10 kobiet współczesnej architektury

12 lutego 2014, by , Dodaj komentarz

Choć może trudno w to uwierzyć, architektura wciąż pozostaje jednym z zawodów zdominowanych głównie przez mężczyzn. Mimo ogólnej dostępności studiów architektonicznych i stale rosnącej liczbie kobiet na tych kierunkach, w zawodzie pracuje ich wciąż za mało.

Architects' Journal, wyniki sondaży dotyczącego nierówności płacowych między mężczyznami, a kobietami architektami

Architects’ Journal, wyniki sondaży dotyczącego nierówności płacowych między mężczyznami, a kobietami architektami (źródło: http://www.architectsjournal.co.uk/)

Według statystyk dwie trzecie kobiet zajmujących się architekturą doświadczyło w pracy dyskryminacji ze względu na swoją płeć a w dodatku kobiety architektki wciąż zarabiają  znacznie mniej niż mężczyzni zajmujący te same stanowiska. Dlatego tak potrzebnym wydaje się być pomysł „Architects’ Journal” na honorowanie architektek, które mają znaczący wkład w podnoszenie pozycji kobiet w świecie architektury.

Brytyjski tygodnik ogłosił jakiś czas temu listę nazwisk nominowanych w corocznym plebiscycie gazety Kobiety w Architekturze, który w tym roku odbywa się już po raz trzeci.
Na liście znalazły się kobiety stojące za wyjątkowymi projektami, budzącymi zachwyt i zainteresowanie na całym świecie.
Ostatecznie statuetka powędrowała do Holenderki – Francine Houben ze studia Mecanoo, która 7 lutego odebrała prestiżową nagrodę podczas ceremonii w londyńskim hotelu Langham.

Francine Houben odbiera statuetkę Kobiety Roku przyznawanej przez magazyn "Architects' Journal", 7 luty 2014

Francine Houben odbiera statuetkę Kobiety Roku przyznawanej przez magazyn „Architects’ Journal”, 7 luty 2014 (źródło: http://www.architectsjournal.co.uk/)

Bez wątpienia warto jednak przyjrzeć się bliżej wszystkim sylwetkom nominowanych pań i ich projektom.

1. Yvonne Farrell i Shelley McNamara (Grafton Architects)

Irlandzki duet odpowiedzialny za projekt nowego budynku szkoły medycznej i trzech budynków zakwaterowania dla studentów na Uniwersytecie w Limerick.
Ambicją projektantek było połączenie budynków wydziału i akademików w taki sposób, który przyczynił by się do uatrakcyjnienia życia w przestrzeni publicznej Uniwersytetu.

Pomimo braku imponujących rozmiarów, nowe budynki uniwersyteckiego kampusu sprawiają wrażenie masywnych i przestronnych. Warto dodać, iż budżet przeznaczony na ten projekt był mocno ograniczony. Dla podkreślenia kontrastu między budynkami, jak i ich odmiennymi funkcjami, architektki wykorzystały różne rodzaje materiałów. Czteropiętrowy gmach szkoły medycznej pokryty został wapieniem w chłodnym szarym kolorze co jeszcze dodatkowo podkreśliło jego minimalistyczną i surową bryłę. Trzy budynki akademików wykonano przy
użyciu tradycyjnej czerwonej cegły.

Jeden z trzech akademików (fot. Grafton Architects)

Jeden z trzech akademików (fot. Grafton Architects)

Jeden z trzech akademików (fot. Grafton Architects)

Budynek szkoły medycznej (fot. Grafton Architects)

2. Roisin Heneghan (Heneghan Peng)

Architektka nominowana do nagrody Stirlinga 2013 za projekt nowego centrum obsługi turystów, znajdującego się przy Grobli Olbrzyma. Powstała około 60 milionów lat temu w wyniku ruchu bazaltowej lawy grobla, jest najbardziej popularną atrakcją turystyczną w Irlandii Północnej i obejmuje ponad 40 tysięcy kolumn ułożonych od podnóża klifu aż do morza. Zamysłem Heneghan było by nowoczesny budynek w jak największym stopniu nawiązywał do otaczającej go przyrody. Kamienne słupy umieszczone na elewacji upozowano tak by przypominały bazaltowe kolumny, na dachu posadzono trawę.
Wnętrze centrum jest znacznie większe od poprzedniego i zapewnia swobodę ruchów a biorąc pod uwagę ilość chętnych, jest to spore ułatwienie.

Centrum turystyczne przy Grobli Olbrzyma, Irlandia Północna, projekt  Roisin Heneghan (Heneghan Peng)

Centrum turystyczne przy Grobli Olbrzyma, Irlandia Północna, projekt Roisin Heneghan (Heneghan Peng), (fot. Heneghan Peng Architects)

Centrum turystyczne przy Grobli Olbrzyma, Irlandia Północna, projekt  Roisin Heneghan (Heneghan Peng)

Centrum turystyczne przy Grobli Olbrzyma, Irlandia Północna, projekt Roisin Heneghan (Heneghan Peng), (fot. Heneghan Peng)

3.  Francine Houben (Mecanoo)

Holenderskie studio Mecanoo zaprojektowało dla Birmingham największą bibliotekę publiczną Europy z amfiteatrem, ogrodem na dachu i połyskującą fasadą pokrytą metalowymi pierścieniami. Budynek składa się z czterech prostokątnych elementów ułożonych jeden na drugim w taki sposób, aby tworzyć liczne małe zadaszenia i tarasy. Charakterystyczny wygląd budynku z zewnątrz nawiązuje do słynnej jubilerskiej dzielnicy miasta –  Jewellery Quarter.

Zdaniem Francine Houben rola bibilotek jest wciąż bardzo istotna dla społeczności miasta. „Myślę, że w tej chwili  biblioteki to najważniejsze budynki użyteczności publicznej, jak katedry wiele lat temu,” powiedziała.

Biblioteka publiczna w Birmingham projektu Mecanoo Architecten

Biblioteka publiczna w Birmingham projektu Mecanoo Architecten (fot. Mecanoo Architecten)

Biblioteka publiczna w Birmingham projektu Mecanoo Architecten

Biblioteka publiczna w Birmingham projektu Mecanoo Architecten (fot. Mecanoo Architecten)

4. Maria Langarita ( Langarita-Navarro Arquitectos )

Nominowana za projekt pawilonu tymczasowego zbudowanego na potrzeby festiwalu Red Bull Music Academy w Madrycie. To muzyczne wydarzenie, zapoczątkowane 14 lat temu, odbywa się co roku w innym mieście świata. Obiekt zbudowany został w 2011 roku, zaledwie w dwa miesiące, a  na lokalizację wybrano industrialny kompleks magazynowy z początku XX wieku.

Tymczasowy pawilon na potrzeby Red Bull Music Academy w Madrycie, Red Bull Music Academy w Madrycie.Red Bull Music Academy w Madrycie, Red Bull Music Academy w Madrycie, Langarita-Navarro Arquitectos

Tymczasowy pawilon na potrzeby Red Bull Music Academy w Madrycie,  Langarita-Navarro Arquitectos (fot. Langarita-Navarro Arquitectos)

Tymczasowy pawilon na potrzeby Red Bull Music Academy w Madrycie, Red Bull Music Academy w Madrycie.Red Bull Music Academy w Madrycie, Red Bull Music Academy w Madrycie, Langarita-Navarro Arquitectos

Tymczasowy pawilon na potrzeby Red Bull Music Academy w Madrycie, Langarita-Navarro Arquitectos (fot. Langarita-Navarro Arquitectos)

5. Sadie Morgan (dRMM)

Jej najbardziej znany projekt, nominowany z resztą do nagrody Stirlinga, to koncept dobudowy niewielkiego skrzydła do istniejącej już szkoły podstawowej Clapham Manor w południowym Londynie. Aspiracją studia dRMM  było stworzenie budynku, który będzie się idealnie wkomponowywał w istniejącą już szeregową zabudowę po obu jego stronach i jednocześnie stworzenie w środku jasnych i przestronnych pomieszczeń dydaktycznych.

Fasada nowego budynku jest zainspirowana powojennym stylem budowania szkół jaki dominował w Wielkiej Brytanii. By przełamać lekko schemat dodano mocne barwy i nieregularność w rozmieszczeniu szklanych paneli. Dzięki temu budynek idealnie wpisuje się w miejski krajobraz.

Rozbudowa skrzydła szkoły Clapham Manor w Londynie, studio dRMM

Rozbudowa skrzydła szkoły Clapham Manor w Londynie, studio dRMM (fot. studio dRMM)

Rozbudowa skrzydła szkoły Clapham Manor w Londynie, studio dRMM

Rozbudowa skrzydła szkoły Clapham Manor w Londynie, studio dRMM (fot. studio dRMM)

6. Angela Dapper (Denton Corker Marshall)

Tajemniczy Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Aby zwiedzanie obiektu uczynić bardziej komfortowym studio architektonicznie Denton Corker Marshall  pod kierownictwem Angeli Dapper zaprojektowało nowy budynek informacji turystycznej dla zwiedzających. Obiekt stworzony został  zgodnie  z ideą  low key – miał być jak najmniej widoczny i niewyróżniający się na tle tak niecodziennej atrakcji turystycznej jaką jest Stonehenge.

To, co od razu rzuca się w oczy, to widoczne i w pełni zamierzone kontrasty pomiędzy budynkiem a samym zabytkiem.Głazy stojące w kręgu są wysokie, masywne i mocno osadzone w ziemi natomiast sam budynek jest ukryty, lekki, nieformalny i sprawia wrażenie jakby leżał na powierzchni.
Tam, gdzie to tylko było możliwe użyto lokalnych materiałów jak drzewo kasztana jadalnego i wapienia z Salisbury. W nowym budynku znajduje się kawiarnia, punkt sprzedaży biletów, sklep z pamiątkami oraz przestrzenie wystawowe.

Nowy budynek informacji turystycznej przy Stonehenge, projekt  Denton Corker Marshall

Nowy budynek informacji turystycznej przy Stonehenge, projekt Denton Corker Marshall (fot. Denton Corker Marshall)

Nowy budynek informacji turystycznej przy Stonehenge, projekt  Denton Corker Marshall

Nowy budynek informacji turystycznej przy Stonehenge, projekt Denton Corker Marshall (fot. Denton Corker Marshall)

7. Yeoryia Manolopoulou (AY Architects)

Zdobywczyni tegorocznej nagrody imienia Stephena Lawrence’a za projekt społecznego przedszkola –  Montpelier Community Nursery. Nagroda ta wyróżnia najlepsze projekty posiadające budżet mniejszy niż milion funtów.

Studio AY Architects zaproponowało małe, w całości wykonane z drewna, przedszkole, które wybudowano w jednym z parków miejskich londyńskiej dzielnicy Camden. Budynek czerpie inspiracje z wyjątkowej okolicy w jakiej się znajduje. Panele z jasnego drewna wykorzystano do budowy ścian oraz dachu, z zewnątrz budynek obłożono deskami z modrzewia zabarwionymi na czarno, co wyjątkowo dobrze komponuje się z ciemną korą drzew w parku. Duże okna otwierają się na ogród, który jest ważnym elementem całego projektu – zabawa w ogrodzie znacząco wpływa w rozwoju zdolności poznawczych u dzieci.

Montpelier Community Nursery, projekt AY Architects

Montpelier Community Nursery, projekt AY Architects (fot. Montpelier Community Nursery, projekt AY Architects)

Montpelier Community Nursery, projekt AY Architects

Montpelier Community Nursery, projekt AY Architects (fot. Montpelier Community Nursery, projekt AY Architects)

8. Aranta Ozeata Cortazar (TallerDE2 architects)

Projekt nowego Centrum opieki nad dziećmi, stworzony przez Cortazar, jest częścią globalnej strategii miejskiej, której celem jest reaktywacja centrum niemieckiego miasta Selb. Centrum zapewnia opiekę  nad dziećmi w godzinach pracy rodziców oraz po zajęciach szkolnych, aby umożliwić lepsze godzenia życia rodzinnego i pracy.

Zamysł projektu polega na dodawaniu do siebie wąskich budynków, tak zwanych pasków, w wolnych przestrzeniach pomiędzy istniejącymi już budynkami – w wyniku czego uzyskujemy ciągłość zabudowy. Fasady i dachy poszczególnych budynków zrobiono z tego samego materiału, a poszczególne paski różnią się od siebie tylko rozmiarem i barwą. Całość harmonijnie łączy się z bawarskim krajobrazem miejskim.

Centrum opieki nad dziećmi w mieście Selb, projekt TallerDE2 architects

Centrum opieki nad dziećmi w mieście Selb, projekt TallerDE2 architects (fot. Centrum opieki nad dziećmi w mieście Selb, projekt TallerDE2 architects)

Centrum opieki nad dziećmi w mieście Selb, projekt TallerDE2 architects

Centrum opieki nad dziećmi w mieście Selb, projekt TallerDE2 architects (fot. Centrum opieki nad dziećmi w mieście Selb, projekt TallerDE2 architects)

9. Julia King

Przedmiotem zainteresowania Julii King jest to, w jakim kierunku rozwijać się będą  miasta w przyszłości. Architektka jest obecnie w trakcie robienia doktoratu na Uniwersytecie Metropolitan w Londynie i jednocześnie pracuje przy projektach urbanistycznych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i New Delhi, gdzie zajmuje się podniesieniem standardu życiowego najuboższych dzielnic miasta. Ostatnio zaprojektowała i doprowadziła do zbudowania kanalizację dla 322 najbiedniejszych  domów w stolicy Indii.

Julia King, doktorantka na Uniwersytecie Metropolitan w Londynie i jednocześnie pracuje przy projektach urbanistycznych zarówno w UK i New Delhi

fot. Julia King

10. Hannah Corlett ( Assemblage)

Współzałożycielka młodego studia architektonicznego ( powstało w 2003 roku), które wygrało konkurs na projekt nowego budynku irackiego parlamentu w Bagdadzie. Budżet projektu opiewa na zawrotną sumę miliarda dolarów, a londyńskie studio pokonało aż 130 innych uczestniczących w konkursie. Zwycięski projekt obejmuje wykonanie dużego kompleksu budynków – w uzupełnieniu do istniejących już izb parlamentarnych – oraz plan zagospodarowania przyległej części miasta –  zaprojektowanie ulic, placów i zielonych dziedzińców.

Projekt parlamentu irackiego za miliard dolarów, studio Assemblage

Projekt parlamentu irackiego za miliard dolarów (fot. Assemblage)

Projekt parlamentu irackiego za miliard dolarów, studio Assemblage

Projekt parlamentu irackiego za miliard dolarów (fot. Assemblage)


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *