ANNA WOLSKA – SYNTEZJA – Noc Muzeów 2017

11 maja 2017, by , Dodaj komentarz

Czym jest Syntezja? Syntezja oznacza połączenie wszystkich bodźców w jedno ogólnozmysłowe doznanie. Najbardziej znanym przykładem takiego łączenia sztuk była twórczość Ryszarda Wagnera i jego koncepcja ‚dzieła totalnego’, którą realizował w swoich dramatach muzycznych, ściśle łączących warstwę liryczną, scenografię  i muzykę. Terminem analogicznym, używanym czasem zamiennie jest określenie synestezji.

W psychologii tym terminem nazywa się stan, w którym doświadczenia jednego zmysłu wywołują również stany charakterystyczne dla innych zmysłów. Przykładem może być uczucie miękkości przy odbieraniu niskich
dźwięków. Niewiele osób doświadcza prawdziwej, ‚neurologicznej’ synestezji, jednak w sztuce od dawna obecna jest tendencja do łączenia wielu dziedzin w jednym dziele. Synestezja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów w dziewiętnastym wieku. Poszukiwano wtedy międzyzmysłowych związków, które miały otworzyć nowe drogi w sztuce. Idea korespondencji sztuk zawładnęła umysłami takich artystów, jak F.Liszt, F.Chopin, E.Delacroix, O.Redon, Ch.Baudelaire, W.Goethe, czy u wspomnianego wcześniej R.Wagnera.
Oba te terminy i zjawiska przeplatają i uzupełniają się wzajemnie. W sztuce współczesnej, poza teatrem, operą, tańcem nowoczesnym ze zjawiskiem syntezji (Gesamtkunstwerk’u) wiąże się  przekraczanie i zacieranie pewnych zjawisk artystycznych przez co możemy ich doświadczać innymi zmysłami, w odmienny niż dotychczas sposób- np. w fotografii pojawiają się coraz częstsze próby łączenia obrazu statystycznego w formę ruchomą z dźwiękiem (time-lapse czyli film poklatkowy, czy podcast). W malarstwie coraz częściej pojawiają się działania przestrzenne – np. twórczość Leona Tarasewicza. Dzieło sztuki można więc usłyszeć, dotknąć, może mieć formę ruchomą, statyczną, istnieć na płaszczyźnie, czy też być bryłą umieszczoną w przestrzeni.
Na prezentowanej w Galerii Po Prawej Stronie Wisy wystawie możemy obejrzeć kilka obrazów autorki z jej ostatniej serii prezentowanej w ubiegłym roku w Galerii 5 – Katowice Miasto Ogrodów, Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, tym razem jednak, będą one prezentowane w zupełnie nowej odsłonie. Autorka operując tylko kilkoma obrazami, będzie się starała „zdefiniować przestrzeń wnętrza galerii” w zupełnie odmienny sposób. Dzięki zastosowaniu specjalnych lamp z filtrami, laserów, stroboskopów, obrazy Anny Wolskiej staną się aktorami w spektaklu wyreżyserowanym przez światło. Połączenie koloru, soczystości faktury i efektów świetlnych tchnie w płótna autorki zupełnie nowe życie, dając możliwość odbioru prac w zupełnie nowej, multimedialnej odsłonie. Całość połączona z dźwiękiem, ma stworzyć rodzaj przestrzennego gesamtkunstuwerku, gdzie granice przestrzeni społecznej, w której odbierane są dzieła sztuki ulegną zatarciu, a widz będzie mógł doświadczyć stanu bliskiego zbiorowej medytacji.
Jest to nie tylko wynik aranżacji prac, ale świadomego kreowania dzieł plastycznych przez autorkę, na którą niewątpliwy wpływ ma jej fascynacja kulturą wschodu.
Podsumowując, wystawa „Syntezja” Anny Wolskiej odnosi się do tego, co umyka prostej klasyfikacji, jest jednocześnie podróżą w głąb samej siebie, jak też zewnętrzną ekspresją pokazującą świat emocji, doznań jaki towarzyszy procesowi twórczemu.

Polecam uwadze – Kurator Agnieszka Niedźwiecka

Zapraszamy na wernisaż 11 maja na godzinę 19.00
Specjalny pokaz multimedialny w Noc Muzeów – 20 maja
Wystawa dostępna dla zwiedzających 11.05 – 31.05.2017


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *