Joga Miejska Anji Humljan

4 kwietnia 2015, by , Dodaj komentarz

Anja Humljan jest artystką, architektem, tancerką oraz przede wszystkim – nauczycielką jogi. Łącząc ze sobą wszystkie pasje postanowiła stworzyć projekt, który nazwała ” Joga Miejska”. Zaprasza poprzez niego ludzi do przyłączenia się i podporządkowania całego ciała temu co czują, smakują, dotykają, widzą i słyszą. Zachęca ich, by doświadczyli miasta, w którym żyją na co dzień.
Anja-Humljan_Urban_Yoga_01 Anja-Humljan_Urban_Yoga_02 Anja-Humljan_Urban_Yoga_03 Anja-Humljan_Urban_Yoga_04 Anja-Humljan_Urban_Yoga_05

31-letnia artystka mówi, że projekt powstał z ogromnej chęci odkrycia relacji pomiędzy ludzkim organizmem oraz jego miastem. Do projektu użyła miejsc, w których wcześniej pracowała jako niezależny architekt. Jak mówi: „Zdjęcia uwieczniają moją podróż jako architekta oraz joginki. Za pomocą Jogi Miejskiej badam alternatywne sposoby rozumienia relacji między środowiskiem miejskim i naszym zmysłowym ciałem.”

Humljan zeszła z maty prosto na ulice, by zmienić sposób w jaki czujemy, oddychamy i poruszamy się w obszarach miejskich. Według niej otoczenie nie powinno być traktowane jak coś, co zakłóca naszą wewnętrzną harmonię. Namawia do tego, by postrzegać je jako istotny element, który na nią wpływa i kształtuje.

„Jako nauczycielka jogi, przez ostatnie 12 lat opierałam własną praktykę w przekonaniu, że najważniejszym jest, by żyć w harmonii nie tylko z samym sobą, ale również z otoczeniem i to w każdym środowisku. Tak więc uważam, że krajobraz miejski nie powinien być traktowany jako coś, co zakłóca naszą wewnętrzną harmonię, ale raczej jako istotny element, który przyczynia się do jej powstawania.”

Artystka mówi: „Tak długo, jak nasze ciała będą odnosić się do rzeczywistej przestrzeni, a serca do naszych ciał, miasto będzie rozkwitało, a jego mieszkańcy żyć będą pełnią życia, a architektura będzie nadal kierowała naszą świadomość z powrotem do świata i do naszego poczucia bycia tu i teraz”.
Anja-Humljan_Urban_Yoga_06 Anja-Humljan_Urban_Yoga_07 Anja-Humljan_Urban_Yoga_08
Humljan wykonuje zaprzeczające prawom grawitacji pozy, na przykład zawisając na latarniach, rusztowania i obręczach do koszykówki. Każda z nich ma na celu połączyć oraz przeplatać się z przestrzenią miejską. Przykładem może być zdjęcie, w którym artystka dopasowuje się do skrzynek leżących w ciężarówce.

Anja w niesamowity sposób przemieniła miasto w osobiste studio jogi poprzez tworzenie dynamicznych póz na ruchliwych ulicach największych miast na świecie. Projekt został rozpoczęty w Paryżu, Madrycie, Nowym Jorku i jej rodzimej Lublanie w Słowenii. „Każde miasto, które znalazło się w serii zdjęć Jogi Miejskiej zajmuje szczególne miejsce w moim serce. Wszystkie one kształtowały mnie w nauce i odkrywaniu architektury.”
W każdym z miast współpracowała z innym fotografem. W Nowym Jorku był to Jaka Vinek, w Nowym Jorku, w Madrycie – Emilio P. Doiztua, w Paryżu – Antoine Le Grand, zaś w Lublanie – Primo Lukeic. Na wizerunek artystki każdy z fotografów miał ogromny wpływ. Każdemu z nich pozowała na inny sposób, „tak więc ostateczne zdjęcie było synergią pomiędzy mną oraz fotografem. Czasami wybraliśmy lokalizacje podczas spaceru, a czasem mieliśmy je założone z góry. Czasem te wybrane wcześniej jednak po wypróbowaniu po prostu nie działały.”

Gdy pojawiał się moment zdecydowania jaką pozę wybrać – nigdy nie była to przypadkowa figura. Anja za każdym razem decydowała jaką wiadomość chce poprzez konkretną pozę przekazać.

„Jeśli chodzi o wybór konkretnych figur, moim celem było połączyć, wtopić się oraz naśladować przestrzeń miejską tak, aby zdjęcie było swoistą metaforą tego, że podczas poruszania się w przestrzeni możemy nieświadomie naśladować jej dynamikę.”

Anja dodaje, że fascynowała ją obserwacja reakcji ludzki w różnych krajach, które odwiedziła. Mówi, że jednym z jej ulubionych miejsc do pozowania było jej rodzinne miasto w Słowenii, ponieważ tam miała interaktywną publiczność. Twierdzi, że „działo się tak zapewne dlatego, że to moje rodzinne miasto i bardzo wiele osób po prostu znałam. Mijaliśmy się na ulicy, żartowaliśmy razem i to sprawiło, że projekt dawał mi dużo zabawy.”

Joginka pragnie, by projekt uwidocznił harmonię między ludźmi oraz miastem, w którym żyją. Ma szczerą nadzieję, że jej projekt pomoże ludziom w komunikowaniu się z krajobrazem miejskim. Jak mówi:

„Architektura z wszystkimi szczegółami oraz konstrukcjami tworzy krajobraz miejski. Miasto jest nieuniknionym środowiskiem współczesnych ludzi i to właśnie tutaj wkraczam z projektem Jogi Miejskiej.”
Anja-Humljan_Urban_Yoga_09 Anja-Humljan_Urban_Yoga_10 Anja-Humljan_Urban_Yoga_11 Anja-Humljan_Urban_Yoga_12

Anja, nauczycielka jogi z 12-letnim stażem oraz były sportowiec, decyzję o rozpoczęciu projektu podjęła już ponad rok temu. Obecnie jest na etapie wydawania swojej foto książki o nazwie „The Urban Yoga Photo Book”.

W ubiegłym roku wielkim sukcesem Anji Humljan była zgoda na publikację swojego albumu tytułowanego „The Urban Yoga Photo Book” w ramach projektu Kickstarter. W sprzedaży powinna pojawić się już pod koniec marca tego roku. Zakupisz ją tutaj: http://www.theurbanyoga.com

A czy Ty zdecydowałbyś się na Jogę Miejską?

Images © New York Jaka Vinsek, Madrid Emilio P. Doiztua, Paris Antoine Le Grand, Ljubljana Primoz Lukezic


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *