Al Weiwei pozuje jako syryjski uchodźca wyrzucony na brzeg morza

3 lutego 2016, by , Dodaj komentarz

Kilka miesięcy temu świat obiegło zdjęcie 3-letniego Aylana Kurdiego, którego ciało znaleziono na plaży w tureckim kurorcie w Bodrum. Mały Syryjczyk nie zniósł karkołomnej podróży przez morze, którą odbywał razem ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Kiedy łódź, którą płynęli wywróciła się, ojciec Aylana na próżno próbował ratować swoja rodzinę od utonięcia. Śmierć poniósł nie tylko Aylan, ale i jego mama i brat.
Kontrowersyjny chiński artysta Al Weiwei oddaje szokujący hołd Aylanowi, zwracając jednocześnie uwagę na medialną popularność jaką zdobyło zdjęcie, stając się symbolem kryzysu, w jakim znalazła się Europa w wyniku konfliktu w Syrii.
alweiwei

Zdjęcie wykonano na greckiej wyspie Lesbos dla magazynu India Today. Ekipa spędziła z Weiweiem 48h, towarzysząc artyście w tworzeniu upamiętniającego zmarłych uchodźców dzieła.
‚Artyści nie muszą być zaangażowani politycznie’ – powiedział w wywiadzie Al Weiwei. ‚Powinni jednak być bardziej ludzccy’.

Artysta od dawna znany jest ze swojej pracy na rzecz obrony praw człowieka. Sam musiał opuścić Chiny w obawie przed represjami ze strony rządu.

Al Weiwei pozuje na plaży fotografom magazynu India Today fot: Twitter/Gayatri Jayaraman

Al Weiwei pozuje na plaży fotografom magazynu India Today
fot: Twitter/Gayatri Jayaraman


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *