Przecinanie wstęg – architektoniczne inwestycje roku 2014

26 stycznia 2014, by , Dodaj komentarz

Przegląd budynków, których otwarcie czeka nas w 2014 roku. Czy spełnią nasze oczekiwania? Czy będą zdobić krajobraz Polski, czy wywoływać konsternację u przechodniów?

Rok 2014 to pod wieloma względami dla Polski rok architektury. To przede wszystkim rok Biennale Architektury w Wenecji, na którym Polska zaprezentuje się z projektem Figury niemożliwe krakowskiego Instytutu Architektury.  Jest to także rok, kiedy swój finał znajdzie wiele dużych inwestycji publicznych poświęconych kulturze i sztuce.  Czego możemy się spodziewać?
1. Europejskie Centrum Solidarności – Fort

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, fot. www.ecs.gda.pl

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (Fot. www.ecs.gda.pl)

Europejskie Centrum Solidarności powstaje pod kierunkiem pracowni Fort Antoniego Taraszkiewicza. Bryła budynku umieszczonego nad taflą wody, nawiązywać ma do statku i wpisywać się w stoczniowy krajobraz. W przeszklonych wnętrzach ECS znajdzie się zarówno stała wystawa poświęcona historii ruchu „Solidarności”, sala wystaw czasowych i archiwum, jak i ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka, czytelnia i mediateka, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. W budynku, którego powierzchnia użytkowa wyniesie niemal 20 000 m2, nie zabraknie również miejsca dla całorocznego ogrodu zimowego, punktów gastronomii i sprzedaży pamiątek oraz specjalistycznej księgarni. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 4 czerwca 2014 roku. Jak na razie nie przewiduje się żadnych opóźnień.
A tak Centrum prezentowało się jeszcze 2 miesiące temu.

Europejskie Centrum Solidarności w budowie, blachę Cor-Ten dostarczyła firma Ruukki

Europejskie Centrum Solidarności w budowie, blachę Cor-Ten dostarczyła firma Ruukki
(Fot. Prelite Public Relations)

2. Muzeum Śląskie – Riegler Riewe Architekten

Muzeum Śląskie (Fot. materiały prasowe)

Muzeum Śląskie (Fot. materiały prasowe)

Obiekt, którego główna część znajduje się całkowicie pod ziemią to koncepcja austriackiej pracowni architektonicznej Riegler Riewe Architekten. Muzeum jest już w zasadzie…gotowe. Jednak na otwarcie trzeba jeszcze poczekać. I to długo! Inwestor – urząd marszałkowski boryka się z problemami finansowymi, w wyniku których muzeum zostanie oddane muzealnikom dopiero za kilka tygodni. Przygotowanie do otwarcia zajmie minimum kilka miesięcy, więc pierwsi goście odwiedzą to nietypowe wnętrze dopiero jesienią. Już teraz urząd ostrzega jednak, że przygotowania mogą się przeciągnąć i budynek zostanie udostępniony dopiero w 2015 roku. Trudno oprzeć się wrażeniu, że takie opóźnienia to niezbyt dobra wróżba..

Muzeum Śląskie (Fot. materiały prasowe)

Gotowe Muzeum Śląskie (Fot. materiały prasowe)

3. Służewski Dom Kultury – WWAA & 137kilo

Służewski Dom Kultury, Warszawa. Projekt: 137kilo oraz WWAA

Służewski Dom Kultury, Warszawa. Projekt: 137kilo oraz WWAA, fot. Jakub Certowicz, dzięki uprzejmości Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi

Historia tego obiektu jest zaskakująco zbieżna, z losami Muzeum Śląskiego. Służewski Dom Kultury nazywany już teraz Wizytówką Mokotowa stoi gotowy już od jakiegoś czasu, ale oficjalne otwarcie przewidziane jest dopiero marzec 2014. Historia budowy Domu Kultury to jedno wielkie pasmo opóźnień. Oryginalny termin oddania inwestycji to…30.11.2012 . Śledzenie wszystkich przeciwności, z jakimi przyszło się zmierzyć inwestorom to doskonałe studium biurokracji w Polsce.
Mimo to obiekt został jednak ukończony i pod względem architektonicznym wygląda bardzo atrakcyjnie.

Służewski Dom Kultury, Warszawa. Projekt: 137kilo oraz WWAA

Służewski Dom Kultury (Fot. Wojtek Gurak, byWojtek.net)

4. Centrum Dialogu „Przełomy” – KWK Promes

Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie (Fot. KWK Promes)

Centrum Dialogu „Przełomy” – Muzeum Narodowe w Szczecinie (Fot. KWK Promes)

Centrum Dialogu „Przełomy” to multimedialne muzeum historyczne wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego, dział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Konkurs na projekt architektoniczny rozstrzygnięto w 2009 roku. Pracownia KWK Promes zwyciężyła koncepcją budynku prawie całkowicie schowanego pod ziemią. Budynek jest więc zarazem placem – miejscem, w którym toczy się życie miejskie. Budowa pawilonu rozpoczęła się w 2012 roku, a otwarcie przewidziano na sierpień 2014.

Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Centrum Dialogu „Przełomy” – Muzeum Narodowe w Szczecinie (Fot. Tomasz Sachanowicz)

5. Filharmonia Szczecińska – Estudio Barozzi Veiga

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, wizualizacja, (Fot. Urzędu Miasta Szczecin)

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, wizualizacja, (Fot. Urzędu Miasta Szczecin)

Tuż obok Centrum Dialogu „Przemiany” powstaje inna inwestycja, która ma stać się nową wizytówką Szczecina. Strzelista bryła nowej filharmonii w wizualizacji przypominała figurę lodową. Za projekt odpowiada hiszpańskie biuro architektoniczne Estudio Barozzi Veiga z Barcelony. W rzeczywistości budynek można bardziej przyrównać do szeregu białych, szpiczastych, tekturowych pudełek, których wygląd miał podobno nawiązywać do sąsiadujących budynków. Dokładna data oddania budynku nie jest znana. Wiadomo już jednak, że koszty utrzymania filharmonii będą bardzo wysokie, co podobno już spędza sen z powiek władzom miasta.

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, wizualizacja, (Fot. PAP/Marcin Bielecki)

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, wizualizacja, (Fot. PAP/Marcin Bielecki)

6. Centrum Kongresowe w Krakowie – Ingarden & Ewý Architekci

Ingarden & Ewý Architekci, wizualizacja Centrum Kongresowego w Krakowie, fot. dzięki uprzejmości architektów

Ingarden & Ewý Architekci, wizualizacja Centrum Kongresowego w Krakowie, fot. dzięki uprzejmości architektów

Projekt Centrum Kongresowego ICE powstał w pracowni Ingarden & EwýArchitekci, autorów wielokrotnie nagradzanego w ubiegłym roku Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Budowa jest już na bardzo zaawansowanym etapie i oddanie budynku przewidziane jest na wrzesień 2014. Obiekt jest z pewnością imponującą inwestycją i, co rzadko się zdarza, ma szanse wyglądać równie dobrze na wizualizacji, jak i w rzeczywistości.

Ingarden & Ewý Architekci, wizualizacja Centrum Kongresowego w Krakowie

Ingarden & Ewý Architekci, wizualizacja Centrum Kongresowego w Krakowie (Fot. Anna Kaczmarz)

7. Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR – Konior Studio

Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR - Konior Studio

Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR – Konior Studio, wizualizacja, (Fot. materiały prasowe)

Projekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach powstawał w pracowni Konior Studio przez 9 miesięcy. Projektanci zaproponowali umieszczenie wielkiej sali koncertowej wewnątrz budynku jako nadwieszonej bryły o miękkich krawędziach i otoczenie jej dwoma pierścieniami. Zewnętrzny ma służyć jako przestrzeń dla muzyków. Wewnętrzny będzie monumentalnym, czterokondygnacyjnym atrium o przeszklonym dachu. Otwarcie planowane jest na 1 października 2014. Znany jest już nawet program koncertu inauguracyjnego. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać utworów m.in. Lutosławskiego, Góreckiego, Kilara i Pendereckiego.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR - Konior Studio

Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR – Konior Studio (Fot. kodens79)

8. Afrykarium-Oceanarium – ArC2

Afrykarium-Oceanarium, ArC2, Wrocław (Fot. materiały prasowe)

Afrykarium-Oceanarium, ArC2, Wrocław (Fot. materiały prasowe)

W centralnej części wrocławskiego zoo powstaje imponująca inwestycja. Afrykarium to kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny przedstawiać będą m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. W obiekcie znajdzie się również miejsce  na salę konferencyjną i edukacyjną, restaurację, taras widokowy i sklep z pamiątkami. Prace budowlane ruszyły pod koniec zeszłego roku. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, pierwsi odwiedzający wejdą do budynku w grudniu 2014.

Afrykarium-Oceanarium, ArC2, Wrocław

Afrykarium-Oceanarium, ArC2, Wrocław (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

9. Hala widowiskowa w Czyżynach – Perbo–Projekt Modern Construction Systems

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach (Fot. Modern Construction Systems)

Kompleks składa się z dwóch części – hali głównej oraz mniejszej hali treningowej. Będą tam rozgrywane zawody o randze krajowej i międzynarodowej, w co najmniej 17 dyscyplinach sportowych. Już sam budynek jest obiektem skupiającym uwagę widzów. Zewnętrzna jego powłoka stanowi ekran. Wykonana z użyciem sprawdzonego systemu LED, umożliwia emitowanie filmów, obrazów i grafiki. Stała się żywą, zmieniającą się wizytówką kompleksu- symbolem instytucji i firm wspierających organizację przyszłych imprez.
Pod koniec listopada świętowano położenie ostatniego elementu konstrukcyjnego budowli. Teraz prace wykończeniowe mogą postępować niezależnie od pogody. Otwarcie przewidziane jest na pierwszą połowę 2014 roku.

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach (Fot. Anna Kaczmarz/Naszemiasto.pl)

10. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dwa sklejone ze soba budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Dwa sklejone ze sobą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Fot. materiały prasowe)

To wprawdzie wątpliwe by ktokolwiek zobaczył nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej na własne oczy w najbliższym dziesięcioleciu, jednak nie traćmy nadziei, że rok 2014 przyniesie przełom i uda się rozstrzygnąć lub choćby z sukcesem ogłosić jakikolwiek konkurs/przetarg architektoniczny w tym temacie.

A wy na jaki budynek czekacie najbardziej?


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *