„Now Tsukiji, now you don’t” – czarno-białe zdjęcia opustoszałego targu rybnego Tsukiji

10 kwietnia 2014, by , Dodaj komentarz

To nie jest targ Tsukiji, do widoku którego przywykliśmy w mediach. Tętniące życiem hale największego na świecie targu rybnego prawie nigdy do końca nie pustoszeją. Życie zaczyna się tu bardzo wcześnie – o 5 rano każdego dnia ma miejsce wielka aukcja tuńczyków, po której rusza regularna sprzedaż innych gatunków ryb. Dzisiejsze zdjęcia to efekt kolaboracji fotografa Bahaga de Guzmana z pisarką Erin Emocling, którzy przypadkowo znaleźli się w Tsukiji już po zamknięciu.

opustoszały Tsukiji market w Tokio

 

Statyczne, czarno-białe zdjęcia celowo sprawiają dość przygnębiające wrażenie. Chwilę po zamknięciu, zgiełk milknie, kupcy i sprzedawcy rozchodzą się do domów – Tsukiji staje się niepotrzebne – aż do następnego poranka, kiedy na nowo zagości na nim życie.

Zdjęcia nie ukazują jednak tylko targu rybnego po zamknięciu – na zdjęciach ukazana jest nieuchronna przyszłość tego legendarnego miejsca.
W ramach przygotowań do Olimpiady w 2020 roku Tokio przejdzie szereg modernizacji –  wśród nich zaplanowana została  relokacja Tsukiji market. Miejsce, jakie znamy – prawdziwa miejska legenda opustoszeje na dobre. Pozostaną po nim puste hale i porozrzucane skrzynki.
opustoszały Tsukiji market w Tokio opustoszały Tsukiji market w Tokio opustoszały Tsukiji market w Tokio opustoszały Tsukiji market w Tokio

Projektowi fotograficznemu zatytułowanemu „Now Tsukiji, now you don’t” towarzyszy esej autorstwa Erin Emocling, w którym pisarka zwraca uwagę na sposób w jaki traktujemy takie obiekty jak Tsukiji market – historyczne miejsca, tak silnie wrośnięte w tkankę miejską, że bezbolesne przeniesienie ich w inne miejsce jest praktycznie niewykonalne.

„Jesteś w wehikule czasu, patrzysz w niedaleką przyszłość i wkraczasz w rozległy, wymarły świat Tsukiji. Wyobrażasz sobie ocean bez ryb, ziemię bez drzew i planetę pozbawioną tlenu. Masz przed oczyma te tragiczne sceny i czujesz jak Twoje serce pogrąża się w melancholii, strachu i poczuciu osamotnienia.

Oto Tsukiji, jakiego nie widziałeś nigdy wcześniej: ciemne, zimne i bez życia.”
opustoszały Tsukiji market w Tokio opustoszały Tsukiji market w Tokio opustoszały Tsukiji market w Tokio opustoszały Tsukiji market w Tokio

opustoszały Tsukiji market w Tokio

 

„Świat nie stanie w miejscu. Życie będzie toczyć się dalej. Ale pewnych rzeczy nie da się zastąpić. Pozostają tylko wspomnieniem. Tsukiji kiedyś tętniło życiem.”

„Now Tsukiji, now you don’t” >>> TUTAJ


Tagi: , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *