Idealny plac zabaw według Monstrum

16 marca 2014, by , Dodaj komentarz

Trzeba przyznać, że polskie place zabaw nie zachwycają, a w dodatku wszystkie wyglądają tak samo. Mimo bagatelizowania ich roli przez niektórych – są w przestrzeni miejskiej niezbędne. Zapewniają prawidłowy rozwój dzieci, które dzięki nim mogą się spotykać z rówieśnikami, kształtować motorykę i aktywnie spędzać wolny czas.

Ekipa duńskiego biura projektowego Monstrum

Projektanci ze studia Monstrum (fot. Monstrum)

Duńska firma projektowa Monstrum, która wzięła sobie za cel zdefiniowanie na nowo jak powinien wyglądać nowoczesny plac zabaw, od kilku lat konstruuje fantastyczne przestrzenie stwarzając tym samym obszary nieskończonych możliwości zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Firma została założona w 2003 roku przez Ole B. Nilsena  i Christiana Jensena, którzy wcześniej zajmowali się tworzeniem scenografii teatralnych dla kopenhaskich teatrów. Od tego czasu udało im się zgromadzić całkiem liczną  „rodzinę” podobnie myślących artystów i projektantów, a ich surrealistyczne place zabaw zainstalowano w wielu miejscach Europy.

plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum

plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum

Każda z tych wyjątkowych przestrzeni to osobny projekt – często nawiązujący do miejsca w którym się znajduje. Roboty, insekty, gigantyczne pająki, tańczące domy, łodzie podwodne, wielkie owoce, czy wieloryby to tylko niektóre elementy jakie tam znajdziemy. Duńskim projektantom przyświeca idea, iż plac zabaw dla dzieci powinien być odzwierciedleniem otaczającego je świata, ale nie tak zupełnie wiernym i dosłownym.

„Jesteśmy przekonani, że projekt placu zabaw powinien być odzwierciedleniem otaczającego nas świata. A my widzimy świat jako miejsce pełne kolorów. Spotykamy chłopców, którzy lubią kolor różowy i dziewczynki lubiące wspinać się na drzewa”

Place zabaw konstruowane przez kopenhaskie studio oprócz tego, że zdobywają liczne nagrody, są piękne i oryginalne to jednocześnie umożliwiają dzieciom odkrywanie otaczającego je świata,wspomagają kondycję fizyczną, a także gwarantują maluchom wysoką jakość wykonania i bezpieczeństwo. Tory przeszkód dostosowane są do motorycznych predyspozycji maluchów z uwzględnieniem różnych grup wiekowych.
plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum

Projekty Monstrum są unikalne także dlatego, że dzieci nie są w stanie wywnioskować, jak z nich korzystać przez samo bierne przyglądanie się z boku. Muszą je zatem zbadać. Bo tak naprawdę nie ma jednego, właściwego sposobu wspinaczki na drabinki. Możliwych jest wiele dróg i ścieżek w zależności od fantazji i możliwości dziecka. Jak mówią sami tworcy: „dobry plac zabaw powinien inspirować dzieci do ruchu”.

Studio Monstrum stawia na to, co wydaje się być najważniejsze – na beztroską zabawę, która czyni dzieci szczęśliwymi i choć na chwilę odciąga je od ekranu komputera.
plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum plac zabaw projektu duńskiej firmy projektowej Monstrum

Więcej o kreatywnych placach zabawach na stronie Monstrum


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *