Ziemia Święta Kadera Attia

22 listopada 2015, by , Dodaj komentarz

Na współczesnej scenie artystycznej uznawany jest za jednego z najbardziej znaczących młodych artystów. Kader Attia pokazał swoje prace w najważniejszych instytucji artystycznych w Hiszpanii, Niemczech, Meksyku, Szwecji, USA, Anglii i we Francji w Palais de Tokyo, a Musee d’Art Contemporain de Lyon i Centrum Pompidou.
ziemia

Ten francusko-algierski artysta zawsze był zainteresowany dynamiką stosunków między Wschodem a Zacho-dem, konfliktem tożsamości wynikającym z wieloetniczności w zglobalizowanym świecie. Attia koncentruje się na złożonych relacjach imigracji, analizując szereg historycznych i współczesnych zagadnień. Począwszy od francuskiej polityki kolonialnej do kultury Afryki Północnej. Prace artysty odzwierciedla trudność i poczucie porażki wynikające z braku integracji.

Attia pokazuje wartość różnicy. Bada ideę różnorodności kulturowej lub religijnej, seksualnej lub społeczno-politycznej. Jego prace są pełne napięć, traumy i lęku.

Ziemia Święta, polega na umieszczaniu w krajobrazie luster, co wydaje się nienaturalną kompozycją. Pierwszy montaż był wystawiony na widok publiczny na Wyspach Kanaryjskich, gdzie 45 luster umieszono wzdłuż plaży. Druga, bardziej aktualna wystawa, zawiera 21 nagrobków w kształcie lustra. Zostały one ustawione wzdłuż Toskanii w układzie podobnym do cmentarza. Za każdym razem instalując Ziemię Świętą, artysta przekształca naturalne i spokojne krajobrazy w kłopotliwe środowisko.
ziemia1

Podczas zwiedzania Ziemi Świętej, publiczność jest konfrontowana z pięknym i tętniącym życiem odbiciem, ale również nakłania nas do zastanowienia się nad śmiertelnością i trwałością śmierci. Mówiąc o pracy, Attia powie-dział: „Z daleka lusterka świecą jasno, ale im bliżej jesteś, tym stają się one mniej atrakcyjne, ponieważ odzwier-ciedlają rzeczywistość.”

Francusko-algierski artysta zawsze był zainteresowany konfliktem tożsamości, w szczególności w odniesieniu do środowisk kulturowych i pochodzenia etnicznego. Na Ziemi Świętej, postanowił umieścić materialne rzeczy wśród natury, w celu utworzenia nieprzyjemne napięcia, przypominając nam o naszej własnej indywidualności, jak i naszej ludzkiej próżności i chęci zdominowania przyrody.


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *