Cenisz sobie prywatność? Ten wynalazek zmieni Twoje podróże na lepsze! Ale uważaj..innym pasażerom to się nie spodoba..

21 maja 2014, by , Dodaj komentarz

„B-tourist” to projekt, za którym stoi dwóch izraelskich projektantów: Idan Noyberg i Gal Bulka. Prosty kawałek materiału regulowany z dwóch stron pierścieniami ma szanse na zawsze odmienić sposób w jaki podróżujemy, a także nasze myślenie o tym, w  jaki współdzielimy przestrzeń z innymi pasażerami.

B-tourist, podróżuj komfortowo

Wielogodzinna podróż u boku obcej osoby nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Przymusowa bliskość, niechciany kontakt fizyczny oraz wzrokowy sprawia, że wiele osób rezygnuje z podróży publicznym transportem, byle tylko uniknąć niepożądanego zbliżenia z nieznajomymi. Są jednak sytuacje, w których kontakt ten jest nieunikniony. Jeśli nie stać nas na podróż pierwszą klasą, a ciągle chcielibyśmy zapewnić sobie minimum prywatności i komfortu – „B-tourist” to dla nas prawdziwe wybawienie.

Elastyczny kawałek materiału zakładany pomiędzy dwoma fotelami tworzy niewielki tunel, chroniący nas przed niepożądanymi spojrzeniami innych pasażerów. Ten kuriozalny z pozoru projekt jest tak naprawdę odpowiedzią na potrzebę odizolowania się i uniknięcia bliższych kontaktów z otoczeniem.
Wynalazek z pewnością doceni każdy kto choć raz zetknął się w życiu z wścibskim towarzyszem podróży – nie tylko namolnie szukającym okazji do rozpoczęcia wielogodzinnej „pogawędki”, ale i niezdrowo zainteresowanym każdym aspektem naszej podróży, np. wyborem filmu podczas lotu, czy sposobem jedzenia posiłku.
B-tourist, podróżuj komfortowo B-tourist, podróżuj komfortowo B-tourist, podróżuj komfortowo B-tourist, podróżuj komfortowo
Chustę mocuje się na zagłówkach siedzeń. Dzięki pierścieniom umieszczonym po bokach, bez trudu można regulować szerokość zasłony i dopasowywać ją do sytuacji.

B-tourist, podróżuj komfortowo
Z boku chusty znajduje się kieszonka pozwalająca schować podręczne drobiazgi.

B-tourist, podróżuj komfortowo B-tourist, podróżuj komfortowo„B-tourist” rozwiązuje także problem mało komfortowego spania w podróży. Koniec z głową opadającą na ramię siedzącego obok pasażera! Chusta doskonale podtrzymuje szyję i spełnia rolę poduszki.

B-tourist, podróżuj komfortowo B-tourist, podróżuj komfortowo
Jak każdy prototyp, wynalazek wydaje się posiadać jednak kilka znaczących niedogodności. Zamontowanie chusty przez pasażera siedzącego bliżej alejki skutkuje koniecznością kłopotliwego składania jej za każdym razem, gdy pasażer zajmujący miejsce od okna, chce przejść do toalety lub rozprostować kości.

W obecnym kształcie „B-tourist” może również być używany tylko przez co drugiego pasażera – nie wiadomo bowiem jak na jednym zagłówku zainstalować końce dwóch chust.

Projekt zwraca jednak uwagę na problem prywatności, a raczej jej braku przy dłuższych podróżach. W czasach gdy każdy centymetr w samolocie przeliczany jest na potencjalny zysk, komfort pasażerów klasy ekonomicznej schodzi na dalszy plan. W niedalekiej przyszłości podobne rozwiązania mogą więc być nie tylko przyjemnym dodatkiem, ale i koniecznością.


Tagi:
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *