10 hitów Łódź Design Festival 2014

21 października 2014, by , Dodaj komentarz

Za nami tegoroczny Łódź Design Festival. Impreza jak co roku przyciągnęła wielu amatorów dobrego designu i artystycznej atmosfery. W niepowtarzalnym otoczeniu pofabrycznych łódzkich pomieszczeń, swoje projekty zaprezentowało wielu polskich i zagranicznych projektantów. Oto nasze subiektywne 10 rzeczy, których na tegorocznych festiwalu po prostu nie mogliście pominąć!
1. Strefa Testów
tabanda-papier

Zamysł Strefy Testów był prosty – oswajamy tworzywa: drewno, papier, metal i tekstylia. Testujemy ich właściwości, sprawdzamy potencjał każdego z nich oraz kreatywnie wykorzystujemy do budowania i konstruowania według własnego pomysłu.
Jeśli lubicie majsterkować i eksperymentować z różnego rodzaju materiałami – to miejsce dla Was. Przez cały okres trwania festiwalu, w centrum festiwalowym na ul. Tymienieckiego można było przyłączyć się do budowania eksperymentalnej struktury Drzewa Brave New World. Dobra zabawa gwarantowana! Dla tych, którzy nie czuli się swobodnie z piłą i przecinakiem, pozostała zabawa z materiałami. A było co robić!

2. Drukarka 3D Zmorph
_DSC7300

W pełni polski wynalazek – od designu, poprzez proces produkcyjny, oprogramowanie i myśl technologiczną – to produkt warty obejrzenia i…przetestowania.
Zmorph to więcej niż drukarka – to prawdziwie designerski, „personalny fabrykator”, dedykowany ludziom bez doświadczenia technicznego. Za jego pomoca nie tylko wydrukujecie dowolny ksztalt z plastiku, ale nawet..zrobicie prawdziwie designerskie ciasto.

3. Lako Design
lako design
Kolejny udany polski produkt, ktory mozna podziwiac na tegorocznej edycji Lodz Design Festival. Lako to wiodacy polski producent oswietlenia LED, wyrozniajacy sie fenomenalnym designem. Na festiwalu firma zaprezentowała miedzy innymi swój flagowy produkt: lampy w kształcie plastra miodu, które można dowolnie łączyć w zależności od potrzeb.

4. „Łowiczek” – Mebel Marzeń 2014
lowiczek

Po raz kolejny sprawdza się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. A kto jest specjalistą od uproszczeń? Oczywiście dzieci! Wystawa Mebel Marzeń 2014 prezentuje efekty inicjatywy miesięcznika „BIZNES meble.pl” i grupy meble.pl, która zaczęła się od konkursu „Mebel dziecięcych marzeń 2014” adresowanego do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 14 lat. Dziesięć nagrodzonych prac małych artystów stało się inspiracją dla młodych projektantów, którzy na bazie dziecięcych pomysłów stworzyli prototypy prawdziwych mebli. Stolik „Łowiczek” urzekł nas funkcjonalnością i pomysłowym rozwiązaniem. Producenci mebli powinni ustawić się w kolejce do zakupienia praw do tego projektu! Autor:  Bartosz Bębenista, realizacja: miesięcznik “BIZNES meble.pl”, Stowarzyszenie DROMA oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie podczas Polskiej Fabryki Mebli na Żywo na targach DREMA 2014

5. City Lust
charlie_koolhaas_lodz_installation_2
Wystawa fotografii kuratorowana przez Charlie Koolhaas to część większego projektu, w którego skład wchodzi m.in. książka oraz instalacje artystyczne. Zdjęcia w genialny sposób ukazują ekspansję globalnych trendów zachodzącą w 5 wielkich miastach świata: Londynie, Dubaju, Guangzhou, Lagos i Houston. W każdym z nich znajduje się dzielnica China Town, wszędzie można także znaleźć irlandzki pub. To i wiele innych paradoksów Charlie genialnie pokazuje na swoich zdjęciach. Zawiodła jedynie forma: instalację w postaci wielkiej, rozłożonej książki trudno było podziwiać. Zdjęcia znajdowały się zbyt nisko w stosunku do widza co nie pozwalało dostatecznie docenić kunsztu artystki.

7. Św. Maryja od danych wrażliwych – Luis Eslava
captura-de-pantalla-2012-09-30-a-las-09-46-06
Jeden z bohaterów fantastycznej wystawy hiszpańskich designerów, zatytułowanej „Bravos” (kur.: Juli Capella) – pen drive w postaci Matki Boskiej projektu Luisa Eslava.
Wystawa zaprezentowała 21 projektów 21 hiszpańskich designerów i biur projektowych. Zabawny pen drive Luisa Eslavy przyciągnął największą uwagę zwiedzających. Dystansu i pomysłowości możemy się od Hiszpanów jedynie uczyć…

8. Guerilla Containers – Stones Design
soucasnespanelskovjednadvacetidesignovychobjektech-4

Kolejny hit z wystawy hiszpańskiego designu: „Bravos”. Wielofunkcyjny mebel zainspirowany żołnierskimi okopami to rodzaj siedziska z ukrytym w środku schowkiem/stoliczkiem. Jak każdy projekt z hiszpańskiej pracowni, mebel charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością i jest dedykowany szczególnie osobom mobilnym, często zmieniającym miejsce zamieszkania. Prosta szara poduszka z ukrytą w środku skrzynką urzekła wszystkich swoją prostotą. Takie projekty lubimy!

9. Instalacja przestrzenna „Kreacje z Natury” dla Barlinek Institute of Design
barlinek-instalacja_b4

Instalacja ze słynnej deski barlineckiej została skonstruowana specjalnie na tegoroczny Łódź Design Festival. Kopuła z drewna, pod którą schowano miękkie pufy do siedzenia zajęła dumne miejsce przed wejściem do Centrum Festiwalowego Art Inkubator. Instalacja nie tylko efektownie wyglądała, ale i przyciągała tłumy chętnych do zrelaksowania się w jej wnętrzu.

10. Oskar Zięta i Plopp Copper
Selection-Cuivre-stilwerk-design-gallery-Oskar-Zieta_-Chippensteel

Na festiwalu mogliśmy podziwiać dzieło jednego z bardziej utalentowanych polskich projektantów: Oskara Zięty. Limitowana seria krzeseł o nazwie Plopp Copper powstała ze specjalnej, dmuchanej miedzi. Bardzo efektowny mebel do złudzenia przypomina rzeźby Jeffa Koonsa i jest naprawdę wyjątkowe – wyprodukowano tylko 300 sztuk!


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *