Najdłuższy obraz na aukcji sztuki. Jadwiga Wybraniec do wylicytowania w Galerii Sztuki White Space Auction

1 czerwca 2017, by , Dodaj komentarz

Obraz Jadwigi Wybraniec „L.O.V.E. – Like, Offer, Value, Enjoy” czeka na kolekcjonera, który zakupi go na aukcji malarstwa SUPERNOVA 5 8 czerwca w Centrum Kreatywności Targowa? Ten najdłuższy obraz w historii aukcji młodej sztuki, o wymiarach 1,1 m x 4 m, oraz pozostałe 55 obrazów młodych i uznanych artystów będzie można zobaczyć już na wystawie przedaukcyjnej od 1 czerwca w galerii sztuki White Space Auction.

Obraz „L.O.V.E. – Like, Offer, Value, Enjoy” jest obrazem z najnowszej serii prac Jadwigi Wybraniec zatytułowanej „L.O.V.E.”. Dzieło zachwyca swoim rozmiarem, a unikalna technika wykonania nadaje obrazowi szczególnego charakteru. Szczegółowe informacje na temat dzieła wraz z dokumentacją fotograficzną można znaleźć na stronie: https://whitespace.auction/product/11e6efa4538208bc. Artystka w swojej pracy eksperymentuje z różnego rodzaju mediami – warstwa abstrakcyjna – raster daje szerokie pole do eksploracji formalnych na pograniczu farb olejnych i serigrafii. Jadwiga Wybraniec w swoim obrazie przychyla się do wszelakiej ludzkiej miłości, której cielesność traktuje na równi z pejzażem. W twórczości artystki najważniejszy jest człowiek i rzeczywistość w jakiej funkcjonuje. W 4-metrowym zapisie malarskim obrazu „L.O.V.E. – Like, Offer, Value, Enjoy” Wybraniec ukazuje to, co oddziela od realnego widzenia nas samych i siebie nawzajem. Dlatego w pierwszej warstwie – figuratywnej artystka przedstawia ciało ludzkie pokryte w części rastrem, będącym elementem oddzielającym obserwatora od oglądanego.


Wielomiesięczny proces powstania obrazu

Praca nad obrazem była rozłożona w czasie, ponieważ powstał na roku dyplomowym kiedy Jadwiga Wybraniec kończyła Akademię Sztuk pięknych we Wrocławiu. Jednocześnie pracowała nad wieloma dziełami, a w szczególności nad drugim z serii „L.O.V.E.”, stworzyła bowiem dwa tak wielkie, bo czterometrowe obrazy. Tak więc malowanie i praca nad nanoszeniem sitodruku zajęła zapewne parę miesięcy, gdyż są to oleje, potrzebowały więc dużo czasu na schnięcie. Zaprojektowanie naniesionego na nie rastra oraz odwzorowanie w technice serigrafii było także bardzo pracochłonne. Ponieważ sitodruk był wykonany farbami sitodrukowymi olejnymi, czas schnięcia oraz nakładania kolejnych warstw wydłużał proces.

Duży format – swoboda w malarstwie
Artystka zdecydowała się na tak duży format, gdyż lubi czuć swobodę w malarstwie – w jej środkach wyrazu, jak też to nieskrępowanie jakie daje duży format. Zawsze lubiła większe formaty i z biegiem czasu rozszerzały one swe wymiary. Mimo uciążliwości logistycznych podjęła więc decyzję i stworzyła dwa obrazy z cyklu „L.O.V.E.” – jeden czterometrowy „L.O.V.E. – Like, Offer Value, Enjoy” i drugi „L.O.V.E. – Lust, Own, Vulnerate, Extinguish” tej samej długości, podzielony jednak już na 4 równe części – a więc fortyk. Duży format był również podyktowany potrzebą przełożenia w odpowiedniej proporcji ciała ludzkiego w pozycji horyzontalnej, co wymuszało tak długi format.

Jadwiga Wybraniec

Z ciekawostek technicznych i technologicznych, obrazy tak sterylne i dopracowane powstawały w nietypowych warunkach, ponieważ ciężko o tak wielkie stoły do sitodruku na uczelniach artystycznych – Jadwiga Wybraniec zmuszona więc była do nadrukowywania rastrów na podłodze. Kilkugodzinne czyszczenie siatek rozpuszczalnikami w przygotowaniu do naniesienia kolejnej warstwy też dawało się we znaki. Mimo tych uciążliwości w pracę nad nimi włożyła dużo serca i bardzo cenię sobie ten czas ich powstawania i ma nadzieję, że wystawiany obecnie – 8 czerwca 2017 roku – „L.O.V.E. – Like, Offer Value, Enjoy” na aukcji w Domu Aukcyjnym White Space Auction osiągnie cenę, która odda jego wartość i że będzie odbierany przez swego nowego posiadacza z taką satysfakcją, z jaką pracowała nad jego powstawaniem. Artystka ma ogromny sentyment do tej serii i długo podejmowała decyzję aby wystawić któryś z nich na aukcji. Jeśli cena będzie dla niej satysfakcjonująca, być może pójdzie również pod młotek drugi z serii – fortyk, który na ten moment jest dla niej najcenniejszym obrazem.

Najważniejszy jest człowiek

Człowiek i jego ciało są dla artystki podstawą mojej kreacji malarskiej. W początku twórczości cyklu z rastrami – „One way vision” zaczynała od pejzaży – które to miały być zasłaniane przez rastrowe kropki lub ich negatyw. Po kilku takich dziełach doszła do wniosku, że ważniejszą tkanką na której chce pracować i o niej mówić jest człowiek. Na roku dyplomowym skorzystała z okazji stworzenia czegoś naprawdę dużego i wprowadziłam novum w tym temacie – akt i ciało ludzkie w jej trochę syntetycznym lecz luźnym sposobie budowania bryły przynoszą na myśl pejzaż – tak więc nastąpiło zapętlenie – powrót w formie wyrazu do tego co Jadwiga Wybraniec kochała malować w swoim bardzo wczesnym okresie twórczości – jeszcze za czasów Liceum Plastycznego, jak i początków serii „One way vision”.

Obraz Jadwigi Wybraniec „L.O.V.E. – Like, Offer, Value, Enjoy” można nabyć 8 czerwca na aukcji malarstwa Supernova 5. Na aukcję Galeria Sztuki White Space Auction wyselekcjonowała, aż 56 obrazów młodych, świetnie rokujących twórców. Różnorodne prace od abstrakcji przez figurację oraz kolaże w cenach wywoławczych zaczynających się od 700 zł.
Katalog prac aukcyjnych dostępny na https://whitespace.auction/auction/11e7393e7100bea5
Wystawa przedaukcyjna – od 1 czerwca wszystkie prace artystów można obejrzeć na żywo w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 w Warszawie.
pon. – pt. 11:00 – 19:00

Aukcja sztuki – odbędzie się 8 czerwca, start licytacji o godzinie 19.00, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56, Warszawa. Licytować można osobiście podczas aukcji lub poprzez aplikacje aukcyjną na stronie Galerii.
Organizator: Galeria Sztuki White Space Auction

Na aukcji licytowane będą także m. in.:

KAROLINA KARDAS. 1500 zł Poduszka” z cyklu ”Architeskóra”, technika własna, 70 cm x 120 cm, 2016

ANETA GOLON, ”Żywioły”. 60 cm x 120 cm, olej na płótnie, 2016

EDYTA MĄDZELEWSKA Z seri Ricordi di Caltagirone V, olej na płótnie,70×50 2017, 600zł

RENATA MAGDA, ”Portret w turkusie”, 70 cm x 100 cm, akryl na płótnie, 2016 (1)

DAWID MAJGAT, Lord of squids, 100 cm x 65 cm, akryl, spray na płótnie, 2016

JOLANTA JOHNSSON, ”W jednym pokoju”. Cena od 1500 zł, 130 cm x 80 cm, olej na płótnie, 2017-wn

ALEKSANDRA MYSIORSKA, ”Zen Awangarda”, 100 cm x 120 cm, technika mieszana olej + akryl na płótnie, 2017

————————————————————————————————-
Jadwiga Wybraniec – urodziła się w 1985 roku w Opolu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 2012 roku w pracowni Malarstwa oraz w pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce. Aneks z grafiki warsztatowej – sitodruk. Na czwartym roku wyróżniona, odbyła półroczne stypendium zagraniczne w Hiszpanii. Studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Aktualnie jest freelancerką. Projektuje, maluje i współpracuje z galerią sztuki White Space Auction oraz z organizacjami przyrodniczymi tworząc różnego rodzaju projekty graficzne. Więcej informacji na temat artystki i obrazów: https://whitespace.auction/artist/11e6dc9855f4559f


W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *