„Żegnaj przyjacielu” – ostatnie pożegnanie z ukochanym czworonogiem

1 grudnia 2013, by , Dodaj komentarz

Jest taki moment w życiu, którego każdy właściciel psa obawia się chyba najbardziej – moment, w którym przyjdzie mu ostatecznie pożegnać się z czworonożnym przyjacielem. Amerykańska fotografka Sarah Ernhart postanowiła dokumentować tę wyjatkową relację jaka zachodzi między wlaścicielem a odchodzącym zwierzęciem i stworzyła projekt o nazwie “Joy Session” – sesje fotograficzne portretujące ludzi z ich ukochanymi psami, które albo są już bardzo stare lub nieuleczalnie chore, czasem na kilka godzin przed śmiercią.

Więź jaka zachodzi między psami i ich wlaścicielami ma to do siebie, że choć jest wyjątkowa to jednocześnie bardzo często zbyt krótka, a kiedy człowiek traci najlepszego przyjaciela emocje ciężko wyrazić słowami. Sarah w niesamowity sposób upamiętnia moment ostatecznego pożegnania z wiernymi przyjaciółmi. W pojedynczym zdjęciu, kadrze,udaje jej się zawrzeć całe mnóstwo czystych emocji towarzyszących tym trudnym chwilom. Ernhart zaczęła zajmować się tą tematyką w 2010 roku i do chwili obecnej sfotografowała ponad 150 takich pożegnań.

sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem

Pomysł na tak specyficzy temat jej prac pojawił się przed świętami Bożego Narodzenia w 2009 roku, kiedy to umówiła się na sesję zdjęciową z ciężko chorą kobietą imieniem Joan (jej koleżanka zamówiła dla niej tę sesję w prezencie). Joan mieszkała w hospicjum i codziennie zdawała się na pomoc psa opiekuna – czarnego labradora o imieniu Joy. Pies był jej wielkim oparciem – między innymi dawał jej znać o spadku poziomu cukru we krwi. Choć Joan była już bardzo chora i nie zostało jej wiele czasu w dniu sesji, Enhart urzekła niesamowita więź i oddanie pomiędzy nimi i to wtedy zrozumiała, że to co robi może być dla kogoś ważne. Postanowiła zająć się tak niecodziennym tematem a projekt nazwać “Joy Session” na cześć Joan i psa, z którymi połączyła ją wyjątkowa relacja.
Sama artystka twierdzi, że jej sesje są przeznaczone dla ludzi, którzy chcą cenić radość jaką zwierzęta wniosły w ich życie.

Sarah Ernhart sama jest właścicielką miniaturowego sznaucera i dwóch kotów.

Więcej na stronie:http://sarahbethphotography.com/

sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem sarah ernhart, joy session, ostatnie pożegnanie z ukochanym psem

 


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *