Prywatna biosfera autorstwa Vaughn Bell

25 maja 2014, by , Dodaj komentarz

Przenośna instalacja  australijskiej artystki Vaughn Bell to idealne rozwiązanie dla wszystkich zmęczonych rytmem miasta miłośników natury. Teraz nie musisz jechać kilkadziesiąt kilometrów w poszukiwaniu nieskażonej spalinami zieleni.

Prywatna biosfera Vaughna Bella Prywatna biosfera Vaughna Bella Prywatna biosfera Vaughna Bella

Vaughn Bell w swojej twórczości koncentruje się na interaktywnych instalacjach, podejmujących trudny temat naszej relacji z środowiskiem naturalnym. Vaughn podchodzi do zagadnienia z pewną dozą humoru, proponując nam zaopatrzenie się w prywatne, przenośne Biosfery. Niewielkie szklarnie z otworami na głowę zapewniają nam tropikalny mikroklimat i bliskość natury, gdziekolwiek jesteśmy. Artystka zapewnia, że noszenie Biosfery jest niezwykle wygodne i w żaden sposób nie zakłóca widoczności, a jedynie wzbogaca ją do dodatkowe elementy krajobrazu naturalnego.

Prywatna biosfera Vaughna Bella

Biosfery nie są zupełnie bezobsługowe. Jak każde środowisko naturalne wymagają odpowiedniego nawilżania i zabiegów pielęgnacyjnych. Krajobraz wewnątrz szklarni może ulegać zmianie i dostosowywać się do naszych potrzeb.

Miłośnicy przyrody, którzy nie czują się wystarczająco odważni by wypróbować Biosfery Vaughn Bell, mogą wziąć udział w innym projekcie artystki. Vaughn zaprojektowała także serię „Kieszonkowych Biosfer”. W niewielkich kulach zamknięto fragment ziemi i zasadzonej w niej roślinności. Kule nie są jednak na sprzedaż. Można je jedynie „zaadoptować” – nowy „opiekun” podpisuje dokument, w którym zobowiązuje się do dbania o środowisko naturalne zamknięte w szklanej kuli.
Jest to komentarz artystki to lekkomyślności i beztroski, z jaką traktujemy ziemię i jej naturalne bogactwo.
Prywatna biosfera Vaughna Bella Prywatna biosfera Vaughna Bella

Więcej na stronie artystki >>> TUTAJ
Wszystkie zdjęcia: własność Vaughn Bell.


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *