FINAŁOWE PROJEKTY GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015

17 maja 2015, by , Dodaj komentarz

Grand Prix to sekcja programowa Fotofestiwalu. Rozpoczyna się konkursem fotograficznym,
a kończy w dzień otwarcia festiwalu ogłoszeniem wyników i wernisażem wystaw finałowych projektów. W marcu jury ogłosiło listę dziesięciu finalistów konkursu, a dziś przedstawiamy opisy projektów i zdjęcia.
CYRIL COSTILHES – WIELKI KRĄG DIEGO. Tragiczny wypadek, który miał miejsce 10 lat temu i przydarzył się ojcu fotografa, sprawił, że Cyril Costilhes powrócił do Madagaskaru. Sfotografował mroczny świat Zatoki Diego Suarez, by domknąć tę historię.

Wielki Krąg Diego (Grand Circle Diego)

Wielki Krąg Diego
(Grand Circle Diego)

ANNA GRZELEWSKA – JULIA WANNABE. Projekt „Chcę być jak Julia” jest obrazem dorastania córki autorki. Jego celem było określenie źródeł kobiecej tożsamości oraz momentu, kiedy dziewczyna staje się kobietą. Tytuł projektu nawiązuje do zjawiska „chcę być jak Madonna” („Madonna wannabe”).

Chcę być jak Julia (Julia Wannabe)

Chcę być jak Julia
(Julia Wannabe)

NAOMI HARRIS – EUSA. Projekt EUSA pokazuje zamerykanizowane miejsca w Europie oraz te zeuropeizowane w Stanach. Są one ucieleśnieniem marzeń, tym jak, według wielu, powinna wyglądać współczesna rzeczywistość w globalnym świecie.

EUSA

EUSA

TITO MOURAZ – DOM SIEDMIU KOBIET. Ta seria zdjęć to relacja z ustawicznego powracania do tych samych miejsc we wsi, z której pochodzi autor. Mourazowi zależało na dogłębnym przeanalizowaniu zaszłych zmian (powolnego odchodzenia od rolnictwa, stopniowego przekształcania terenu, starzenia…), ale i magicznej atmosfery tego miejsca.

Dom siedmiu kobiet (House of the Seven Ladies)

Dom siedmiu kobiet
(House of the Seven Ladies)

SARKER PROTICK – KOCHAJ MNIE ALBO RZUĆ. Sarker Protick fotografuje plany filmowe Dhallywood – bangladeskiego przemysłu filmowego, który produkuje około 100 filmów rocznie i stale cieszy się uznaniem masowej widowni.

Kochaj mnie lub zabij (Love Me or Kill Me)

Kochaj mnie lub zabij
(Love Me or Kill Me)

MATEUSZ SAREŁŁO – SWELL. Na początku miał to być projekt dokumentalny o Morzu Bałtyckim.
W podróżach nad Bałtyk towarzyszyła autorowi jego dziewczyna, aż do momentu rozstania. „Rozstanie mnie odmieniło i nie potrafiłem już realizować projektu według wcześniejszego planu. Zacząłem wracać do miejsc, w których byliśmy razem. Tu kończy się projekt, a zaczyna się osobista historia.”

Swell

Swell

DEPLHINE SCHACHER – ECLIPSE PLUMAGE/ZAĆMIENIE. Seria portretów młodych dziewcząt, wykonana w Transylwaniii, w połowie drogi między dokumentem a poezją, na kształt wizualnej bajki, której motywem przewodnim jest dzieciństwo i jego ulotność.

Zaćmienie (Eclipse Plumage)

Zaćmienie
(Eclipse Plumage)

JIEHAO SU – POGRANICZE. „Pogranicze” to ciągle trwający projekt oparty na osobistej historii autora, który po śmierci matki opuścił dom i wyruszył w długą podróż po Chinach. Zdjęcia przedstawiają jego obsesję na punkcie granic między rzeczywistością i tym, co wyobrażone, teraźniejszością i wspomnieniami, odosobnieniem i przynależnością.

Pogranicze (Borderland)

Pogranicze
(Borderland)

PATRICK WILLOCQ – JESTEM WALE, SZANUJ MNIE. Patrick Willocq zapuścił się na terytoria Demokratycznej Republiki Konga, żeby zgłębić rytuał inicjacji plemienia Ekonda: po narodzinach swojego pierwszego dziecka młoda matka spędza w osamotnieniu od 2 do 5 lat. Patrick Willocq stworzył plany zdjęciowe we współpracy z młodymi matkami.

ASONGWAKA, WYKSZTAŁCONA WALÉ

ASONGWAKA, WYKSZTAŁCONA WALÉ

KSENIA YURKOVA – LISTY DWOJGA I NIKOGO WIĘCEJ. Autorka otrzymała korespondencję listową jej zmarłej matki. Listy od przyjaciół, rodziców, także listy miłosne, powstałe między 1960 a 1980 rokiem. To wydarzenie i te listy to punkt startowy projektu i rozważań autorki o związku dzieci z rodzicami i poszukiwaniu własnej tożsamości, najczęściej budowanej w opozycji do wzorców rodzinnych.

Listy do dwojga i nikogo więcej (Letters for Two, and No-One Else)

Listy do dwojga i nikogo więcej
(Letters for Two, and No-One Else)

Nagrodą w konkursie jest 10 000 zł, wystawa na Fotofestiwalu w Łodzi oraz udział w przeglądzie portfolio. W tym roku na konkurs zgłoszono ponad 500 projektów z całego świata. Dziesięć z nich będzie można oglądać między 28 maja a 7 czerwca w Art Inkubatorze, centrum festiwalowym na ulicy Tymienieckiego 3. Dodatkowe dziesięć projektów zostanie zaprezentowanych na pokazie slajdów.

Więcej informacji na:
www.fotofestiwal.com
www.facebook.com/fotofestiwal.lodz

 


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *