W tej opuszczonej japońskiej wiosce mieszkańców zastąpiły lalki

17 maja 2014, by , Dodaj komentarz

Nagaro to niewielka wioska położona w głębi malowniczej wyspy Shikoku – najmniejszej i najsłabiej zaludnionej z czterech głównych wysp Japoni. Kiedyś tętniąca życiem dzięki istniejącej tu fabryce, dziś kurczy się w zastraszającym tempie. Większość z mieszkańców Nagaro w poszukiwaniu pracy przeniosła się do dużych miast, inni zmarli.

64-letnia Ayano Tsukimi, mieszkająca w wiosce od dziecka, po jedenastu latach pobytu w Osace, jako jedyna postanowiła wrócić w rodzinne strony. Zderzenie ze smutną rzeczywistością i opuszczeniem spowodowało, że Ayano zaczęła zaludniać gwarną niegdyś wioskę lalkami, z których każda miała reprezentować jej byłego mieszkańca. Obecnie na terenie doliny otaczającej Nagaro „mieszka” około 350 lalek; możemy spotkać je siedzące na ławkach, podczas pracy w polu, łowiące ryby i na przystanku autobusowym.

lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls

Zamknięty niedawno budynek szkoły znów wypełnił się uczniami – jest też nauczyciel a nawet dyrektor. Lalki wielkości człowieka wypełnione są słomą i ubrane w stare, niepotrzebne ubrania. Tsukimi nieustannie tworzy nowe by wymieniać te niszczone upływem czasu.
lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls
A wszystko zaczęło się podczas pracy w ogrodzie – pierwsza lalka powstała na podobieństwo ojca Ayano by odstraszać ptaki wyjadające nasiona. Melancholijnym światem Tsukimi zainteresował się niemiecki reżyser Fritz Schumann, który nakręcił
krótki lecz wzruszający dokument zatytułowany „Dolina lalek” (The Valley of Dolls). Nieme postacie, pięknie sfilmowane przy pomocy długich ujęć, zaskakująco naturalnie wtapiają się w otoczenie. Narratorem dokumentu jest sama Tsukimi dzięki czemu możemy poznać jej spojrzenie na tematy takie jak jak śmierć i samotność ludzkiej egzystencji.
lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls

lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls lalki z Nagaro - Ayano Tsukimi, Valley of Dolls

Valley of Dolls from Fritz Schumann on Vimeo.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z ‚The Valley of Dolls’ Vmeo


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *