Wytatuowane figurki Jessici Harrison

7 czerwca 2014, by , Dodaj komentarz

Jessica Harrison to utalentowana młoda artystka urodzona w 1982 roku w brytyjskim miasteczku St Bees. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że po ukończeniu studiów w Edinburgh College of Art postanowiła kontynuować subtelną sztukę tworzenia porcelanowych figurek. Nic bardziej mylnego. Artystka bardzo konsekwentnie stara się odmienić ich powszechny wizerunek. Sławę Brytyjce przyniosła makabryczna seria zatytułowana Body & Soul, ukazująca figurki kobiet bez głów, z poderżniętymi gardłami i wnętrzościami wylewającymi się z brzuchów. W efekcie tych drastycznych zabiegów lalki zyskały najprawdziwsze ludzkie ciało skryte pod porcelanową powierzchnią. Paradoksalnie – mimo zadanego im okrucieństwa wciąż zdają się emanować spokojem i uśmiechem. Prace miały za zadanie zwrócić naszą uwagę na problem przemocy wobec kobiet.
jessica harrison 'body and soul'
Najnowsze dzieło Harrison to także seria delikatnych, porcelanowych figurek w stylu wiktoriańskim, przedstawiająca wyidealizowane kobiety w balowych sukniach – z jednym tylko szczegółem odróżniającym je od tradycyjnych figurek z pchlego targu. Każda z nich pokryta jest od szyi aż po nadgarstki niezbyt wyszukanymi tatuażami, przypominającymi te robione sobie kiedyś przez marynarzy. Seria, zatytułowana The Painted Ladies, opiera się na kontraście pomiędzy alabastrową i idealnie gładką skórą laleczek (zewnętrzność) a pokrywającymi ją tatuażami (symbol wewnętrznego ducha).
jessica harrison 'The Painted Ladies' jessica harrison 'The Painted Ladies' jessica harrison 'The Painted Ladies'

Prace Brytyjki odzwierciedlają jej fascynację ludzkim ciałem i strachem przed śmiercią – tak wszechobecnym w naszym życiu ( praca magisterska Harrison także dotyczyła tych dwóch zagadnień ). Sama artystka opisuje swoje prace jako balansowanie między tym co znane i nieznane, wewnątrz i na zewnątrz, ciagłym lękiem a naszym nieubłaganym końcem.

Wytatuowane figurki można oglądać w paryskiej Galerii LJ, gdzie otwarto właśnie pierwszą, indywidualną wystawę artystki zatytułowaną Flash, która potrwa do 24 czerwca.
jessica harrison 'The Painted Ladies' jessica harrison 'The Painted Ladies' jessica harrison 'The Painted Ladies'

fot.jessicaharrison.co.uk


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *