebryci, którzy odkryli dla siebie nowy kanał pozwalający zdobywać jeszcze większą popularność. Jako że selfie zamieszczane są głównie na Instagramie (za jego rozwój odpowiada powstanie aplikacji na smartfony z systemem Android czy integracja z Facebookiem) to właśnie tam publikują oni swoje zdjęcia.Najpopularniejsze gwiazdy zagraniczne liczą swoich fanów w milionach. Instagramowa liderka Kim Kardashian ma ich ponad 11 milionów ( jest bardzo aktywna, ponad 600 zdjęć na swoim profilu), Justin Bieber 11 milionów,Rihanna 10 milionów a Miley Cyrus skromne 6 milionów fanów.
Jedno z najsłynniejszych selfie mijającego roku to zdjęcie Kim Kardashian w białym, dość skąpym kostiumie kapielowym.Tylko w ciągu pięciu godzin po zamieszczeniu przez nią zdjęcia post zyskał prawie 400,000 polubień.

Justin Bieber na wrzucanych przez siebie zdjęciach pozuje przeważnie bez koszulki, Miley Cyrus uwiecznia swoje metamorfozy, zarówno ciała jak i włosów a Rihanna nieustannie imprezuje.
justin bieber, selfie
(fot.instagram.com/justinbieber#)

miley cyrus, selfie

 

rihanna, selfie

(fot.instagram.com/badgalriri#)

Wyjątkowo aktywna w dziedzinie ‚selfies’ stała się w 2013 roku powściągliwa dotychczas Beyonce. Jednym z najpopularniejszych zdjęć ostatnich miesięcy była dokumentacja nowej, krótkiej fryzury piosenkarki. Zdjęcie zrobiło zawrotną karierę w internecie inspirując miliony młodych dziewcząt do ścięcia włosów na tzw. ‚pixie cut’. Kilka dni później…Beyonce przedłużyła włosy, wracając do dawnej fryzury….
beyonce, selfie

(fot.http://instagram.com/beyonce)

Śladem zagranicznych gwiazd swoje konta zakładają też rodzime modelki, celebrytki, projektanci i trendsetterzy. Na swoich profilach umieszczają zdjęcia z sesji, prywatnych imprez, zakupów i podróży.
Ostatnio popularność zyskuje rodzynek w tym gronie – projektant Dawid
Woliński – dzięki swoim narcystycznym zdjęciom w windzie gdzie prezentuje codzienne stylizacje – jak na razie ma tylko 19 tysięcy obserwujących.
dawid woliński, selfie

(fot. instagram.com/dawidwolinski#)

Oprócz Wolińskiego do aktywnie się uwieczniających gwiazd należą: Joanna Krupa, Anja Rubik, szafiarki: Julia Kuczyńska (Maffashion) iJessica Mercedes, Patrycja Kazadi oraz (nie)popularne Grycanki

wampirzy lifting marty grycan, selfie

http://instagram.com/martagrycan/

Trudno jest traktować fenomen selfie jako coś więcej niż  niewinną zabawę czy modę, bo rzadko za zdjęciami stoi jakaś głębsza myśl niż chęć pochwalenia się  na przykład nową fryzurą.Jednak oprócz narcyzmu a czasem i desperackiej próby zwrócenia na siebie uwagi  to bez wątpienia znak naszych czasów, swoista metoda wizualnej komunikacji, która  jak każdy trend minie nim się obejrzymy.


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *