Kobiety, które opanowały sztukę

17 września 2018, by , Dodaj komentarz

Przez wieki przedstawicielki płci pięknej nie miały wstępu do świata sztuki. Jednak to nie przeszkadzało im tworzyć i walczyć z przeciwnościami w taki sposób, by dzisiaj stać się symbolem odwagi dla wielu kobiet. Poznaj historie żyjących, jak i zmarłych już artystek, które badając rzeczywistość uczą i uczyły zupełnie nowej, wcale nie gorszej ani też nie lepszej od mężczyzn, ale swojej wrażliwości. Dzisiaj ich dzieła poruszają ludzi na całym świecie.

Frida Kahlo
*gelatin silver print
*Oct. 16 / 1932

Frida Kahlo

Była niezwykle mocną osobowością. Poślubiła swojego męża dwa razy. Upijała się, propagowała swobodę seksualną, nosiła męskie stroje. A wszystko to działo się w latach 50. w konserwatywnym, chrześcijańskim Meksyku. Frida Kahlo to postać, która dzisiaj jest ikoną dla wszystkich, którzy walczą z przeciwnościami losu i nie poddają się, pomimo osobistych dramatów. Jej dzieła sztuki odznaczały się wyjątkowo soczystymi kolorami i abstrakcyjnymi przedstawieniami rzeczywistości – równie odważnymi, jak ona sama.

Marina Abramović

Jej misją życiową jest pokazywanie i weryfikowanie współczesnej kondycji życiowej społeczeństwa. Uprawia tzw. performance artystyczny, który polega na organizowaniu akcji o znaczeniu symbolicznym. Jednym z ważniejszych dzieł w jej dorobku było zorganizowanie spotkania, na którym publiczność mogła zrobić z nią co chciała, za pomocą leżących obok przedmiotów: piórkowego szalika tzw. węża boa, pistoletu z pełnym magazynkiem itd. W ten sposób próbowała (i do dziś to robi) nawiązać dialog z publicznością na temat granicy wolności drugiego człowieka i wzajemnego wpływu ludzi na siebie nawzajem. Odważna postawa Mariny sprawiła, że jest ona autorytetem dla wielu kobiet na całym świecie.

Natalia LL

Polska, wciąż żyjąca artystka, której prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych oraz sprzedawane są na całym świecie, m.in. w domu aukcyjnym DESA Unicum. Za sprawą swoich prac ukazujących piękno rzeczywistości, stała się prawdziwą inspiracją dla wielu artystów. W latach 70. i później Natalia LL łamała społeczne tabu w wielu aspektach, m.in. w czasach, gdy większość ludzi żyjących w komunistycznych krajach starała się ukrywać wszystko – ona zajmowała się obnażaniem swojej intymnej codzienności. Nie bała się oceny i systemu.

Te bohaterki świata sztuki mogą być inspiracją dla każdej kobiety w każdym wieku. I za to do dziś są doceniane.


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *