Damien Hirst zbuduje miasto! Tylko po co?

1 sierpnia 2014, by , Dodaj komentarz

Damien Hirst urbanistą i deweloperem? Tak! Najdroższy żyjący brytyjski artysta otrzymał właśnie zgodę lokalnych władz na realizację swojego śmiałego projektu – budowy własnego miasta w północnej części hrabstwa Devon.
plan urbanistyczny miasta damiena hirsta

Projekt został formalnie złożony w zeszłym roku, a oficjalnym wnioskodawcą nie jest Damien Hirst, a David Lock Associates – jedno z najbardziej znanych biur urbanistycznych w Londynie.
Bliższa analiza projektu wykazuje jednak bliskie powiązania biura z osobą kontrowersyjnego artysty.
Założenie urbanistyczne przewiduje budowę 750 domów i niezbędnej do życia infrastruktury. Miasto powstać miałoby na terenie, którego centrum stanowi zakupiona przez Damiena Hirsta 10 lat temu Winsham Farm.

Winsham Farm - to tutaj zbudowane zostanie nowe miasto. Ziemia została 10 lat zakupiona przez Damiena Hirsta

Winsham Farm – to tutaj zbudowane zostanie nowe miasto. Ziemia została 10 lat zakupiona przez Damiena Hirsta

Projekt nie precyzuje jak będą wyglądać zabudowania – trudno więc doszukiwać się tu charakterystycznych cech twórczości Hirsta. Wiadomo jednak, że artysta za wszelką cenę chciałby uniknąć „anonimowych, identycznych domów bez życia”. Celem Damiena Hirsta jest budowa domów, które przyciągnęłyby do siebie „młode, kreatywne osoby”, które docenią nie tylko oryginalny koncept, ale i ekologiczną technologię, jaka zostanie użyta do budowy domów.
Cena za metr kwadratowy zabudowania pozostaje jeszcze nieznana, zarówno artysta, jak i reprezentujący go architekt Mark Rundell przyznają jednak, że inwestycja na pewno nie będzie należała do najtańszych.

Wydana przed kilkoma dniami zgoda lokalnych władz na realizację projektu nie spotkała się jednak z entuzjazmem mieszkających w pobliżu ludzi.
Stosunki mieszkańców hrabstwa Devon z Damienem Hirstem pozostają napięte od kiedy artysta wypożyczył jedną ze swoich monumentalnych rzeźb miejscowości Ilfracombe. Ogromna instalacja przedstawiająca ciężarną kobietę z brązu z odsłoniętymi częściowo wnętrznościami skutecznie podzieliła opinię publiczną.

Damien Hirst "Verity" - Ilfracombe

Damien Hirst „Verity” – Ilfracombe (fot. David Smith)

Posąg został przez większość mieszkańców uznany za odpychający, nic więc dziwnego, że plany rozbudowy miejscowości według pomysłów Hirsta budzą obawy.

 


Tagi:
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *