Dynia czy Ananas – złoty pojedynek

12 listopada 2013, by , Dodaj komentarz

W ostatnim czasie przez sieć  przetoczyła się istna fala złotych dyń. Lakierowanie tego najpopularniejszego jesiennego owocu (bądź warzywa – tutaj opinie bywają sprzeczne) stało się swoistym must-have sezonu i najpopularniejszym Do-it-yourself blogów dekoratorskich. Na czym jednak polega fenomen tego zjawiska i dlaczego z taką ochotą lakierujemy dynie, ignorując zupełnie inne, z pozoru atrakcyjniejsze owoce?

Złote dynie czy złote ananasy, owocowe dekoracje domu

Dynia czy Ananas? Kto powiedział, że malować można tylko dynie? Tylko czy to naprawdę taka nowość, jak nam się wydaje?

jesienne dekoracje, złote dynie, malowane dynie

I skąd w nas chęć otaczania się złotymi owocami? By wyjaśnić tę zagadkę trzeba być może cofnąć się do…początków świata. Owalny, złoty obiekt unoszący się w przestrzeni, obracający się wokół własnej osi -pełen energii i wewnętrznej dynamiki. To nie opis sceny z filmu science-fiction, a ilustracja hinduskiej idei Brahmanda – kosmicznego jaja zawierającego w sobie potencjał całego wszechświata. Jajo pochodzi od nieistniejącego i daje życie Żywiołom. Dwie połówki skorupy jaja, jedna złota a druga srebrna, stają się odpowiednio Niebem i Ziemią. Zewnętrzna otoczka daje początek górom; wewnętrzna to chmury; skrętki dają początek rzekom, a ocean pochodzi od płynu znajdującego się w jaju.
stworzenie świata, teoria kosmicznego jaja

Owalny kształt w połączeniu ze złotą barwą to więc nie tylko wybór czysto estetyczny, ale również filozoficzny :)
Wspominając o dekorowaniu owoców nie można też zapomnieć o historii jabłka niezgody. Dar nieproszonego gościa weselnego – bogini Eris i wszelkie związane z nim konsekwencje, od dawna inspirowały artystów na całym świecie. Eris dając upust swojej złości i dowód kłótliwego charakteru, przyniosła w darze złote jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. Wiedziała, że stanie się to powodem kłótni boginek Hery, Ateny i Afrodyty, z których każda chciała je mieć. Jako rozjemcę sporu Dzeus wyznaczył młodego pasterza Parysa.  Boginie zaczęły zasypywać go obietnicami. Hera przyrzekła, że jako królowa nieba sprawi, że narody będą mu składać bogate daniny – jeśli tylko odda jej jabłko. Była to kusząca propozycja, ponieważ Parys był biedny – wizja mieszkania w pałacu była o wiele bardziej kusząca, niż powrót do szałasu. Zgodziłby się, gdyby nie jego wewnętrzny głos, który kazał mu czekać na propozycję pozostałych piękności.
Atena obiecała mu, że uczyni go najmądrzejszym z ludzi. Pamiętając przechodzącego kiedyś przez wieś staruszka, o którym mówiono, że jest mądry, lecz ma smutne oczy i zmarszczki na twarzy, Parys nie kwapił się do przyjęcia takiego daru.
Gdy pasterz usłyszał propozycję ostatniej z bogini – Afrodyty – nie wahał się. Świadomość, że będzie mężem najpiękniejszej kobiety świata Heleny spowodowała, że jabłko otrzymała właśnie Afrodyta.

Parys zastanawia się, która bogini powinna otrzymać złote jabłko niezgody od Eris

Enrique Simonet, Sąd Parysa, 1904 r.
Parys zastanawia się, której bogini powinien podarować złote jabłko niezgody.

Pomimo swojego wątpliwego pochodzenia, jabłko – a zwłaszcza złote – stanowiło łakomy kąsek, dla wszystkich trzech żeńskich bóstw Olimpu. Pragnienie posiadania jabłka jako atrybutu spełniającego się marzenia, to motyw znany nam nie tylko ze sztuki wysokiej, ale i masowej. Jedna z najbardziej przerażających scen w historii dziecięcej animacji koncentruje się właśnie wokół jabłka.

Królewna Śnieżka bierze jabłko od czarownicy, Snow White Disney

Królewna Śnieżka bierze jabłko, wierząc że spełni jej marzenia o pierwszej miłości

W dzisiejszych czasach jabłko straciło już swój negatywny przekaz, a podarowanie go – nawet pokrytego złotego farbą (co jednoznacznie mogłoby nawiązywać do bogini niezgody Eris), nie budzi już kontrowersji. Wraz z utratą ukrytego znaczenia, jabłko straciło jednak również aurę tajemniczości i niezwykłości.  Siłą rzeczy złote jabłko stało się ozdobą dość pretensjonalną, widywaną aktualnie jedynie w realizacjach bożonarodzeniowych.
Dynia jako tradycyjny element dekoracyjny, jest za sprawą święta Halloween znana już od dość dawna. Tegoroczna moda uczyniła z niej jednak dodatek dużo bardziej wyrafinowany i ekskluzywny.
złota dynia w dekoracji wnętrzzłota dynia w dekoracji wnętrz

Czy jednak dekoracja ta na pewno pozostaje w dobrym guście? Czy za kilkanaście lat nie będziemy zżymać się z zażenowania oglądając fotografie dumnych, złotych kul umieszczonych w centralnych punktach domu?
Spójrzmy chociaż na ananasa…
Złoty ananas to pomysł wbrew pozorom nie nowy. Niegdyś popularny symbol dobrobytu i gościnności, stanowił stały element dekoracji wnętrz. Jego niezwykle atrakcyjna forma i egzotyczne pochodzenie, czyniły z niego pożądany dodatek każdego salonu, czy przedsionka.
Dziś patrząc na złote ozdoby w kształcie ananasa, z trudem powstrzymujemy ironiczny uśmiech. Sztuczny efekt owocu zamrożonego w złotej powłoce nie tylko nie zachwyca, ale i nieodmiennie przywodzi na myśl styl lat 70-tych.

złoty ananas w dekoracji wnętrz złoty ananas w dekoracji wnętrz złoty ananas w dekoracji wnętrz złoty ananas w dekoracji wnętrz

 

Zanim więc zaopatrzycie się w złoty spray, warto przystanąć na moment i rozważyć za i przeciw :) Być może bowiem gorący trend przeminie szybciej, niż zdoła wyschnąć farba.


Tagi: ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *