Dobre bo polskie – polski design wraca do korzeni

24 marca 2014, by , 1 komentarz

Tego trendu nie sposób już dłużej ignorować. Polski design w ostatnich latach coraz silniej wraca do swoich ludowych korzeni. W projektach młodych projektantów widać coraz więcej motywów folkowych – kolorowe koguciki, ażurowe haftowane serwetki, czerwone maki.

Kiedy powrót do ludowych elementów przestał być obciachem i przeniknął do świadomości szerokiej publiczności? Tutaj nie sposób odmówić zasług słynnym już na całą Polskę Donatanowi i Cleo, którzy porwali miliony przebojowym (choć niebezpiecznie stereotypowym i kiczowatym) numerem „My Słowianie”. O warstwie artystycznej projektu z pewnością można długo dyskutować, nie ulega jednak wątpliwości, że teledysk, który niebawem przekroczy magiczny próg 40 milionów odsłon na youtube, zawiera w sobie kilka interesujących, folkowych elementów.
Donatan i Cleo, "My Słowianie" odradza modę na folklor

 

W oczy (poza urodą występujących w teledysku pań) rzuca się przede wszystkim opakowanie leku żartobliwie polecanego przez artystów. Sposób użycia w nim ludowych motywów  może służyć jako wzór „jak skutecznie cytować polski folklor we współczesnym designie użytkowym”. Subtelne wycinanki w nowoczesnych barwach to idealne połączenie nowoczesności i tradycji.
Opakowanie leku z teledysku "My Słowianie" Donatana i Cleo

Ten udany eksperyment designerski to niestety jedyny taki element teledysku. Cała reszta bazuje na dość prostych skojarzeniach i stereotypowych obrazach polskiej wsi.
Nie sposób jednak zaprzeczyć, że Donatan i Cleo pozytywnie obudzili w polskim społeczeństwie tęsknotę za ludowymi korzeniami, o czym świadczyć może chociażby niezwykła popularność…inspirowanej folkiem spódniczki, jaką nosi w teledysku wokalistka. Cleo szybko wykorzystała popularność i rozpoczęła pracę nad własną linią odzieżową. Projekty cieszą się dużym zainteresowaniem.
Cleo i Donatan, spódniczka z teledysku

Motywy folkowe to jednak nie tylko Donatan i Cleo. W dużo subtelniejszym wydaniu znajdziemy je również u innych polskich projektantów.
Grupa NOBO, czyli duet Aleksandry Pięta i Piotra Wiśniewski tak mówi sam o sobie :  ” w swoich pracach staramy się odkurzając stare, proponować nowe. Dziwne, ciekawe, ładne, niebanalne, ale zawsze jakieś… To próba znalezienia równowagi pomiędzy ginącą tradycją a nowoczesnym projektowaniem. To walka z nudą, kopiowaniem i tandetą. Przedmiot traktujemy  po ludzku, wychowujemy nieszablonowo, ale funkcjonalnie. Nieustanne poszukiwanie nowych inspiracji, form i rozwiązań, a także duże poczucie humoru rodzi przedmioty o mocnej osobowości, które nie boją się komentować rzeczywistości.”

Krakowskie baby NOBO design

Krakowskie baby do malowania – projekt NOBO design

 

Kolibka dla dzieci, projekt NOBO design

Kolibka dla dzieci, projekt NOBO design

Wyhaftowany billboard jest graficzną interpretacją Mazurka a-moll op. 68 nr 2 - projekt Aleksandry Pięty z NOBO design

Wyhaftowany billboard jest graficzną interpretacją Mazurka a-moll op. 68 nr 2 – projekt Aleksandry Pięty z NOBO design

Jak już wspominaliśmy, ludowe wzory doskonale sprawdzają się także w  designie opakowań. Przed nami dobrze nam znane piwo Łomża Niepasteryzowane. Projekt butelki został wyróżniony jedną z najważniejszych na świecie nagród w dziedzinie designu– Red Dot Communication Award. Autorem nagrodzonego projektu jest warszawska agencja Touch Ideas. Inspiracją były odkrycia z badań etno-obserwacyjnych oraz analiza trendów kulturowych.

Łomża niepasteryzowane - projekt opakowania agencji Touch Ideas

Łomża niepasteryzowane – projekt opakowania agencji Touch Ideas

Kolejne projekty, które podbijają serca konsumentów, to jeszcze raz prace utalentowanej grupy NOBO. Projekt to opakowania na podhalańskie perełki spożywcze. Poszczególne grupy produktów oznaczone są odrębnymi kodami kolorystycznymi. Opakowania wyróżniają się pozytywnie poprzez swoją prostotę, ludowe wzory i intensywne kolory. Jak widać, aby stworzyć coś pięknego, często mniej oznacza więcej, a proste, dobrze przemyślane  elementy trafiają w gust konsumentów szybciej, niż tradycyjne opakowania.

Podhalańskie smaki - projekt opakowania autorstwa NOBO design

Podhalańskie smaki – projekt opakowania autorstwa NOBO design

Podhalańskie smaki - projekt opakowania autorstwa NOBO design

Podhalańskie smaki – projekt opakowania autorstwa NOBO design

Folklor zawitał także do naszych domów. Mocne kolory, duże, zdecydowane wzory lub wręcz przeciwnie – biel i błękit z dodatkiem romantycznych motywów kwiatowych.

sypialnia w stylu folk

salon w stylu folk

jadalnia w stylu folk

Również w fotografii można zauważyć akcenty ludowe. Szczególnie ujmujące są prace autorstwa Szymona Brodziaka – fotografa, okrzyknięto autorem najlepszych kampanii czarno-białych podczas ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes. Prezentowane zdjęcia autor wykonał dla 23 wydania magazynu Schön!. Prace przedstawiają obraz idyllicznej polskiej wsi. Oglądając je spokojnie możemy zacytować za Kochanowskim „Wsi spokojna, wsi wesoła!
Który głos twej chwale zdoła?”
Szymon Brodziak dla magazynu Schön! Szymon Brodziak dla magazynu Schön! Szymon Brodziak dla magazynu Schön! Szymon Brodziak dla magazynu Schön!
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym produkcie „made in Poland”, bazującym na tradycyjnej, starosłowiańskiej(choć w dużej mierze fikcyjnej) stylistyce. Dzięki tej grze Polacy zyskali światowy rozgłos. Mowa oczywiście o „Wiedźminie”. Aktualnie możemy podziwiać pierwsze kadry z już trzeciej części kultowej gry, zatytułowanej „Dziki Gon”. Niestety na ukończoną grę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Kilka dni temu zarząd CD Projekt wystosował list otwarty do graczy i udziałowców tłumacząc, iż ze względu na rozmiar przedsięwzięcia postanowili przesunąć datę premiery z roku 2014 na 2015. Długi czas oczekiwania zostanie jednak z całą pewnością wynagrodzony.
Wiedźmin 3: Dziki Gon, pierwsze kadry Wiedźmin 3: Dziki Gon, pierwsze kadry

Podsumowując naszą dzisiejszą wycieczkę nie sposób nie zrobić tego w jedyny słuszny sposób: „Dobre bo polskie!”. Jeśli chodzi o nawiązania do tradycji jesteśmy zdecydowanie na TAK!


Tagi: ,
W kategorii:


1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *