Tiny Houses – mały metraż, więcej szczęścia

11 lipca 2017, by , Dodaj komentarz

Przeprowadzka do mniejszego domu często postrzegana jest jako rezultat pogorszenia się domowych finansów. Czy zawsze jednak chęć ograniczenia zajmowanej przestrzeni musi kojarzyć nam się z koniecznością, a nie wyborem?
Nowy światowy trend Tiny House udowadnia, że niewielki dom może nie tylko okazać się ulgą dla budżetu, ale i rozwiązać wiele innych problemów – z pozoru niezwiązanych z zamieszkiwanym metrażem.

„Jesteśmy konsumentami. Kupujemy za dużo. Nie potrzebujemy tego wszystkiego” – mówi Bette Presley – jedna z propagatorek ruchu Tiny House. Bette ma 72 lata i 2 lata temu zamieniła swój dom na niespełna 16m2 kabinę w niewielkim kalifornijskim mieście Arroyo Grande. Bette jest jedną z dużej grupy seniorów, którzy na emeryturze zdecydowali się zamieszkać na minimalnym metrażu – idealnie dopasowanym do swoich potrzeb.
Rozwiązanie to nie tylko podnosi komfort życia osoby starszej (starannie zaaranżowane, niewielkie wnętrze umożliwia efektywne i bezpieczne poruszanie się po przestrzeni), ale też przeciwdziała izolacji i samotności. Niewielkie domki, położone blisko siebie zachęcają starszych do spędzania czasu razem – w miarę możliwości na powietrzu.

Bette Presley przed swoim niespełna 16m2 domkiem

Dom Bette jest wyposażony w koła, co oznacza, że z łatwością można przenieść go w inne miejsce. To także wygodne rozwiązanie dla seniorów, którzy chcieliby zamieszkać blisko dzieci lub wnuków, jednak aktualne zagospodarowanie terenu uniemożliwia budowę tradycyjnego domu w bliskiej odległości od nieruchomości krewnych.
Nie każdemu odpowiada jednak opcja ‚domu na kółkach’. Zwolennicy bardziej tradycyjnego rozwiązania mogą także cieszyć się małym metrażem, nie tracąc nic z jakości i estetyki wykonania domów.

Projektantka Paige Morse wyremontowała ten ponad stuletni domek stojący na terenie jej posesji. Posiadłość ma 2 pokoje i oszałamiające 23 m2

Ten niewielki ‚domek na drzewie’ wydaje się miniaturowy, jednak w środku mieści sypialnię, salon i domowe biuro

Te 32m2 domki zaprojektowano z myślą o ludziach, którzy chcieliby zamieszkać blisko natury i przyjaciół, a nie potrzebują dużego metrażu. Trzeba przyznać, że wnętrze tych domów jest równie zachęcające, co fasada

Fanów małego metrażu w wersji luksusowej z pewnością zainteresuje propozycja rodem z Austin. Właściciel połączył dwa domki na kółkach w ‚imponującą’ posiadłość o łącznym metrażu 37m2

Niewielki metraż nie musi oznaczać kompromisu w kwestii urządzania wnętrz. Niewielka, przytulna kuchnia z antresolą wykończona recyklingowanym drewnem nie ustępuje nowoczesnym trendom w dziedzinie urządzania wnętrz.

Kolejne wnętrze tym razem autorstwa Driftwood Homes USA.

Ten domek wygląda jak żywcem przeniesiony z bajki. Całość to dzieło Creative Cottages.

 

Co powiecie na domek na wodzie?

Więcej o ruchu Tiny House >>> TUTAJ


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *