Wąsy, kropki i flamingi czyli renesans polskiej porcelany

4 grudnia 2013, by , Dodaj komentarz

Najbardziej znane polskie fabryki porcelany przeżywają obecnie prawdziwy renesans a wszystko dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, którzy wnoszą świeże pomysły i skuteczny marketing.

Takim przykładem jest bez wątpienia fabryka w Ćmielowie.
Zakłady porcelany Ćmielów działają nieprzerwanie od ponad 200 lat a najwiekszą sławę przyniosły im tak zwane „figurki ćmielowskie” produkowane w latach 50-tych i 60-tych, których część została zaprojektowana w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki i modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza.

Figurki ćmielowskie

Figurki ćmalowskie, (fot. materiały prasowe IWP)

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, Zestaw New Atelier

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, zestaw New Atelier (fot. www.cmielowdesignstudio.wordpress.com)

Obecna nazwa zakładu to Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. (powstała w czerwcu w związku z polączeniem obu zakładów). Na początku tego roku fabryka produkująca do tej pory głównie duże serwisy obiadowe i serwisy do kawy stała się bazą wyjściową dla ciekawego projektu.
W styczniu powstało tu nowe przedsięwzięcie o nazwie ĆMIELÓW DESIGN STUDIO prowadzone przez Marka Cecułę, znanego i cenionego w świecie artystę i projektanta. Studio stworzone przy historycznej fabryce, wnoszące nowoczesne, świeże spojrzenie, ma na celu nie tylko rozwijać znane i lubiane od lat kolekcje, ale także tworzyć nowe linie współczesnej porcelany.
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, Zestaw New Atelier

Ich najnowszy projekt nosi nazwę „New Atelier ”, a ideą przewodnią jest hasło „mix and match” – czyli „mieszaj i łącz”. Kiedyś aby kupić porcelanę z Ćmielowa trzeba było nabyć cały zestaw (komplet nierzadko liczył nawet 40 elementów). Prawie od zawsze istniała u nas moda na komplety – jeśli już filiżanki to i spodeczki, dzbanek do kawy, mlecznik, cukiernica wszystko w ten sam deseń. Dzisiaj panuje większy eklektyzm i świadomie odchodzimy od sztywnych, gotowych zestawów.
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, Zestaw New Atelier
W przypadku tego projektu każdy może sobie dowolnie łączyć elementy kolekcji, kupując tylko pojedyncze sztuki różniące się kolorami. Linia „New Atelier” zdobyła nagrodę „must have” na tegorocznym Łódź Design Week.

Równocześnie fabryka otwiera się na młodych projektantów organizując u siebie liczne warsztaty edukacyjne. Ostatnio w Ćmielowie gościło kilkunastu studentów – zarówno z londyńskiej Royal Collage of Art jak i z poznańskiej School of Form. W ramach projektu Art Food tworzyli porcelanowe naczynia a najlepsze projekty trafią wkrótce do produkcji.

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, projekty studentów, projekt Art and Food

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, projekty studentów, projekt Art and Food ( fot. www.sof.edu.pl)

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, projekty studentów, projekt Art and Food

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, projekty studentów, projekt Art and Food

Wcześniej niż Ćmielów przygodę z nowoczesnym wzornictwem rozpoczęła fabryka porcelany Kristoff ( dawniej „Krzysztof”).

To najstarsza z zachowanych fabryk na Śląsku, działa w Wałbrzychu od 1831 roku. Kilka lat temu kupił ją nowy wlaściciel ocalając przed upadkiem, a dzięki pomocy córki tchnął w nią nowe życie. Klasyczne wzory serwisów zostały udekorowane przez najbardziej znanych polskich projektantów i grafików. Zamiast różyczek na porcelanie pojawiły się kropki, konie cyrkowe, flamingi i wąsy.

Kristoff, Linia O'le  projektu Magdy Pilaczyńskiej

Kristoff, Linia O’le projektu Magdy Pilaczyńskiej, (fot. www.porcelana-kristoff.pl)

Mimo, że w fabryce cały czas powstaje głównie masowa produkcja zastawy z ozdobnymi złoceniami eksportowana na rynki Egiptu,Turcji, Rosji czy Cypru, tu także organizowane są praktyki dla młodych ludzi chcących poznać tajniki wyrobu porcelany.

Projekty marki Kristoff dostępne są w najmodniejszych sklepach wnętrzarskich takich jak:
Reset, Secret life of things,  Le pukka a także i w wielu klubokawiarniach Warszawy.

Kristoff, Linia O'le  projektu Magdy Pilaczyńskiej

Kristoff, Linia Alaska dekorowana przez Piotra Stolarskiego

Kristoff, Linia Alaska dekorowana przez Piotra Stolarskiego, (fot. www.porcelana-kristoff.pl)

Kristoff, Linia Olympia II  - Tomasz Walenta

Kristoff, Linia Olympia II – Tomasz Walenta, (fot. www.porcelana-kristoff.pl)

 

 

 

 


Tagi: , , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *