10 najpiękniejszych budynków uniwersyteckich świata

13 czerwca 2014, by , Dodaj komentarz

Niektórzy z was są już dawno po studiach, inni w trakcie, a jeszcze innych ta droga dopiero czeka. Jak wyglądał wasz budynek uniwersytecki, lubiliście go? Lub też jak go sobie wyobrażacie? Nowocześnie, czy może chcielibyście zdobywać wiedzę w starych wiekowych murach pamiętających dziesiątki żaków przed wami?
Niektóre z budynków uniwersyteckich to prawdziwe dzieła sztuki, inne są istnymi posągami historii. Mój np. był wydzielony ze starej fabryki Schindlera – do tej pory pamiętam i tęsknie za zapachem tamtych historycznych ścian.
Jakkolwiek by wasz uniwerek nie wyglądał zapraszam do przeglądu 10 najpiękniejszych budynków uniwersyteckich świata, a nuż w przeglądzie znajdzie się znany wam na co dzień świadek waszych sesyjnych starć.
1. Universidad Nacional Autónoma de México / Meksyk – Biblioteka Centralna (1953)
Universidad Nacional Autónoma de México / Meksyk - Biblioteka Centralna (1953)

Projektantami tego bogato zdobionego dzieła sztuki są Juan O’Gorman, Gustavo Saavedra, Juan Martínez. Ludowe wzory chronią potężny księgozbiór składający się z aż 400 tysięcy egzemplarzy.

2. Cornell University / USA – Bradfield Hall (1969)
Cornell University / USA - Bradfield Hall (1969)

Projektanci: Ulrich Franzen & Associates. Budynek został tak nazwany na cześć Richarda Bradfielda, emerytowanego profesora, który był kierownikiem katedry agronomii Uniwersytetu Cornella w latach 1937 i 1955. Budynek został specjalnie zaprojektowany bez okien na pierwszych 10 piętrach, ponieważ większość laboratoriów, które się tam znajdują posiadają kontrole klimatu.

3. Università degli Studi di Torino / Włochy – Campus Luigi Einaudi (2013)
Università degli Studi di Torino / Włochy - Campus Luigi Einaudi (2013)

Projektanci: Foster + Partners. Cały kampus składa się z dwóch budynków i akademików, obejmuje wydział Prawa i Nauk politycznych. Kampus jest przeznaczony dla 5000 studentów.

4. Cambridge University / UK – Wydział Historii (1968)
Cambridge University / UK - Wydział Historii (1968)

Budynek jest wynikiem konkursu architektonicznego, w którym wygrał projekt architektów Stirling i Gowan. Kampus otrzymał złoty medal Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów w 1970 roku.

5. Łomonosowa, Moskwa / Rosja – Budynek Główny (1953)
Łomonosowa, Moskwa / Rosja - Budynek Główny (1953)
Budynek jest dziełem architekta  Lwa Vladimirovitcha Rudnev’a . Po zakończeniu prac budynek był siódmym najwyższym wieżowcem na świecie i pierwszym poza Nowym Jorkiem. Uniwersytet zajmuje w całości ponad 1,6 km kwadratowych

6. Tokyo Mode Gakuen, HAL Tokyo, Shuto Ikō/Japan — Mode Gakuen Cocoon Tower (2008)
Tokyo Mode Gakuen, HAL Tokyo, Shuto Ikō/Japan -- Mode Gakuen Cocoon Tower (2008)

Projekt budynku został nazwany “Gigantycznym kokonem”, a jego autorem jest Tange Associates. Jest to drugi najwyższy budynek edukacyjny na świecie, zaraz po Łomonosowie w Moskwie.

7. Freie Universität Berlin / Niemcy – Biblioteka Filologiczna (2005)
niemcy

Projektantem biblioteki jest Foster + Partners . Mimo, iż biblioteka wygląda jak element większego budynku – w tym wypadku kompleksu Rostund Silberlaube – to jest obmyślana jako osobny obiekt. Jest w niej wystarczająco dużo miejsca dla 800 tysięcy książek.

8. City University of Hong Kong / Chiny – Run Run Shaw Creative Media Centre (2011)
City University of Hong Kong / Chiny - Run Run Shaw Creative Media Centre (2011)

Autorem tej niesamowitej formy jest Daniel Libeskind. W budynku znajduje się Centrum Kreatywnych Mediów.

9. RMIT University / Australia – Swanston Budynek akademicki (2012)
RMIT University / Australia - Swanston Budynek akademicki (2012)

Projektantami tego szklanego kolorowego cacka są Lyons Architects. RMIT zainwestował w ten budynek prawie 600 tysięcy dolarów, ale opłacało się, dzięki temu Uniwersytet – za swoje walory ekologiczne – uzyskał 5 gwiazdek w rankingu Green Building Council of Australia.

10. Katholieke Universiteit Leuven / Belgia – Universiteitsbibliotheek KU Leuven (1928)
Katholieke Universiteit Leuven / Belgia - Universiteitsbibliotheek KU Leuven (1928)

Dzieło Warren & Wetmore. Budynek został zaprojektowany w stylu neoflamandzkim renesansowym. W czasie II wojny światowej budynek i jego 900 tysięcy książek spłonął. Został odbudowany według pierwotnego projektu architekta Whitneya Warrena.


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *