Współczesny miecz samuraja projektu Marca Newsona

21 kwietnia 2014, by , Dodaj komentarz

Akiuchi to unikatowy zestaw japońskich mieczy, który powstał w wyniku współpracy australijskiego projektanta Marca Newsona i rzemieślników z rejonu Tohoku – północno-wschodniej części największej wyspy Japonii, Honsiu. Ideą  przyświecającą całemu projektowi była chęć połączenia minimalistycznej estetyki współczesnego designu z umiejętnościami tradycyjnych japońskich rzemieślników. 

akiuchi - współczesny miecz samuraja

(fot.http://www.www.co.jp)

Marc Newson – uważany za najbardziej wpływowego projektanta swojego pokolenia –  to artysta wszechstronny, działający na wielu obszarach. Począwszy od projektowania mebli i przedmiotów gospodarstwa domowego, rowerów, samochodów, samolotów prywatnych i komercyjnych, jachtów, a na ubraniach kończąc. W swojej karierze współpracował z takimi markami jak: Smeg, Dom Perignon, Samsonite, Alessi, G-Star, Nike i Ford. To on jest autorem słynnego aluminiowgo szezlonga Lockheed Lounge o minimalistycznej formie, który został sprzedany w Nowym Jorku za 968 tysięcy dolarów. To najwyższa cena, jaką do tej pory uzyskał mebel zaprojektowany przez żyjącego projektanta.

Marc Newson (fot. www.thestyleexaminer.com)

Marc Newson
(fot. www.thestyleexaminer.com)

Nazwa jego najnowszego projektu pochodzi od japońskiego słowa aikuchi oznaczającego rodzaj sztyletu o długości od 15 do 30 centymetrów. Ze względu na swój rozmiar ( akuchi to jeden z  najmniejszych japońskich mieczy) bywa on traktowany przez niektórych bardziej jako talizman, niż rodzaj broni. Zamiarem projektanta było stworzenie jak najbardziej współczesnego dzieła sztuki, które łączyłoby w sobie  japońskie poczucie piękna, tradycyjne rzemiosło i innowacyjny design.

Jako że samurajskie miecze są od wieków absolutną dumą japońskiej kultury, najistotniejszym etapem projektu było nawiązanie współpracy pomiędzy Newsonem, a rzemieślnikami z Tohoku. Historia sztuki tworzenia miecza japońskiego sięga wstecz ponad 1000 lat, a on sam w tradycji narodu zajmuje miejsce ważne i szczególne. By odkryć tradycyjne metody produkcji samurajskich mieczy, projektant osobiście udał się do warsztatów na wyspie Honsiu. Ze względu na to, że tradycyjny japoński mistrz opanowuje do perfekcji tylko jeden rodzaj rzemiosła, do realizacji tego projektu potrzebnych było ich kilku. Mistrzowie sztuki zdobienia laką, obróbki drewna oraz formowania ostrza – pod przewodnictwem Newsona – wspólnie podjęli się stworzenia  jedynych w swoim rodzaju mieczy.

(fot.http://www.w0w.co.jp)

(fot.http://www.w0w.co.jp)

Choć do tej pory nie ujawniono ceny zestawu, to jest on prawdopodobnie –  ze względu na swoją wyjątkowość – poza zasięgiem zwykłych śmiertelników. Sam projektant zapowiada wyprodukowanie tylko dziesięciu unikatowych egzemplarzy.

(fot.http://www.w0w.co.jp)

(fot.http://www.w0w.co.jp)

 

 


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *